Prezydent Rosji w Izraelu rozmawia o Iranie i Syrii

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Podczas pierwszej od momentu siedmiu lat wizyty po Izraelu prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin rozmawiał przy poniedziałek sposród premierem Benjaminem Netanjahu odnosnie tematu sporu nuklearnego z Iranem i konfliktu w Jordani. Po konwersacjach nie ujawnił szczegółów.

Putin wezwał Izrael i Palestynę do natychmiastowego powrotów do stołu rokowań. W Izraelu przebywa ponad milion imigrantów sposród krajów byłego ZSRR, zas rosyjskiemu prezydentowi zależy, by mogli te banki żyć w warunkach pokoju i bezpieczeństwa.

Prezydent Rosji dodał, że jego panstwo chce rozwijać stosunki wraz z Izraelem przy takich domenach jak wymiana handlowa, przemysł jak i równiez eksploracja kosmosu.

Podczas trwających ponad godzinę rozmów premier Izraela powtórzył swoje 4 żądania dotyczące Iranu: zaprzestanie wzbogacania uranu, wywiezienie wszystkich wzbogaconych materiałów z panstwa i zamknięcie ośrodka wzbogacania uranu w Fordo. Netanjahu naciskał w rozszerzenie sankcji wobec władz w Teheranie. W spotkaniu uczestniczyli też minister obrony Ehud Szopa i minister spraw obcych Awigdor Lieberman.

Netanjahu poprosił Putina, by przekazał przywódcy Autonomii Palestyńskiej Mahmudowi Abbasowi zaproszenie az do wznowienia rozmów pokojowych. „Musimy zacząć rozmawiać” – zaznaczył premier. Putin we wtorek spotka się z Abbasem w Nazaret.

Tuż po przybyciu sluzace do Izraela Putin udał się do Netanii, gdzie uczestniczył w uroczystości odsłonięcia pomnika upamiętniającego zwycięstwo Armii Czerwonej nad nazistowskimi Niemcami. Monument wzniesiono sposród inicjatywy strony izraelskiej, jednak za pieniądze rosyjskich Żydów.

Pomnik ten „przypomina nam, że świat wciąż jest słaby i że powinnismy robić wszystko, co po naszej dyspozycji, by zbrodnicze nazistowskie doktryny, niezależnie od tego, jaką przybierają formę, należały do przeszłości” – podkreślił Putin.

Prezydent Izraela Szimon Peres powiedział, że Rosja „może mieć decydujący wkład w pokój na Bezposrednim Wschodzie”. „Przyjechał pan w dobrym chwili i sposród odpowiednią wolą” – dodał szef państwa.

„Jestem przekonany, że Rosja, która pokonała faszyzm, obecnie nie zezwoli na wystąpienie podobnych zagrożeń – na zagrożenie wraz z strony Iranu i w rozlew krwi w Syrii” – mówił.

We wtorek rosyjski prezydent uda się do Nazaret, a na południu poleci do Ammanu, gdzie będzie rozmawiał wraz z królem Jordanii Abdullahem II.

Zdaniem analityka z moskiewskiego Centrum Carnegie Aleksieja Małaszenki bliskowschodnia wizyta Putina „jest sposobem wybadania terenu wokół Syrii jak i równiez sprawdzenia, jak Izrael i Jordania sądzą o wysłaniu rosyjskich statków” do syryjskiego portu Tartus. W zeszłym tygodniu pojawiły się wiadomosci, że Rosja przygotowuje się do wysłania kilku okrętów wojennych sluzace do Tartus, dokad znajduje się jedyna zaplecze rosyjskiej kurtki wojennej na Morzu Śródziemnym. (PAP)

jhp/ mc/

11702319 11703871 11704105 11704098 arch.