Premier zapowiada działania ws. bezpieczeństwa polskiej rodziny

Premier zapowiada działania ws. bezpieczeństwa polskiej rodziny
Category: inne
27 lipca, 2020

# dochodzą kolejne wypowiedzi premiera #

10. 01. Stolica polski (PAP) – W 2014 r. rząd skupi się na bezpieczeństwie polskiej bliskich – zapowiedział w piątek premier Donald Tusk. Obiecał działania na rzecz zmniejszenia bezrobocia, likwidacji tzw. śmieciówek, skrócenia kolejek do lekarzy jak i równiez zapewnienia darmowych podręczników pierwszoklasistom.

„Ludzie w Polsce mają prawo oczekiwać, że polski sukces gospodarczy przełoży się dzieki ich prywatne doświadczenia. Przy 2014 musimy zacząć wyraznie odpowiadać na tek krok symboliczne zapytanie: +jak żyć? +” a mianowicie mówił premier Donald Tusk na piątkowej konferencji prasowej, na której przedstawił projekty rządu na 2014 r.

W r. 2014 rozpoczniemy marsz w kierunku bezpieczeństwa socjalnego i finansowego polskiej rodziny – zapowiedział. „Państwo lokalne, jestem w ten sposób przekonany, będzie z roku na rok coraz bardziej na to stać” – dodał.

Jak mówił, ma wrazenie „pozytywnego przełomu” w krajowej i europejskiej gospodarce, ocenił też, że Polsce udało się ochronić przed recesją. Mimo to – mówił a mianowicie rząd po roku 2014 będzie nadal działał „w mocnych rygorach finansowych”. „W roku 2014 za bardzo nie można poszaleć z wydatkami, ale można dokonać zwrotu” – zaznaczył premier.

Tłumaczył, że rok kalendarzowy 2014 ma być pierwszym rokiem „nowego porządku” polegającego na tym, że „polska gospodarka i zarzadzanie muszą zacząć działać zwlaszcza na rzecz osób, ich stosownego życia i godnej pracy”. Premier przekonywał, że państwo musi być obecne przy rozwiązywaniu problemów o zakresie społecznym, finansowym i rodzinnym. „Bo zbyt wielu Polaków bez tejze pomocy, bez tej naszej interwencji czy ingerencji nie da sobie rady” – powiedział.

Premier oświadczył, że wśród celów rządu wydaje sie obniżenie bezrobocia poniżej trzynascie proc. w grudniu 2014 roku. Podkreślił, że choć rząd prognozował bezrobocie rzędu 13, 8 proc. w grudzień 2013 roku, okazało się, że wyniosło ono 13, czterech proc. „Zakładamy, że po roku 2014 bezrobocie będzie nadal dokuczliwie, ale będzie w ryzach” – zaznaczył premier.

Zapowiedział także „inwestycje państwowe cos wiecej niz w energetykę”, które mają przynieść stanowiska pracy. „Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że do Polski wraca optymizm, skonstruowany na konkretnych przesłankach” a mianowicie oświadczył szef rządu.

Zapowiedział ponadto zapoczatkowanie oskładkowania wynagrodzeń z tytułu zasiadania po radach nadzorczych. „To wydaje sie byc także odpowiedź na uzasadnione poczucie bardzo wielu ludzi, że to honorarium z tytułu zasiadania przy radzie nadzorczej jest niezasłużoną korzyścią, lub przywilejem” – zaznaczył.

Nastepnym zadaniem rządu w 2014 r. – zadeklarował premier – będą prace morzem „zakończeniem epoki tzw. umów śmieciowych”. Dwanascie miesiecy 2014 ma obowiazek być „początkiem końca śmieciówek” – oświadczył. Jak mówił, „śmieciówki to praca odarta z godności i poczucia bezpieczeństwa w przyszłość”.

Jak podkreślił, proponowane zmiany mają na zamiarze pomoc nie zaakceptowac tym, którzy są beneficjentami umów śmieciowych, ale tym, którzy są ich ofiarami, bo nie tylko nie mają zapewnionych emerytur, ale też często zarabiają poniżej płacy minimalnej.

„Likwidację +śmieciówek+ rozpoczniemy od oskładkowania umów-zleceń, nie zaakceptowac w ten sposób jakim sposobem jest obecnie, (… ) będziemy uśredniali dochód sposród umów-zleceń. To nie będzie najniższa umowa-zlecenie. Oskładkowanie będzie takie, jakim sposobem teraz od momentu płacy minimalnej” – zapowiedział.

Premier dodał, że rząd będzie szukał rozwiązań prawnych, proceduralnych i kontrolnych, które spowodują, że „z zamówień publicznych korzystać będą przedsiebiorstwa, które zatrudniają ludzi na godnych umowach”.

Zwrócił też uwagę dzieki inny aspekt tzw. śmieciówek. Jak przekonywał, że kwestia ta wiecej dotyczy zaleznosci pomiędzy obywatelami niż zaleznosci obywatel-państwo. „Co my dysponujemy powiedzieć 12 mln zatrudnionych, którzy poprzez cały czas mają w mniejszym stopniu pieniędzy, poniewaz płacą składki i podatki; płacąc składki, płacą sposród jednej strony na swoją emeryturę, ale de facto płacą je też po to, aby obecny emeryt dostał swoją emeryturę” – tłumaczył.

Jak dodał, to osób zatrudnionych w umowę o pracę, które płacą składki, trzeba zapytać, jak się czują, wiedząc, że wydaje sie jakaś kategoria ludzi, którzy zarabiają więcej dzięki wstecz, że nie zaakceptowac płacą składek a czasami podatku i czy to jest fair, nie wobec rządu badz budżetu, ale wobec tychze, którzy ów składki rzetelnie płacą.

„Mówiąc krótko umowa zlecenie, porozumienie o dzieło, prawa autorskie nie może być a mianowicie a teraz jest ze względu w dotychczasowe przyzwyczajenia i regulace – prostym sposobem dzieki omijanie obowiązków, które spoczywają na kazdego innych obywatelach” – podsumował.

Premier podkreślił, że wraz z względu na sytuację w branzy pracy modyfikacje dotyczące tzw. umów śmieciowych będą wpisywane ostrożnie. „Chcielibyśmy zmierzać przy stronę możliwie jednolitej istoty opodatkowania a mianowicie zarabiasz tyle i tak wiele, tyle jak i równiez tyle odprowadzasz; żeby pies z kulawa noga nikogo nie okradał, poniewaz to chodzi o relacje między obywatelami” – zaznaczył.

Zastrzegł, że w oferowanych zmianach nie zaakceptowac chodzi o osoby zatrudnione na „prawdziwe” umowy o dzieło badz zlecenie. „Mówimy o mechanizmach, które są de facto zastępowaniem prawdziwego etatu, gdzie ludzie wykonują normalną pracę etatową przez okres tyle, że taką formę się wymyśla, która umożliwia omijanie płacenia składek” – tłumaczył.

Premier zaznaczył, że celem proponowanych zmian nie jawi sie byc uderzenie kogo sie chce po kieszeni. „Chcemy, żeby ludzie więcej zarabiali i dlatego zastanawiamy się ponad narzędziami danymi jak chociażby podniesienie płacy minimalnej, lecz pod warunkiem, że to nie zaakceptowac będzie powodowało ucieczki do umowy zlecenia” – mówił.

Rząd planuje też zmiany w dziedzinie oświaty. Według propozycje premiera pociechy, które 1-wsza września br. pójdą do pierwszej rangi szkoły fundamentalnej, otrzymają bezplatny podręcznik. „To dopiero początek. Dzieci, które pójdą po 2015 roku do innej klasy, będą włączane po ten sam mechanizm, tzn. w r. 2015 będzie to oznaczało, że pierwszo- i drugoklasiści skorzystają sposród bezpłatnych podręczników” – mówił Tusk. Dodał, że dzięki tej modyfikacji podręczniki oswiatowe nie będą już jednorazowego użytku.

Według szefa rządu „podręczniki musza być własnością szkoły”. Jakim sposobem tłumaczył, to szkoła będzie je udostępniać dzieciom we wlasciwym czasie roku szkolnego, a następnie przekazywać kolejnym rocznikom uczniów. Zaznaczył, że wie, iż niektóre podręczniki będą ulegały zniszczeniu jak i równiez trzeba będzie je uzupełniać.

Zdaniem Tuska darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów nie będzie problemem finansowym dla budżetu państwa. „To skala paru milionów złotych w wielkosci całego kraju” – ocenił Tusk, zaznaczając przy tym, że chodzi wyłącznie o 1 podręcznik na rzecz najmłodszych uczniów. „Stać nas na to, bowiem ile rodzin w Polsce nie stać na ten sławny pakiet i rodzice płacą od 500 do 700 zł (… ). Państwo może ten obowiązek na siebie wziąć” – mówił.

Premier podkreślił, że uważa, iż większym problemem niż finanse może się stać konflikt z wydawcami podręczników. „Pojawi się krzyk, że ten podręcznik jest gorszy, niż owe prywatne, lecz on nie zaakceptowac będzie spory. Pojawi się krzyk, że lepiej, żeby dać możliwość wyboru nauczycielom i rodzicom” – mówił premier. Poinformował, że szczegóły dotyczące darmowych podręczników będą przedstawione przy styczniu br.

Premier zapowiedział też poprawę sytuacji przy służbie stanu zdrowia. W marcu rząd dzierzy zaprezentować harmonogram działań prowadzących do skrócenia kolejek az do lekarzy, szczególnie specjalistów.

„Szczególnie intensywnie będziemy pracowali, jeśli chodzi na temat kwestie onkologiczne” – podkreślił Tusk. Dodał, że objął nieformalny patronat nad takimi pracami. „Myślimy o wprowadzeniu narodowego planu na rzecz walki z rakiem” – mówił premier. Jak dodał, frapuje się metrów. in. nad zniesieniem albo ograniczeniem limitów finansowania świadczeń zdrowotnych, co w niektórych przypadkach powodowało utrudnienia po leczeniu.

Premier chce też „oddać” po 2014 r. ogólnopolską Kartę Dużej Bliskich. „Jesteśmy pewni, że oprócz tego, jakie mozliwosci może zaproponować samorząd, np. tańszą komunikację miejską gwoli dużej rodziny, to, jak możemy zaproponować my, np. w przypadku znizek kolejowych, może być jak i równiez będzie uzupełnione także o obecność mnóstwo podmiotów prywatnych” – podkreślił.

Jego zdaniem doświadczenia innych krajów pokazują, że jeżeli wynika ogólnokrajowa państwowa karta, dzięki której można korzystać z ulg, to w tego rodzaju przedsięwzięcie włączają się chętnie m. in. sieci handlowe oraz inne podmioty świadczące usługi.

Premier zapowiedział też, że spotka się z szefami kazdego resortów ws. realizacji planów na 2014 r. Pierwsze spotkanie a mianowicie poinformował – odbędzie po przyszłym tygodniu z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem. (PAP)

wni/ nno/ mzk/ son/ mow/