Przy Elektrowni Jaworzno III powstaje nowoczesny kocioł na biomasę

Category: inne
27 lipca, 2020

W Elektrowni Jaworzno III, należącej az do Południowego Koncernu Energetycznego z grupy Tauron, zamontowano przy czwartek tak zwanym. walczak kotła na biomasę o dyspozycji 50 megawatów. To przełomowy etap inwestycji, która ma zostać sfinalizowana przed końcem przyszłego roku.

Na jednostkę będzie się składać nowoczesny jak i równiez spełniający zasady ekologiczne kocioł, urządzenia pomocnicze oraz kompletny układ składowania i podawania biomasy. Kocioł będzie spalał do 50 ton paliwa na godzinę.

Matką chrzestną walczaka, któremu nadano imię Jawor, została prezes Wojewódzkiego Funduszu Opieki Środowiska jak i równiez Gospodarki Wodnej w Katowicach Gabriela Lenartowicz.

Prezes Tauron Polska Energia Dariusz Lubera powiedział, że inwestycja przy Jaworznie wydaje sie efektem realizacji strategii, której celem wydaje sie byc osiągnięcie postepu produkcji energii ze palenia i współspalania biomasy. Skutkiem ma być ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

„Do końca 2020 roku planujemy uruchomienie mocy opartych na spalaniu biomasy w stopniu 240 MW (spalanie stu proc. biomasy bez udziału węgla), sposród czego 150 MW stanowić będą nowe moce, natomiast 90 MW modernizacje istniejących kotłów węglowych” – powiedział prezes.

Co wiecej, w ramach zwiększania udziału odnawialnych źródeł ciepla w produkowaniu energii, Tauron planuje az do końca 2020 roku uruchomienie mocy przy energetyce wiatrowej i biogazowej do stopnia 800 megawatów.

Prezes PKE Stanisław Tokarski zaznaczył, że realizowana przy Jaworznie lokata wypełnia cos wiecej niz założenia Pakietu Klimatycznego, jednak wpisuje się także po unijną Mapę Drogową, mówiącą o kolejnych redukcjach emisji do roku kalendarzowego 2050. „Fakt, iż cała moc piecdziesiat MW jednostki generowana będzie jedynie w oparciu o palenie biomasy, dzierzy dla nas wielkie znaczenie” a mianowicie podkreślił Tokarski.

Kocioł z urządzeniami pomocniczymi oraz układem składowania i podawania biomasy zostanie oddany do użytku przed końcem 2012 roku kalendarzowego. Przy stuprocentowym obciążeniu będzie spalał sluzace do 50 ton paliwa w godzinę. Obok obciążeniu rzędu 75-80 proc. da to roczne zużycie biomasy w stopniu 360 tys. ton. Będzie to, zgodnie z projektem i rozporządzeniem ministra gospodarki, przy 80 proc. biomasa pochodzenia leśnego, natomiast w dwadziescia proc. a mianowicie rolnicza.

Para z nieznanego kotła będzie mogła być wykorzystywana sluzace do produkcji ciepła, ponieważ będzie on połączony z istniejącym w elektrowni podstawowym układem podgrzewu h2o sieciowej. Wydajność nominalna nieznanego kotła wyniesie 201 dzwiek pary w godzinę.

Tauron Polska Energia SA wydaje sie spółką holdingową w grupie kapitałowej, która jest drugim pod spodem względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce, największym dystrybutorem energii oraz jednym z największych do niej sprzedawców (według danych za lata 2007-2009).

Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 17 proc. przesrtrzeni kraju, angazuje blisko 28 tys. osób i wydaje sie byc jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. Profit netto Ekipy Tauron wyniósł w ubiegłym roku nieopodal 1 mld zł obok przychodach wraz z sprzedaży w stopniu 15, czterech mld zł. (PAP)

kon/ pad/