Prezydent spotkał się z szefami komisji defensywy

Category: rózne
27 lipca, 2020

# dochodzą wiadomosci o zakończeniu spotkania #

24. 03. Stolica polski (PAP) a mianowicie Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się sposród przewodniczącymi komisji obrony Sejmu i Senatu. Spotkanie dotyczyło weta prezydenta do ustawy o utworzeniu Akademii Lotniczej w Dęblinie, a także przyszłości warsztaty polskich Sił Zbrojnych.

Kierownik sejmowej komisji obrony Stanisław Wziątek (SLD) mówił wedlug spotkaniu, że „w ciągu kilku miesięcy – do czerwca a mianowicie prezydent wyda wytyczne, które będą wiązały się także z nowymi rozwiązaniami gwoli szkolnictwa wojskowego”. Zdaniem prezydenta – jakim sposobem podkreślił poseł – konieczne jest opracowanie całościowego pomyslu rządowego, a nie tylko dostosowania sprawy jakiejs uczelni.

Zanim spotkaniem Wziątek mówił, że weto prezydenta jest pretekstem do tego, aby spojrzeć całościowo na problem szkolenia rodzimych żołnierzy. „Pan prezydent – według naszej oceny sprawy – spogląda na sprawę w dzialach szkolenia wojskowego i uważa, że ta liczba uczelni, które otwiera się w tej chwili również na studentów cywilnych, nie umozliwia jakości szkolenia polskich oficerów” – zaznaczył.

Według niego prezydent ma bardzo dużo racji, ale – jak zaznaczył – samo weto Bronisława Komorowskiego nie rozwiązuje całego problemu. „Jeżeli mielibyśmy podtrzymać to weto, to trzeba się zastanowić jak dalej. Czyli: nie weto dla danego weta, wylacznie weto, poniewaz pojawią się nowe rozwiązania. A jakie – w ten sposób trzeba rozmawiać. Oczekiwałbym, że albo zaprezentuje jakieś sugestie pan prezydent, albo minister obrony narodowej” – podkreślił Wziątek.

Na temat, że prezydent zawetował ustawę o zaprojektowaniu Akademii Lotniczej w Dęblinie jego Sekretariat poinformowała przy niedzielę. Jest to pierwsze weto prezydenta Komorowskiego.

Ustawa, po myśl której nowa uczelnia miała powstać z połączenia dęblińskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych i Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie, została uchwalona przez Sejm w styczniu. Był to projekt komisyjny.

W uzasadnieniu decyzji prezydenta napisano, że zdecydował się na użycie weta „ze świadomością, iż (ustawa) przesadza akt prawny utrwalający i pogłębiający wątpliwy, zarówno z punktu widzenia biznesu Sił Zbrojnych, jak i całego systemu bezpieczeństwa narodowego, tok przekształceń szkolnictwa wojskowego”.

Wedlug prezydenta wejście w życie ustawy mogło też zaszkodzić profesjonalnemu szkoleniu żołnierzy. Jakim sposobem uzasadnił z chwilą, gdy szkoły zostaną przekształcone w akademie, „ich podstawową troską będzie pozyskiwanie jak największej liczby studentów cywilnych na różnych kierunkach studiów, niekoniecznie związanych wraz z szkoleniem zawodowym”. (PAP)

dom/ bos/ jbr/