Protest Greenpeace pomógł nagłośnić szczyt węglowy?

Protest Greenpeace pomógł nagłośnić szczyt węglowy?
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Protest Greenpeace poprzednio resortem ekonomii pomógł nagłośnić zorganizowany na warszawskim rynku szczyt węglowy. Szczyt COP19 nie jest wyłącznie szczytem ekologów – uważa wiceminister środowiska Beata Jaczewska.

Rano działacze Greenpeace weszli na dach budynku MG z transparentem _ Kto rządzi Polską? Przemysł węglowy czy obywatele? _ Wywiesili też w budynku polską flagę wraz z napisem _ Who rules Poland? Fossil industries or the people? _ (Kto rządzi Polską? Przemysł paliw kopalnych lub ludzie? ). Protest nie trwał długo, bo służby przed godziną 9 rano usunęły aktywistów i pierwotnego hasła z budynku. Ekologom nie podoba się argument, że wyprawiony przez resort gospodarki Zenit Węgla i Klimatu jest się równoczesnie, co zenit klimatyczny COP19.

Jaczewska powiedziała podczas COP19 dziennikarzom, że protest Greenpeace nie był w ogóle zaskoczeniem. _ – Greenpeace pomógł nagłośnić to, że w ogóle odbywa się szczyt węglowy _ – zaznaczyła.

Podkreśliła, że chciałaby odczarować wrażenie, że zenit klimatyczny wydaje sie byc wyłącznie szczytem ekologów. _ – Dysponujemy oczywiście reprezentacje bardzo wielu strukturze ekologicznych, które są niezmiernie potrzebne przy tej dyskusji. To jednakze nie znaczy, że na samej górze jest jedynie ta ekologiczna perspektywa _ – powiedziała. Jej zdaniem należy cały czas szukać równowagi pomiędzy wzrostem ekonomicznym, potrzebami społeczeństwa i ochroną środowiska.

Pytana, czy szczyt węglowy winien odbywać się w czasie COP19, odpowiedziała, że warto jest rozmawiać o tym, _ jak dobrze i efektywniej wykorzystywać węgiel, jako źródło energetyczne _. _ – Wiadomo było od początku, że ten pomysł wzbudzi zainteresowanie struktury ekologicznych. Stało się zgodnie z przewidywaniami. (… ) Myślę, że wskazane jest spróbować konstruktywnie porozmawiać w ten sposób, jak (… ) zwiększyć efektywność spalania węgla _ – podkreśliła. Jak dodała, Polska wydaje sie byc jednym z niewielu krajów świata, które wywiązały się ze swoich zobowiązań wynikających wraz z Protokołu wraz z Kioto. _ Nasze zobowiązanie to było 6 proc. redukcji emisji, a udało się osiągnąć 32 proc. Mało wydaje sie byc państw, które mają tego rodzaju osiągnięcia _ – zaznaczyła.

Według wiadomosci Greenpeace, przy dzisiejszym proteście przed budynkiem Ministerstwa Gospodarki uczestniczyło ponad 80 aktywistów tej organizacji z 20 krajów świata, ponad 40 osób wspięło się na dach budynku, a pozostali asekurowali ich z gleby. Protest zakończył się około godziny 12.

Przed Ministerstwo Gospodarki przyjechało kilka jednostek straży pożarnej i policji. Ok. godz. 9 rano służby usunęły aktywistów i ich hasła z gmachu. Jak poinformował Mariusz Mrożek ze stołecznej komendy policji, funkcjonariusze zatrzymali 22 osoby. Za naruszenie prawa grozi im kara grzywny.

O godz. 9 przed Ministerstwem Gospodarki zaczęła się kolejna akcja: _ Zdrowie lub węgiel? _, której nadrzednym punktem wydaje sie byc kilkumetrowe nadmuchiwane płuco. Anna Drążkiewicz wraz z organizacji Nasz kraj Zielona Sieć powiedziała, że chodzi o to, aby zwrócić uwagę na wyniki zdrowotne polskiej polityki energetycznej. Około południa przed gmachem resortu było już pusto, choć dywanik przed budynkiem nadal był odgrodzony taśmami, a policja kierowała ruchem przechodniów.

Czytaj więcej po

  • [ ( http://static1./i/h/149/m288917.jpg ) ] (http://tech./energia-odnawialna/artykul/azja-zdominowala-szczyt,51,0,1419827.html#utm_source=&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Azja zdominowała szczyt
  • [ ( http://static1./i/h/165/m289445.jpg ) ] (http://www./gospodarka/wiadomosci/artykul/akcja;greenpeaceu;w;warszawie;dzialacze;usunieci;z;dachu;ministerstwa;gospodarki,239,0,1423087.html#utm_source=&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Działacze Greenpeace opuścili dach ministerstwa
  • [ ( http://static1./i/h/129/m289409.jpg ) ] (http://tech./energia-i-ekologia/artykul/glodowka-delegata,125,0,1422717.html#utm_source=&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Głodówka delegata
  • [ ( http://static1./i/h/101/m289381.jpg ) ] (http://www./gospodarka/wiadomosci/artykul/uczestnicy;szczytu;klimatycznego;chwala;warszawe,101,0,1422437.html#utm_source=&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) „Szczytujący” klimatolodzy są zadowoleni