Premiera pamiętników Williego Nelsona w listopadzie 2013 r.

Category: inne
27 lipca, 2020

Słynny amerykańskich muzyk country Willie Nelson zapowiedział publikacje swoich pamiętników. Premierę książki pod tytułem „Roll Me Up and Smoke Me When I Die” zapowiedziano na listopad 2013 roku kalendarzowego.

Wydawca William Morrow zapowiedział po rozmowie z „The Associated Press”, że Nelson opisze w swojej książce nigdy wcześniej nie ujawniane historie jak i równiez tajemnice wraz z swojego życia. Podejmie materie rodziny, muzyki, religii i polityki. Stronę graficzną książki przygotuje synek muzyka, Micah a wstęp napisze przyjaciel rodziny, muzyk Kinky Friedman.

Tytuł książki, „Roll Me Up and Smoke Me When I Die” (Kiedy umrę, skręćcie mnie i wypalcie a mianowicie PAP)nawiązuje sluzace do opinii Nelsona na temat legalizacji marihuany, za którą opowiadał się od dawna.

W sierpniu 79-letni muzykant trafił sluzace do szpitala na skutek kłopotów wraz z oddychaniem. W konsekwencji musiał odwołać planowany koncert w Colorado. W lipcu powiedział jednak w rozmowie z telewizją NBC 5: „Nadal ubóstwiam występować i dopóki znajdują się osoby, którzy chcą mnie słuchać i oglądać, nie widzę powodu żeby przestać”.

Nelson jest uznawany za jedną z ikon amerykańskiej muzy. Choć karierę rozpoczął już w latach 60., zajmował się tworzeniem piosenek na rzecz innych wykonawców, nagrywając poza tym autorskie płyty, wydawane przy niewielkich oficynach. Zadebiutował w 1962 r. płytą „Ant Then Jak i równiez Wrote”. Az do najważniejszych krążków muzyka należą: „Country Willie: His Own Songs” (1965), „Yesterday’s Wine” (1971), „Shotgun Willie” (1973) i „Spirit” (1996). Ostatna płyta Nelsona to wydana w 2012 roku „Heroes”.

Popularność przy Stanach zdobył dzięki połączeniu tradycji country i muzyki popularnej. Pod koniec lat 70. rozpoczął również karierę aktorską, występując w takich filmach jak: „The Electric Horseman” (1979), „Wag the Dog” (1997) i „Gone Fishing” (1997).

Słynna jest również jego nieodłączna gitara akustyczna „Trigger”, w której złożyli swoje podpisy przyjaciele muzyka. Gdy w czasie procesów z amerykańskim urzędem skarbowym pojawiło się zagrożenie koniecznością sprzedania gitary, Nelson ogłosił: „Kiedy +Trigger+ odejdzie, ja odejdę”. Do zakończenia postępowania sądowego w 1993 roku, ukrywał gitarę w domu swojego managera.

Od 1985 roku Nelson, we współpracy z Neilem Youngiem i Johnem Mellencampem, organizuje doroczny festiwal „Farm Aid”, w czasie którego zbiera fundusze mające pomóc amerykańskim farmerom po zachowaniu własności ziemi. Glówna edycja festiwalu, podczas której wystąpili metrów. in. Bob Dylan, Roy Orbison, Young i Nelson, przyniosła kwotę 9 milionów dolarów.

Nelson znany jest także ze swojego politycznego zaangażowania a mianowicie krytyki amerykańskiej wojny w Iraku, działań na rzecz legalizacji marihuany natomiast także wspierania kandydatów Partii Demokratycznej w wyborach w gubernatora Texasu w 2006 roku.

Pierwszą książką napisaną przez Nelsona była autobiografia, wydana w 1988 roku kalendarzowego. Muzyk dzierzy na swoim koncie sześć książek. Ostatnia, „Farm Aid: A Song For America”, została wydana w 2005 roku. (PAP)

pj/ abe/