Prezydent na XII Paradzie Schumana: bądźmy dumni z Lokalny w UE

Prezydent na XII Paradzie Schumana: bądźmy dumni z Lokalny w UE
Category: inne
27 lipca, 2020

# dochodzą szczegóły #

07. 05. Warszawa (PAP) a mianowicie Ponad trzy i pół tysiąca jednostek przeszło w sobotę Traktem Królewskim w barwnym i roztańczonym korowodzie europejskich entuzjastów. W XII Paradzie Schumana wziął udział prezydent Bronisław Komorowski, który powiedział że Polska może być natchnieniem dla innych państw.

Sobotnia Parada Schumana, która wyruszyła punktualnie przy południe sprzed Kościoła św. Anny, była kulminacją XVIII Polskich Spotkań Europejskich; hasłem przewodnim parady był w tym roku Europejski Dzień Wolontariatu.

Na trzech lawetach: Fundacji Schumana, Europejskiego Roku Wolontariatu i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej jechała młodzież wraz z Szkolnych Klubów Europejskich jak i równiez wolontariusze. Zbyt lawetami podążał autobus (doubledecker) Biura Danych Parlamentu Europejskiego, który jechał w asyście orkiestry dudziarzy, szczudlarzy jak i równiez kuglarzy. Korowód podążał w tym roku w rytmie m. in. bałkańskich melodii. W Paradzie brali udział młodzi jednostki z duzej liczby zakątków Lokalny.

Na czolowej z lawet jechali metrów. in.: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, b. premierzy: Włodzimierz Cimoszewicz jak i równiez Leszek Miller, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki oraz prezes Fundacji Schumana Anna Radwan.

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z uczestnikami parady dzieki Nowym Świecie. W swoim wystąpieniu przekonywał, że zbliża się moment, podczas gdy będziemy mogli dawać więcej innym krajom UE.

„Zbliża się tenze moment, kiedy naszą pozycję (w Unii Europejskiej) zamienimy także przy silny wpływ na to która UE będzie w przyszłości. Mamy być z czego dumni, dysponujemy o czym marzyć w dalszym ciągu” – mówił prezydent.

Komorowski podkreślił, że Polska jako wylaczny kraj UE, który skutecznie obronił się przed kryzysem gospodarczym i może być natchnieniem gwoli innych państw. „Zbliża się taki wspaniały moment, podczas gdy my będziemy mogli dawać więcej innym krajom UE, więcej jeśli chodzi o pomysł na Europę, więcej jeśli chodzi o inspirację do wspólnych działań” – wyliczał.

Prezydent zaznaczył, że przynależność sluzace do UE oznacza nie tylko 70 mld zł, które „Polska potrafiła wykorzystać w czasie członkostwa, ale to także polski wzrost ekonomiczny, to ta szansa w realizację marzeń o nowoczesności, to także i ta +zielona wyspa+, która była wspaniałym faktem i sluzace do dziś wydaje sie byc czymś sposród czego możemy być dumni”.

Prezydent powiedział, iż bardzo się cieszy, że już tyle latek trwają spotykania „europejskich entuzjastów, optymistów, którzy wierzą w to i wierzyli zanim Polska została członkiem UE, że stosowane przez nas członkostwo przy Unii to jest wspaniały, złoty interes dla Polski”.

Bronisław Komomorowski otrzymał od organizatorów parady koszulkę wolontariatu europejskiego. Szefowa Fundacji Schumana Anna Radwan, dziękując prezydentowi za jego wystąpienie powiedziała: „to było bardzo ważne przemówienie w Dzień Europy, myślę, że możemy halasuje nazwać orędziem na Dzień Europy”.

„Ja jednak proponuję: niech to się okresla +wspólna radość+, tak jak +Oda do radości+” – odparł prezydent.

Natomiast b. premier Tadeusz Mazowiecki w swoim wystąpieniu podkreślał, że Parada Schumana jest w kazdej sytuacji paradą osób życzliwych, „nie przeci komuś, ale zbyt czymś”.

„Dziś jesteśmy już w Starego kontynentu, przestaliśmy mówić +my i oni+, mówimy: +my, Unia+” – mówił Mazowiecki. Zwrócił się też do młodych ludzi, by angażowali się w wolontariat. Jak mówił, „to znakomita droga wejścia w środowisko pracy jak i równiez pomagania innym ludziom”.

„Proszę też was, szanujcie własne państwo, poniewaz jak będziemy szanować własne państwo to i my będziemy szanowani. I szanujmy Unię, ten najlepszy pomiar współczesnego świata” – wzywał Mazowiecki. Wedlug zakończeniu oficjalnych wystąpień uczestnicy parady kilkakrotnie odśpiewali „Odę do radości”, a nastepnie zwiedzali oferty Miasteczka Europejskiego ze stoiskami informacyjnymi instytucji unijnych a takze organizacji pozarządowych. Chętni potrafili brać udział w zabawach, konkursach wraz z nagrodami, galach i nauce tańców.

Dzieki dzieci czekały m. in. warsztaty teatralne i kuglarskie, malowanie facjatyfizjonomij, konkursy rysunkowe, gadżety jak i równiez upominki. Można było też wygrać bilety lotnicze do Brukseli.

Robert Schuman (1886-1963), minister spraw zagranicznych Francji i twórca powojennego wykazu pojednania między Francją jak i równiez Niemcami, wydaje sie byc uznawany zbyt jednego sposród twórców zjednoczonej Europy. Schuman, we współpracy z Jeanem Monnetem jak i równiez kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem, doprowadził do porozumienia między Francją zas Niemcami co do wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. Przy ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Plan Schumana ogłoszono dziewiec maja 1950 r. Gwoli upamiętnienia tego dnia 9 czerwca obchodzony wydaje sie Dzień Europy. (PAP)

hgt/ dym/