Prezydent spotkał się z naczelnym prokuratorem wojskowym

Category: inne
27 lipca, 2020

# dochodzi wypowiedź szefowej prezydenckiego biura prasowego #

dziesieciu. 01. Warszawa (PAP) – Naczelny prokurator wojskowy gen. Krzysztof Parulski opuścił Pałac Prezydencki, gdzie spotkał się z Bronisławem Komorowskim. Wcześniej we wtorek prezydent rozmawiał z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem.

Parulski, który przybył do Pałacu kilka minutek po godz. 14, nie rozmawiał wraz z mediami. Po spotkaniu powiedział TVN24, że prezydent oświadczył mu, iż chce, by pozostał na stanowisku. Jak zapewniał, między zanim a prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem nie ma konfliktu, a spotkanie z prezydentem było „twórcze i konstruktywne”.

Z kolei szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała PAP, że w trakcie wtorkowych spotkań prezydent nie zaakceptowac podnosił sprawie dymisji kogokolwiek, ani pozostawania na stanowisku, ponieważ – przy przekonaniu prezydenta – „źródłem problemu nie są rozwiązania personalne, natomiast sprawy związane z modelem ustrojowym prokuratury”.

Zaznaczyła, że prezydent w środę ma zamiar spotkać się z szefem Krajowej Wskazówki Prokuratury, prok. Edwardem Zalewskim, aby wspólnie z samorządem prokuratorów „poszukiwać drogi wyjścia z naszej sytuacji”.

Dzieki briefingu wedlug spotkaniach sposród prokuratorami Bronisław Komorowski powiedział m. in., że w trakcie jego konwersacji z prokuratorem generalnym nie zaakceptowac pojawił się wniosek o odwołanie naczelnego prokuratora wojskowego. Skrytykował formułowanie we wtorek oczekiwania personalne.

Rozmowy prezydenta z Seremetem i Parulskim dotyczyły metrów. in. poniedziałkowych zdarzeń po Poznaniu, gdzie wojskowy prokurator płk Mikołaj Przybył postrzelił się w przerwie rady prasowej. Wydarzenie to wywołało dyskusję o prokuraturze wojskowej. Prezydent uważa, że klopotem do rozstrzygnięcia jest badz reforma – w wyniku której oddzielnie działają resort sprawiedliwości i Prokuratura Generalna – poszła zbyt blisko, lub za daleko, czy należy tę reformę pogłębić, badz się cofnąć. Zdaniem Komorowskiego na to pytanie nie ma dziś odpowiedzi. Natomiast – podkreślił prezydent na wtorkowych schadzkach – przy tej sprawy powinna się toczyć dyskusja i to w pewnym oderwaniu od czasu bieżącej dyskusji politycznej.

Według nieoficjalnych informacji uzyskanych za posrednictwem PAP przy prokuraturze, Seremet miał powiedzieć prezydentowi, iż nie wyobraża sobie dalekiej współpracy sposród Parulskim. Według źródła PAP poniedziałkowa narada Parulskiego, zwołana po postrzeleniu się Przybyła, została zrozumiana w kierownictwie Prokuratury Ogólnej jako „wypowiedzenie posłuszeństwa przełożonym”.

Rzecznik prasowy Prokuratury Ogólnej Mateusz Martyniuk nie chciał komentować tychze doniesień. „W czasie spotykania prokurator uniwersalny przedstawił prezydentowi pełną informację o wczorajszych wydarzeniach przy Poznaniu jak i równiez zapewnił jego, że prokuratura cywilna jak i równiez wojskowa pracują prawidłowo. Sprawy personalne także były poruszane na spotkaniu. Po wczorajszej konferencji naczelnego prokuratora wojskowego prokurator generalny jest przy trudnej sytuacji” – powiedział PAP Martyniuk.

Według jego Seremet w przyszłym tygodniu będzie rozmawiał z ministrem obrony narodowej oraz po raz kolejny z prezydentem. Martyniuk nie chciał powiedzieć, czy konwersacja z MON miałaby dotyczyć odwołania szefa NPW i powołania nieznanego. Zgodnie z wzorami, naczelnego prokuratora wojskowego, który jest zastępcą prokuratora generalnego, powołuje jak i równiez odwołuje prezydent na konkluzja prokuratora generalnego złożony w porozumieniu wraz z MON.

U prezydenta byli również szef BBN Stanisław Koziej a takze prezydencki minister ds. prawniczych Krzysztof Łaszkiewicz. Komorowski nadal w poniedziałek rozmawiał wraz z ministrami defensywy i sprawiedliwości – Tomaszem Siemoniakiem jak i równiez Jarosławem Gowinem. (PAP)

wkt/ ral/ hgt/ itm/ bk/