Przechowywanie bitcoinów

17 lutego 2021
Category: Twojej Zdolności

Ta strona zawiera omówienie różnych sposobów przechowywania bitcoinów, czy to w celach inwestycyjnych, czy jako środek wymiany.

Ponieważ bitcoin jest zasobem cyfrowym, jego bezpieczne przechowywanie może być bardzo nieintuicyjne. W przeszłości wiele osób straciło swoje monety, ale przy odpowiednim zrozumieniu ryzyka można wyeliminować. Jeśli Twoje bitcoiny zostaną zgubione lub skradzione, prawie na pewno nic nie można zrobić, aby je odzyskać.

tl; drNajlepszym sposobem na przechowywanie bitcoinów jest użycie portfela sprzętowego, portfela z wieloma podpisami lub portfela do przechowywania w chłodni. Niech twój portfel utworzy frazę początkową, zapisz ją na papierze i przechowuj w bezpiecznym miejscu (lub kilku bezpiecznych miejscach jako kopie zapasowe). W idealnym przypadku portfel powinien być obsługiwany przez własny pełny węzeł.

Zawartość
 • 1. Wstęp
  • 1.1 Ochrona przed przypadkową utratą
  • 1.2 Weryfikacja i prywatność1.3 Ochrona przed kradzieżą1.4 Łatwy dostęp1.5 Podsumowanie 2 Rodzaje portfeli

   • 2.1 Portfele sprzętowe
   • 2.2 Portfele z wieloma podpisami2.3 Portfele do przechowywania w chłodni2.4 Gorące portfele 3 Złe pomysły na portfel

    • 3.1 Portfele powiernicze
     • 3.1.1 „Czy to nie jest tak, jak trzymanie pieniędzy w banku?
     • 3.2 Portfele internetowe3.3 Portfele papierowe3.4 Przechowywanie w chmurze3.5 Nośniki wymienne3.6 „Fizyczne Bitcoiny 4 Inne pomysły

      • 4.1 Portfele z zamknięciem czasowym
      • 4.2 Doradztwo 5 Atak kluczem za 5 dolarów6 Zobacz także7 Dalsze czytanie8 OdnośnikiWprowadzenie

       Przechowywanie bitcoinów można podzielić na kilka niezależnych celów:

       • Ochrona przed przypadkową utratą
       • Weryfikacja autentyczności bitcoinówPrywatność i ochrona przed szpiegowaniemOchrona przed kradzieżąŁatwy dostęp do wydawania lub przenoszenia bitcoinówSztuka i nauka przechowywania bitcoinów polega na tym, aby Twoje klucze prywatne były bezpieczne, a jednocześnie były łatwo dostępne, gdy chcesz dokonać transakcji. Wymaga również sprawdzenia, czy otrzymałeś prawdziwe bitcoiny i powstrzymania przeciwnika przed szpiegowaniem Ciebie.

        Ochrona przed przypadkową utratąW przeszłości wiele osób przypadkowo zgubiło bitcoiny z powodu nieudanych kopii zapasowych, błędnie wpisanych liter, zapomnianych dysków twardych, uszkodzonych urządzeń SSD lub wielu innych błędów.

        Kluczem do ochrony przed jakąkolwiek utratą danych jest posiadanie nadmiarowych kopii zapasowych, dzięki czemu w razie utraty lub zniszczenia jednej z nich nadal masz inne, których możesz użyć, gdy ich potrzebujesz. Wszystkie dobre oprogramowanie portfeli prosi swoich użytkowników o zapisanie frazy odzyskiwania nasion portfela jako kopii zapasowej, tak aby w przypadku utraty lub uszkodzenia portfela głównego można było użyć frazy odzyskiwania nasion, aby przywrócić dostęp do swoich monet. Jeśli masz więcej niż jedną lokalizację kopii zapasowych, powinny one znajdować się w miejscach, w których różne katastrofy nie wpłyną na obie kopie zapasowe. Na przykład, znacznie lepiej jest przechowywać dwie kopie zapasowe w sejfie domowym i skrytce depozytowej (o ile nasiona są chronione hasłem) niż przechowywać dwie kopie zapasowe w sypialni i jedną w garażu.

        Ważne jest również regularne sprawdzanie, czy kopia zapasowa nadal istnieje i czy jest w dobrym stanie. Może to być tak proste, jak upewnienie się, że kopie zapasowe są nadal tam, gdzie umieścisz je kilka razy w roku.

        Najlepsze praktyki dotyczące tworzenia kopii zapasowych materiału siewnego to przechowywanie go przy użyciuołówka i papierulubmetalowej kopii zapasowej frazi przechowywanie w wielu bezpiecznych lokalizacjach. Aby uzyskać szczegółowe informacje, zobacz Seed_phrase # Storing_Seed_Phrases_for_the_Long_Term.

        Weryfikacja i prywatnośćPrzechowywanie frazy początkowej przechowuje tylko klucze prywatne, ale nie może powiedzieć, czy i ile bitcoinów faktycznie otrzymałeś. Do tego potrzebne jest oprogramowanie portfela.

        Jeśli w ramach płatności otrzymałeś banknoty lub złote monety, nie przyjąłbyś ich bez sprawdzenia ich i sprawdzenia, czy są autentyczne. To samo dotyczy bitcoinów. Oprogramowanie portfela może automatycznie zweryfikować, czy płatność została dokonana i kiedy ta płatność została zakończona (poprzez wydobycie na kilka bloków). Najbezpieczniejszy rodzaj portfela to taki, który samodzielnie weryfikujewszystkiezasady Bitcoina, zwane pełnym węzłem. Podczas otrzymywania dużych wolumenów ważne jest, aby używać oprogramowania portfela, które łączy się z pełnym węzłem, który sam uruchamiasz. Jeśli bitcoin jest cyfrowym złotem, to pełny węzeł to Twój osobisty cyfrowy złotnik, który sprawdza, czy otrzymane płatności bitcoinowe są rzeczywiście prawdziwe. Lekkie portfele mają wiele wad związanych z bezpieczeństwem, ponieważ nie sprawdzają wszystkich reguł Bitcoin, dlatego powinny być używane tylko do otrzymywania mniejszych kwot lub gdy ufasz nadawcy. Zobacz artykuł o pełnych węzłach.

        Oprogramowanie Twojego portfela będzie również musiało poznać historię i saldo swojego portfela. W przypadku lekkiego portfela zwykle wiąże się to z wysłaniem zapytania do serwera innej firmy, co prowadzi do problemu z prywatnością, ponieważ serwer ten może Cię szpiegować, sprawdzając całe saldo, wszystkie transakcje i zwykle łącząc je z Twoim adresem IP. Użycie pełnego węzła pozwala uniknąć tego problemu, ponieważ oprogramowanie łączy się bezpośrednio z siecią bitcoin p2p i pobiera cały łańcuch bloków, więc każdemu przeciwnikowi będzie znacznie trudniej uzyskać informacje. Zobacz też: Anonimowość

        Dlatego w celu weryfikacji i zachowania prywatności dobre rozwiązanie do przechowywania danych powinno być obsługiwane przez pełny węzeł pod Twoją kontrolą do użytku podczas otrzymywania płatności. Pełny portfel węzłów na komputerze online może być portfelem tylko do zegarka. Oznacza to, że może wykrywać transakcje dotyczące adresów należących do użytkownika i wyświetlać informacje o transakcjach na ich temat, ale nadal nie ma możliwości faktycznego wydawania bitcoinów.

        Ochrona przed kradzieżąPosiadanie bitcoinów wynika z twojej zdolności do trzymania kluczy prywatnych pod wyłączną kontrolą. W bitcoinie klucze to pieniądze. Każde złośliwe oprogramowanie lub hakerzy, którzy dowiedzą się, jakie są Twoje klucze prywatne, mogą utworzyć prawidłową transakcję bitcoin, wysyłając Twoje monety do siebie, kradnąc Twoje bitcoiny. Komputer przeciętnej osoby jest zwykle podatny na złośliwe oprogramowanie, dlatego należy wziąć to pod uwagę przy wyborze rozwiązań pamięci masowej.

        Każdy, kto odkryje frazę seed portfela, może ukraść wszystkie bitcoiny, jeśli ziarno nie jest również chronione tajnym hasłem. Nawet jeśli używasz hasła, ziarno powinno być bezpieczne i tajne, tak jak klejnoty lub gotówka. Na przykład żadna część materiału siewnego nie powinna być nigdy wpisywana na żadnej stronie internetowej i nikt nie powinien przechowywać go na komputerze podłączonym do Internetu, chyba że jest zaawansowanym użytkownikiem, który zbadał, co robi.

        Frazy wstępne mogą przechowywać dowolną ilość bitcoinów. Nie wydaje się bezpieczne posiadanie wystarczającej ilości pieniędzy na zakup całego budynku po prostu siedząc na kartce papieru bez żadnej ochrony. Z tego powodu wiele portfeli umożliwia zaszyfrowanie frazy seed za pomocą hasła. Zobacz frazę początkową # Two-Factor_Seed_Phrases

        Łatwy dostępNiektórzy użytkownicy mogą nie potrzebować bardzo często przenosić swoich bitcoinów, zwłaszcza jeśli posiadają bitcoiny jako inwestycję. Inni użytkownicy będą chcieli mieć możliwość szybkiego i łatwego przenoszenia swoich monet. Rozwiązanie do przechowywania bitcoinów powinno uwzględniać wygodę ich wydawania w zależności od potrzeb użytkownika.

        PodsumowaniePodsumowując: portfele bitcoin powinny być zabezpieczone poprzez zapisanie ich frazy seed, fraza ta musi być bezpieczna i tajna, a podczas wysyłania lub odbierania transakcji oprogramowanie portfela powinno uzyskiwać informacje o sieci bitcoin z własnego pełnego węzła.

        Rodzaje portfeli

        Portfele sprzętowe

        Portfele sprzętowe są urządzeniami specjalnego przeznaczenia o podwyższonych zabezpieczeniach, służącymi do przechowywania Bitcoinów na urządzeniu peryferyjnym, któremu można zaufać w zakresie generowania kluczy portfela i podpisywania transakcji.

        Portfel sprzętowy przechowuje ziarno w swojej wewnętrznej pamięci i jest zwykle zaprojektowany tak, aby był odporny zarówno na ataki fizyczne, jak i cyfrowe. Urządzenie podpisuje transakcje wewnętrznie i przesyła tylko podpisane transakcje do komputera, nigdy nie przekazując żadnych tajnych danych do urządzeń, z którymi się łączy. Oddzielenie kluczy prywatnych od podatnego środowiska pozwala użytkownikowi wydawać bitcoiny bez ryzyka, nawet podczas korzystania z niewiarygodnego komputera. Portfele sprzętowe są stosunkowo przyjazne dla użytkownika i są jednym z najlepszych sposobów przechowywania bitcoinów.

        Niektóre wady są takie, że portfele sprzętowe są rozpoznawalnymi obiektami fizycznymi, które można wykryć i które zdradzają, że prawdopodobnie posiadasz bitcoiny. Warto się nad tym zastanowić np. Przekraczając granice. Kosztują też więcej niż portfele programowe. Mimo to fizyczny dostęp do portfela sprzętowego nie oznacza, że ​​klucze są łatwo narażone na szwank, chociaż ułatwia to włamanie do portfela sprzętowego. Grupy, które stworzyły najpopularniejsze portfele sprzętowe, dołożyły wszelkich starań, aby zabezpieczyć urządzenia przed fizycznymi zagrożeniami i choć nie jest to niemożliwe, dostęp do kluczy prywatnych bez zgody właściciela były w stanie uzyskać tylko osoby z technicznymi umiejętnościami i specjalistycznym sprzętem. Jednak,Potężni fizycznie ludzie, tacy jak uzbrojeni strażnicy graniczni, po zobaczeniu portfela sprzętowego mogą zmusić Cię do wpisania numeru PIN, aby odblokować urządzenie i ukraść bitcoiny.

        Portfele z wieloma podpisamiPortfel z wieloma podpisami to taki, w którym do przeniesienia bitcoinów potrzeba wielu kluczy prywatnych zamiast jednego klucza. Taki portfel może służyć do wymagania zgody wielu osób na wydatki, może wyeliminować pojedynczy punkt awarii i może być używany między innymi jako forma kopii zapasowej.

        Te klucze prywatne mogą być przenoszone na wiele maszyn w różnych lokalizacjach, co jest uzasadnione, że złośliwe oprogramowanie i hakerzy prawdopodobnie nie zainfekują ich wszystkich. Portfel multisig może być portfelem typu m-of-n, w którym do przeniesienia pieniędzy wymagane jest m kluczy prywatnych z możliwego n. Na przykład portfel typu 2-z-3 multisig może mieć klucze prywatne rozmieszczone na komputerze stacjonarnym, laptopie i smartfonie, z których dwa są wymagane do przeniesienia pieniędzy, ale kompromis lub całkowita utrata któregokolwiek klucza nie skutkuje utrata pieniędzy, nawet jeśli ten klucz nie ma kopii zapasowych.

        Portfele z wieloma podpisami mają tę zaletę, że są tańsze niż portfele sprzętowe, ponieważ są zaimplementowane w oprogramowaniu i można je pobrać za darmo i mogą być prawie tak wygodne, ponieważ wszystkie klucze są dostępne online, a interfejsy użytkownika portfela są zazwyczaj łatwe w użyciu.

        Portfele sprzętowe i portfele z wieloma podpisami można łączyć, mając portfel z wieloma podpisami z kluczami prywatnymi przechowywanymi w portfelach sprzętowych; w końcu pojedynczy portfel sprzętowy to nadal pojedynczy punkt awarii. Można również łączyć chłodnie i multisignature, mając portfel z wieloma podpisami z kluczami prywatnymi przechowywanymi w chłodni, aby uniknąć przechowywania ich online.

        Portfele do przechowywania w chłodniZimny ​​portfel generuje i przechowuje klucze prywatnego portfela offline na czystym, nowo zainstalowanym komputerze z izolacją powietrzną. Płatności są odbierane online za pomocą portfela przeznaczonego tylko do zegarka. Niepodpisane transakcje są generowane online, przesyłane offline do podpisania, a podpisana transakcja jest przesyłana online w celu emisji do sieci Bitcoin.

        Pozwala to na zarządzanie funduszami offline w chłodni. Użyty poprawnie, zimny portfel jest chroniony przed zagrożeniami internetowymi, takimi jak wirusy i hakerzy. Portfele typu cold wallets są podobne do portfeli sprzętowych, z tą różnicą, że zamiast urządzeń peryferyjnych specjalnego przeznaczenia używa się urządzenia ogólnego przeznaczenia. Wadą jest to, że przenoszenie transakcji tam iz powrotem może być kłopotliwe i niewygodne, a także mniej praktyczne w noszeniu jak portfela sprzętowego.

        Gorące portfeleGorący portfel oznacza przechowywanie portfeli z jednym podpisem i kluczami prywatnymi przechowywanymi na komputerze online lub telefonie komórkowym. Większość programów do obsługi portfeli bitcoin to gorący portfel. Bitcoiny są łatwe do wydania, ale są maksymalnie podatne na złośliwe oprogramowanie lub hakerów. Gorące portfele mogą być odpowiednie na małe kwoty i codzienne wydatki.

        Użytkownik może mieć gorący portfel nakonciedo codziennego wygodnego wydawania większości swoich środków nakoncie oszczędnościowymktóre jest przechowywane z dużo większym bezpieczeństwem (chłodnia / portfel sprzętowy / multisignature).

        Złe pomysły na portfel

        Portfele powiernicze

        Portfele powiernicze to miejsce, w którym giełda, broker lub inna strona trzecia trzyma twoje bitcoiny w zaufaniu.

        Zasada numer jeden dotycząca przechowywania bitcoinów jest taka: jeśli nie posiadasz kluczy prywatnych, w rzeczywistości nie jesteś właścicielem aktywów. Istnieje wiele historycznych przykładów strat z powodu portfeli powierniczych: Bitcoinica, Silk Road, Bitfloor, MTGOX, Sheep Marketplace, BTC-e, Bitstamp, Bitfinex, Bithumb, Cryptsy, Bter, Mintpal i wiele innych

        „Czy to nie jest tak, jak trzymanie pieniędzy w banku?Oto cytat jemiołuszka na reddicie :

        Ze wszystkim są kompromisy, ale zaufanie Coinbase w kwestii Bitcoinów jużnieto samo, co powierzenie bankowi swoimi dolarami: Załóżmy, że potrzeba 5 osób, aby uzyskać dostęp do funduszy w Coinbase, np. dyrektor generalny, główny inżynier techniczny i 3 innych starszych pracowników. Przypuśćmy, że pewnego dnia obudzą się i zdecydują, że będą źli i przenieśli wszystkie Bitcoiny na swoje prywatne konto, i być może wymyślą w prasie artykuł o tym, jak zostali „zhakowani. Masz poważny problem, ponieważ może się okazać, że toczy się przewlekła walka prawna (patrz MtGox), ale nie możesz w rzeczywistości odzyskać funduszy, chyba że w jakiś sposób firma zostanie ponownie zaopatrzona w Bitcoin lub być może odpowiednik w fiat. Jeśli z drugiej strony kontrolowałeś fundusze za pomocą większości kluczy w multisig, tj. Posiadasz oba potrzebne klucze w multisigu 2-z-3, to zawsze skutecznie byłby to twój bitcoin,nawet jeśli trzeci klucz może należeć do zaufanego zewnętrznego opiekuna. Ale wiąże się to również z odpowiedzialnością za to, że jeśli zostaniesz zhakowany, stracisz wszystkie swoje fundusze. Dlatego rozsądnie jest mieć je w oddzielnych systemach / lokalizacjach w multisigach 2-z-3, w których masz dwa potrzebne klucze. Jeśli jeden z nich zawiedzie, możesz udać się do depozytariusza, aby dostarczyć trzeci klucz i ponownie przelać swoje środki w bezpieczne miejsce. Ale sam depozytariusz nie może dotknąć twoich funduszy tylko dzięki posiadaniu trzeciego klucza. Teraz, jeśli Twój bank zostanie zhakowany w podobny sposób – 5 kluczowych pracowników banku zdecyduje się wymazać Twoje pieniądze i udawać, że to hakerzy zewnętrzni – przelewy SWIFT są wykonywane na konta w Rosji i Chinach. W tym przypadku zawsze ostatecznie zależy od agencji prawnych, czy „faktycznie nadal masz skradzione pieniądze.Ponieważ dolary nie są prawdziwe, można je tworzyć z kaprysu , a cofanie przelewów międzynarodowych nie jestcałkiemtak proste, bardzo często, że można osiągnąć odwrócenie (np. niedawny włamanie do SWIFT w banku bangladeszu ; skradziony 1 miliard dolarów, wszystkie z wyjątkiem 80 milionów dolarów „odzyskanych (oznacza to po prostu cofnięcie przelewów)). Dodatkowo należy pamiętać, że pieniądze fiducjarne są ubezpieczone, więc nawet jeśli przelewów nie można cofnąć, można je „odzyskać. Jeśli zbyt wiele banków zostanie zhakowanych naraz, Rezerwa Federalna i rząd razem mogą stworzyć jakiś „fundusz, który w magiczny sposób zmienia salda w dowolnym momencie, z wystarczającą wolą polityczną (tak właśnie działo się w TARP 2008 itd.). Jak dotąd żadna firma ubezpieczeniowa nie wypłaciła nigdy roszczenia firmy Bitcoin. Warto również rozważyć. Można powiedzieć, że skoro jest to ryzykowne w obie strony, dlaczego nie zaufać Coinbase? Czy nie są bardziej kompetentni w zakresie bezpieczeństwa niż ja? Prawie na pewno,ale ten argument ma w sobie dwie ogromne dziury: (1) ponieważ oniskoncentrowaćfundusze, są one ogromnym celem dla hakerów, podczas gdy ty wcale nie. (2) sązaufaną stroną trzeciąwięc sytuacja jest zdecydowanie gorsza – nie tylko musisz ufać ich umiejętnościom bezpieczeństwa, ale także musisz ufać, że nie kradną (modulo multisig, jak wspomniano powyżej) (edytowano, aby dodać: oprócz dosłownej kradzieży istnieją rzeczy takie jak konfiskata polityczna, nie zapomnij).

        Portfele internetowePortfele internetowe mają wszystkie wady portfeli powierniczych (brak bezpośredniego posiadania, klucze prywatne są trzymane przez osobę trzecią) wraz ze wszystkimi wadami gorących portfeli (odsłoniętych kluczy prywatnych), a także wszystkie wady lekkich portfeli (bez weryfikacji bitcoinów) zasady, ktoś mógłby wysłać Ci miliard bitcoinów i pod pewnymi warunkami głupi portfel internetowy z radością by to zaakceptował)

        Ktoś, kto potrzebuje łatwego dostępu do portfela internetowego, powinien pobrać lekki portfel, taki jak Electrum.

        Portfele papieroweTak zwane portfele papierowe to przestarzała i niebezpieczna metoda przechowywania bitcoinów, której nie należy polecać początkującym. Po prostu przechowują pojedynczą parę kluczy prywatny / publiczny na papierze. Promują ponowne wykorzystanie adresów i wymagają nieporęcznych i skomplikowanych uruchomień systemu operacyjnego na żywo, aby być bezpiecznym, ryzykują kradzieżą przez drukarki i zazwyczaj polegają na kryptografii JavaScript.

        Portfele papierowe nie zapewniają również żadnej metody wyświetlania użytkownikowi, gdy nadeszły pieniądze. Nie ma praktycznego sposobu korzystania z pełnego portfela węzłów. Użytkownicy są zwykle zmuszeni do korzystania z zewnętrznych eksploratorów łańcucha bloków, którzy mogą ich okłamywać i szpiegować.

        O wiele lepszym sposobem osiągnięcia tego, co robią portfele papierowe, jest użycie zamiast tego fraz początkowych.

        Magazyn w chmurzeOznacza to przechowywanie zaszyfrowanego (lub nie) pliku portfela w chmurze, takiej jak Dropbox, lub wysyłanie ich pocztą e-mail do siebie w Gmailu. Jest to bardzo podobne do zaufania powierniczej usłudze portfela i nie jest zalecane z tych samych powodów . Możesz powiedzieć, że używasz szyfrowania do uwierzytelniania dwuskładnikowego, ale przesłanie portfela do chmury zmniejsza to do jednego czynnika. Ponadto istnieje wiele sposobów, w jakie 2FA mogą zostać naruszone, w szczególności 2FA oparte na SMS-ach, takie jak wymiana karty SIM.

        Nośniki wymienneOdnosi się to do przechowywania plików portfela na nośnikach wymiennych, takich jak SSD lub dyski twarde.

        Zapoznaj się z ostrzeżeniami z tych dwóch linków:

        Artykuły te zalecają używanie GPG do szyfrowania lub drukarki, zamiast tego lepszym rozwiązaniem są frazy początkowe.

        „Fizyczne BitcoinyFizyczne monety i inne mechanizmy z wstępnie wyprodukowanym kluczem lub ziarnem nie są dobrym sposobem na przechowywanie bitcoinów, ponieważ ich klucze są już potencjalnie zagrożone przez tego, kto utworzył klucz. Nie powinieneś uważać bitcoina za swój, jeśli jest przechowywany na kluczu utworzonym przez kogoś innego. Staje się Twoje tylko wtedy, gdy prześlesz bitcoin do klucza, który posiadasz i który masz wyłączną kontrolę.

        Inne pomysły

        Portfele z zamknięciem czasowym

        Ciekawe niekonwencjonalne rozwiązanie. Chodzi o to, aby użyć kontraktów z blokadą czasową, aby stworzyć portfel, którego nie można wydać do określonej daty. Jednym z możliwych przypadków użycia może być uzależniony od hazardu, który blokuje pieniądze na płacenie rachunków na miesiąc, a po upływie miesiąca i otwarciu portfela blokady czasowej używa tych pieniędzy do płacenia rachunków zamiast hazardu. Jest to równoważna propozycja dla kompulsywnych kupujących, aby zamrozić swoją kartę kredytową w bryle lodu, więc kiedy poczują chęć natychmiastowego zakupu czegoś, co zobaczą w telewizji, będą musieli poczekać, aż blok się rozpuści, aż będą mogli odzyskać kartę kredytową, aby móc złożyć zamówienie. Mam nadzieję, że da im to czas na ochłonięcie i ponowne rozważenie zakupu bez znaczenia.

        Portfele z blokadą czasową jeszcze nie istnieją, z wyjątkiem prostych stron javascript, które opierają się na kryptografii Javascript i dlatego nie są bezpieczne.

        OrdynacyjnyJeśli zamierzasz przechowywać bardzo dużą ilość bitcoinów, na przykład w firmie, powinieneś rozważyć opłacenie konsultacji w zakresie bezpieczeństwa.

        Atak kluczem za 5 dolarów

        Czasami mówi się, że całe to zabezpieczenie jest bezwartościowe, ponieważ można użyć ataku kluczem za 5 dolarów.

        Istnieje wiele sposobów, które można wykorzystać, aby pokonać ten atak: ukrywając się, broniąc się, nie pozwalając innym poznać swojego bogactwa lub posiadanych zasobów Bitcoin lub wdrażając procedury bezpieczeństwa, które uniemożliwiłyby Ci oddanie środków w takim ataku , zmniejszając w ten sposób w pierwszej kolejności apel do napastnika o wykonanie takiego ataku.

        Przechowywane bitcoiny nie są zabezpieczone frazami zalążkowymi, portfelami sprzętowymi, multisignature, hasłami, funkcjami skrótu ani tym podobnymi; są zabezpieczone przezludzi.

        Technologia nigdy nie jest źródłem bezpieczeństwa systemu. Technologia to narzędzie pomagające ludziom zabezpieczyć to, co cenią. Bezpieczeństwo wymaga od ludzi działania. Serwer nie może być zabezpieczony zaporą ogniową, jeśli nie ma zamka na drzwiach do serwerowni, a zamek nie może zabezpieczyć serwerowni bez osłony do monitorowania drzwi, a strażnik nie może zabezpieczyć drzwi bez ryzyka obrażeń osobistych. .

        Bitcoin nie jest inny. Technologia omawiana na tej stronie jest jedynie narzędziem, które może przechylić szalę na korzyść obrońcy. Zgodnie z tą zasadą, sposobem na pokonanie ataku kluczem za 5 dolarów jest noszenie broni. Albo we własnym zakresie, albo zatrudnij strażników, albo skorzystaj ze skrytki depozytowej lub polegaj na policji i wojsku; lub cokolwiek, co może być odpowiednie i proporcjonalne w Twojej sytuacji. Jeśli ktoś cię fizycznie obezwładni, żadna technologia na Ziemi nie uratuje twoich bitcoinów. Nie możesz być swoim własnym bankiem bez zabezpieczeń na poziomie banku.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy