Projekt „Wykluczeni? Niewykluczeni? ” – świat z perspektywy innego

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Problemowi kulturowej obcości i społecznego wykluczenia zostanie poświęcony projekt „Wykluczeni? Niewykluczeni? „. Przez cztery dni – od momentu 30 września do trzech października dyskusjom ludzi nauczania i zwiazanych z kultura w Warszawie będą towarzyszyć sytuacje artystyczne.

Realizacja projektu „Wykluczeni? Niewykluczeni? ” wpisuje się w „Rok Batalii z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym”, którym jest wedle decyzją Parlamentu Europejskiego dwanascie miesiecy 2010. „To dobra szansa do pomówienia o problemie, który pozostaje w co dzień nieobecny w publicznej przestrzeni” – zaznaczył prowadzący wtorkowe spotkanie sposród dziennikarzami dr Tomasz Miłkowski.

„Grup społecznych, które pozostają wykluczone ze społeczeństwa, wydaje sie bardzo wiele. Trudnosc inności dotyka osób wyróżniających się zarówno kolorem skóry, narodowością, religią, jak i płcią, sytuacją ekonomiczną i stanem zdrowia” – tłumaczył Miłkowski. W ramach projektu „Wykluczeni? Niewykluczeni? ” zostaną podjęte 4 wątki: wykluczenia kobiet, niedostatku tolerancji odmienności narodowościowej i dyskryminacji osób chorych i niepełnosprawnych.

Wzór zainauguruje wernisaż wystawy „Drohobycz bez Schulza”, który odbędzie się 30 września w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej. Wystawa będzie okazją sluzace do symbolicznej wędrówki po Drohobyczu – leżącym obecnie w granicach Ukrainy mieście, w którym „niszczeje pamięć o jednym z jego najlepszych mieszkańców”.

„Drohobycz bez Schulza” stanowi owoc wielokrotnych podróży twórców wystawy Macieja Starczewskiego oraz Jana Bończy-Szabłowskiego az do miasta, w którym Schulz spędził całe życie. Podążając śladami pisarza, autorzy zgromadzili świadectwa swoim obecności a mianowicie m. in. fotografie miejsc, z którymi związany był Schulz, a takze wspomnienia pamiętających go osób. Ekspozycja najnowszej dokumentacji z archiwaliami posiada na celu uchronienie od momentu zniszczenia wspomnień o wielkim pisarzu. „Schulz został wykluczony z pamięci Ukraińców, ponieważ byli oni nieobecni w jego twórczości” – powiedział na wtorkowej konferencji Bończa-Szabłowski.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć dyskusja, której tematem glównym będą fascynacje Andrzeja Stasiuka prozą Brunona Schulza.

Tego samego poranka w stołecznym Domu Dziennikarza odbędzie się sesja naukowa, która zacznie cykl debat poświęconych problemowi wykluczenia. Prowadzący dyskusję dr Tomasz Miłkowski wygłosi referat pt. „Polacy i Żydzi – dekada nowego dialogu”. Podczas sesji poruszona bedzie także rzecz powrotu artystów z emigracji oraz wykluczenia ekonomicznego.

Dyskusję na temat stanowiska i roli kobiety we współczesnej rzeczywistości zaplanowano dzieki sobotę 2 października w redakcji tygodnika „Polityka”. Jakim sposobem poinformował PAP organizator dysputy Jarosław Makowski, „spotkanie zgromadzi przedstawicielki różnych nurtów myślenia o kobiecie, które także różni światopogląd – obecna będzie metrów. in. prof. Magdalena Środa, siostra Małgorzata Chmielewska a takze dr Aneta Gawkowska”. Na rzecz Makowskiego głównym problemem dotyczącym kobiet jest ich wykluczenie bez świadomości wykluczania, co odnosi się zarówno do mężczyzn, jak i kobiet.

Po sobotę koncert pt. „Kimkolwiek jesteś, jesteś kochany” dadzą osoby silowo niepełnosprawne, finaliści i laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki wykladzinom. Marka Grechuty. Organizatorem zdarzenia jest Fundacja Anny Dymnej, która wraz z prof. Piotrem Sztompke poprowadzi koncert.

Przy programie zaplanowano również zgromadzenie z pisarzem Stefanem Chwinem, odczytanie za posrednictwem Andrzeja Seweryna fragmentów „Dzienników” Gombrowicza oraz warsztaty teatralne dla młodzieży.

Wstęp dzieki wszystkie sytuacje jest bezpłatny. Wejściówki należy wcześniej odebrać w okreslonych punktach. Spis lokalizacji a takze cały system projektu „Wykluczeni? Niewykluczeni? ” znajduje się na stronie www.wykluczeni.eu. (PAP)

mce/ abe/ jbr/