„Przeszłość” Asghara Farhadiego jak i równiez „Polski film” od piątku w kinach

Category: inne
27 lipca, 2020

Dramat „Przeszłość” – nowy film twórcy nagrodzonego Oscarem „Rozstania” irańskiego reżysera Asghara Farhadiego, i komedia „Polski film”, nakręcona przez reżysera z Czech Marka Najbrta, z czeskimi aktorami po rolach głównych, trafią po piątek az do kin w naszym kraju.

„Przeszłość”, poruszający nieszczescie psychologiczny, skonstruowany z precyzją thrillera, był jednym z największych odkryć ostatniego festiwalu przy Cannes a mianowicie zwraca uwagę polski dystrybutor filmu.

„Fascynujący, z prawdziwą intelektualną siłą”, „doskonale wyreżyserowany i zagrany”, „hipnotyzuje jak i równiez zachwyca grą aktorską” – tak nieznany obraz Asghara Farhadiego ocenili krytycy sposród „The Guardian”, „The Hollywood Reporter” jak i równiez „Daily Telegraph”.

Wśród odtwórców głównych ról w „Przeszłości” (film wydaje sie produkcją francuską) są aktorzy z Francji: znana wraz z „Artysty” Michela Hazanaviciusa Berenice Bejo a takze Tahar Rahim, który wystąpił w nagradzanym „Proroku” Jacquesa Audiarda.

Herosowie filmu Farhadiego, Ahmad i – grana przez Bejo – Marie, nieformalnie zakończyli swój związek cztery lata temu. Po długiej rozłące mężczyzna przylatuje do Paryża, aby definitywnie podpisać dokumenty i, w zwiazku z tym, doprowadzić sprawę rozwodową az do końca. Marie potrzebuje ludzi formalności, zeby móc wejść w nieznany związek małżeński z Samirem (Rahim).

Zgromadzenie nabiera dramatyzmu, gdy Ahmad dowiaduje się, że atmosfera w domu Marie jest daleka od normalności. Z każdą chwilą kolejne tajemnice wraz z przeszłości wychodzą na jaw i odciskają swoje piętno na życiu wszystkich bohaterów.

W „Polskim filmie” przy reż. Marka Najbrta wystąpili popularni aktorzy czescy. Utwór komediowy – będąca wspólną produkcją Czech jak i równiez Polski – opowiada na temat artystach z Czech, którzy kręcą film nad Wisłą i przeżywają niekiedy bezsensowne przygody.

Samych siebie zagrali w „Polskim filmie” aktorzy Pavel Liszka, Tomasz Matonoha, Josef Polaszek i Producentów Daniel, wspaniali polskim widzom z takich nagradzanych produkcji, jak: „Dzikie pszczoły” (reż. Bohdan Slama), „Sex po Brnie” (reż. Vladimir Moravek), „Na złamanie karku” (reż. Jan Hrebejk), „Szczęście” (reż. Bohdan Slama), „Butelki zwrotne” (reż. Jan Sverak), „Gorejący krzew” (reż. Agnieszka Holland) czy „Protektor” (reż. Firm Najbrt). Oprócz Czechów, w obsadzie komedii są Polacy, m. in. Katarzyna Zawadzka i Krzysztof Czeczot.

Przygoda zaczyna się, kiedy Liszka, Matonoha, Polaszek i Daniel postanawiają spełnić marzenie jak i równiez nakręcić razem film. Projekt finansuje polski koproducent, Głowacki (w jego roli Czeczot), reżyserią zajął się wspólpracownik aktorów a mianowicie Budar, rolę kierownika wytwórczosci przejął natomiast inny znajomy.

Praca morzem filmem przeobraża się gwoli bohaterów po… walkę o życie pośród beskidzkich szczytów. Doprowadzają do tego m. in.: próby kręcenia scen sposród Brna po Krakowie, alter ego Daniela, bełkotliwa wymowa Liszki oraz finansowe matactwa Matonohy. Co wiecej Liszka zakochuje się po polskiej aktorce, Kasi (Katarzyna Zawadzka).

„Polski film” to „opowieść na temat przyjaźni i absurdzie po życiu aktora, balansującego w linie pomiędzy rzeczywistością a ułudą”, przygoda niczym „kulturowy gulasz, po którym mieszają się stereotypy, obserwacje, czlowiecze charaktery, symbole i slabosci współczesnego świata” – zwraca uwagę polski dystrybutor komedii. Reżyser Marek Najbrt określił siebie jako miłośnika „konfrontacji z absurdem”.

W piątek na lokalne ekrany odwiedzi również film science fiction „Riddick” (produkcja amerykańsko-brytyjsko-kanadyjska, reż. David Twohy) wraz z Vinem Dieselem w pozycji głównej. Tytułowy bohater, Riddick – to znaczy budzący grozę wojownik i zbiegły więzień, zdradzony, pozostawiony na odległej, spalonej słońcem, niebezpiecznej kuli ziemskiej – walczy o przetrwanie z drapieżnymi bestiami. Powinien też wrócić na swoją rodzimą planetę, Furię, jak i równiez ocalić ją od zagłady.

W obsadzie, oprócz Diesela, są m. in. Karl Urban i Jordi Molla. (PAP)

jp/ ls/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy