Premier az do żołnierzy w Ghazni: okropnie smutna chwila

Category: rózne
27 lipca, 2020

Horrendalnie smutna moment, myślałem, że będziemy łamać się opłatkiem w zupełnie innych nastrojach, ale taka bywa wasza żołnierska los; właściwie żadne słowa tu już nic nie załatwią – powiedział w czwartek premier Donald Tusk w czasie spotkania z polskimi żołnierzami w Ghazni.

Wcześniej premier uczestniczył w ceremonii pożegnania ciał pięciu żołnierzy poległych po środę przy Afganistanie.

„Chcę wam przyrzec tutaj, że po pierwsze postaramy się, zeby rodziny waszych kolegów miały naprawdę wszechstronną opiekę. Niewatpliwie będziemy starali się w naszym kraju zrobić wszystko, żeby cos wiecej niz pamiętać o poległych, jak i równiez o tychze, którzy wcześniej na tejze ziemi zginęli, ale żeby ta pomoc dla rodzin miała też swój uzyteczny wymiar” – zadeklarował szef polskiego rządu.

Jak podkreślił, w Polsce ponizsza śmierć zrobiła naprawdę bardzo duże wrażenie na kazdego.

„Wszyscy spodziewaliśmy się, że Pan Bóg oszczędzi nam ofiar. Misja powoli nieodwolalnie dobiega końca. Jeszcze nie zaakceptowac za miesiąc, nie zbyt kwartał, jednak wszyscy już widzimy gdzieś na horyzoncie kres tejze wojny. Pani zawsze zdaje nam się bardziej okrutna i mniej zrozumiała, kiedy żegnamy naszych żołnierzy” – dodał premier.

Tusk zapewnił żołnierzy, że wszyscy w kraju będą pamiętać o pierwotnego misji jak i równiez trzymać kciuki, aby guzik takiego tragicznego się nie zaakceptowac powtórzyło.

„Ci, którzy tej zbrodni dokonali, nie pozostaną bezkarni. To oczywiście nie zaakceptowac wróci życia waszym kolegom i towarzyszom broni, ale sprawiedliwości ma obowiazek też stać się zadość. Każdy, kto podnosi rękę na polskiego żołnierza, ma obowiazek wiedzieć, że wcześniej badz później poniesie karę” a mianowicie oświadczył.

Premier wyraził nadzieję, że po tych smutnych godzinach i dniach, przy wieczór wigilijny, żołnierze znajdą „choć odrobinę radości, jeśli o radości można przy ogóle mówić w faktycznie trudnym momencie”. „Ale musimy umieć przezwyciężać także żal i ból po śmierci żołnierzy” – zaznaczył.

Tusk dodał, że tak tragiczny komunikat „dopadł nas” w przeddzień świąt. „I totez powinniśmy sobie powiedzieć a mianowicie i także przyjaciołom jak i równiez rodzinom ludzi, którzy polegli – że nasze współczucie i solidarność z nimi i nasza profesjonalna nadzieja na przyszłość muszą być silniejsze od śmierci” – oświadczył.

„Dzisiaj ciezko w to uwierzyć, lecz musimy wierzyć w to, że katalogów życie i ich śmierć naprawdę miały głęboki sens” – mówił Tusk.

Premier „z całego serca” podziękował żołnierzom zbyt ich odwagę „i horrendalnie ciężką robotę tutaj, w miejscu”.

Pięciu polskich żołnierzy zginęło przy środę podczas ataku, do którego doszło, gdy wracali z miejscowości Razaak. Wybuch pod ich transporterem nastąpił, gdy patrol zbliżał się do kosztowny Highway jednej – głównej drogi łączącej Kabul z Kandaharem.

To największa taka tragedia przy historii polskich misji zbyt granicą. Żołnierze służyli przy 20. Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. (PAP)

agy/ par/ bk/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy