Prezydent uczcił 9. rocznicę przystąpienia Naszego kraju do UE

Prezydent uczcił 9. rocznicę przystąpienia Naszego kraju do UE
Category: inne
27 lipca, 2020

# dochodzi m. in. więcej wypowiedzi prezydenta Komorowskiego #

01. 05. Stolica polski (PAP) a mianowicie Przystąpienie Lokalny do UE było wydarzeniem niezwykle doniosłej rangi, które daje doskonale owoce – mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas środowego Pikniku Europejskiego w stołecznych Łazienkach Królewskich, gdzie uczczono 9. rocznicę wejścia Naszego kraju do UE.

Jak podkreślił prezydent, przystąpienie Polski sluzace do UE 1-wsza maja 2004 roku, było wydarzeniem rangi niezwykle doniosłej, bardzo piękne, które przynosi znakomite cytrusy.

„Można gryzie dostrzec po niemalże każdym zakątku polski, ale można to także odnaleźć w badaniach opinii publicznej, które mówią klarownie, że Polacy należą do tej ekipy narodów europejskich, które z UE wiążą swoje zyczenia na przyszłość i zyczenia na rozwiązywanie dzisiejszych problemów” – mówił Komorowski podczas wystąpienia po Amfiteatrze Łazienek Królewskich az do zebranych, w niniejszym do ambasadorów 27 państw członków UE.

Jego zdaniem, Polacy „wiążą także swoje wewnętrzne przekonanie, że to już my, również my odpowiadamy za przyszłość projektu europejskiego”. W swoim ocenie, naszym właśnie między innymi, zas także przy zrozumieniu doniosłości decyzji o akcesji az do wspólnoty, można wytłumaczyć niemalże 80-procentową akceptację i ukontentowanie z polskiego członkostwa w UE. „Te wyniki badań opinii publicznej są miarą nie tylko polskiego sukcesu, jednak przede wszystkim – miarą wielkości projektu europejskiego” – uznał Komorowski.

Prezydent zwrócił uwagę, że nieprzypadkowa jest symbolika daty 1-wsza maja wejścia Polski do UE. „Kiedyś było to święto obowiązkowe, ściśle związane z systemem totalitarnym, komunistycznym. Obecnie dla duzej większości Polaków jest to święto członkostwa Polski w Starego kontynentu Europejskiej” – powiedział prezydent.

Podkreślał również, że Łazienki Królewskie to doskonałe miejsce do świętowania rocznicy wstąpienia do UE. Przypomniał, że projekt Amfiteatru opracował Włoch Domenico Merlini, a wykonał Niemiec Johann Christian Kammsetzer. „A całość tego planu spinała odważna myśl oświeceniowa ostatniego króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego – poszczególnego z twórców pierwszej w kontynencie w europie konstytucji” a mianowicie przypomniał Komorowski.

Prezydent podziękował za wspólne świętowanie przedstawicielom wszystkich krajów UE, a także krajów, które chcą uczestniczyć w danym etapie integrowania się Europy. Zgromadzonych gości zaprosił do uczczenia za rok kalendarzowy 10. rocznicy akcesji Naszego kraju do Starego kontynentu. „Już obecnie chciałbym wyrazić wielką satysfakcję, że będziemy mogli cieszyć się także pełnym członkostwem Chorwacji po UE. Chcę też wyrazić głęboką nadzieję, że także inne kraje – proszę wybaczyć, jednak powiem a mianowicie szczególnie Ukraina, marzą na temat, żeby być cząstką integrującej się Europy” – podkreślił Komorowski.

Jak dodał, pan sam fantazjuje o tym, żebyśmy w przyszłym roku potrafili świętować także podpisanie umów stowarzyszeniowych wraz z UE Ukrainy oraz odmiennych państw objętych Partnerstwem Wschodnim.

Wystąpienie Komorowskiego poprzedził hymn UE a mianowicie „Oda do radości” Ludwiga van Beethovena; później zgromadzeni goście wysłuchali koncertu w wykonaniu orkiestry Garnizonu Stolica polski. Uwagę uczestników przyciągnął też jeden z łazienkowskich pawi, który przysłuchiwał się przemówieniu Komorowskiego. Prezydent żartował, że choć paw pochodzi pewnie gdzieś z Azji, to „od dziś jest w pełni Europejczykiem”.

Piknik Europejski, którego organizatorem jest Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, rozpoczął się o godz. jedenascie. Prezydent poprzednio swym przemówieniem spotkał się, wraz z małżonką Anną Komorowską, z ambasadorami krajów UE w knajpek Belvedere, później spacerował na parku rozmawiając z uczestnikami pikniku. Kazdy z nich robiło pamiątkowe zdjęcia z głową państwa.

W pikniku, który przewidziano sluzace do godz. szesnascie, uczestniczy wielu mieszkańców Warszawy, głównie bliskich z dziećmi. W celowo przygotowanych strefach leżakowania w pobliżu Swiezej Oranżerii można urządzić samemu rodzinną majówkę. Wolontariusze rozdawali pączki a takze napoje przyrzadzane przez sponsorów wydarzenia.

Piknikowi Europejskiemu towarzyszył przemarsz orkiestr wojskowych. Dla dzieci i dorosłych, Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało wiele atrakcji i zajęć o charakterze edukacyjnym jak i równiez rozrywkowym, m. in. zaklady taneczne, prezentacje oraz naukę tańców europejskich, grę terenową dla dzieci od 10. roku życia pod nazwą „wehikuł czasu”. (PAP)

mkr/ wkt/ mki/