Prawo: Świadczenia socjalne na rzecz pracowników – bez VAT

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Chlebodawca, który za pieniądze wraz z funduszu socjalnego kupuje i przekazuje podwladnym karnety w basen i siłownię badz bilety do kina lub teatru, nie zaakceptowac płaci sposród tego tytułu VAT az do urzędu skarbowego – poinformowała Izba Skarbowa w Łodzi.

Chodziło o spółkę, która tworzyła zakładowy kasa zapomogowa świadczeń socjalnych, a pieniądze z niego przeznaczała na finansowanie wypoczynku, sportu i rekreacji pracowników. Kupowała za nie zaakceptowac m. in. wczasy dla pracowników i emerytów, kolonie i obozy dla dzieci pracowników, karnety w basen i basenów, siłownię, bilety az do kina, teatru. Niektóre z nich finansowała w całości z środków funduszu socjalnego, do niektórych pracownicy częściowo dopłacali z własnej kieszeni.

Spółka miała wątpliwości, badz prowadząc działalność socjalną ma odprowadzać VAT do urzędu skarbowego i czy dzierzy na to wpływ fakt, że pracownicy częściowo dopłacają az do świadczeń. Nie zaakceptowac wiedziała też, czy od podatku VAT płaconego z tytułu swojej bieżącej, podstawowej działalności może odliczać VAT zawarty przy cenach towarów i usług kupowanych podwladnym za pieniądze z funduszu socjalnego.

Zdaniem łódzkiej Izby Skarbowej, kupując świadczenia zbyt pieniądze z funduszu socjalnego i przekazując je pracownikom, spółka nie działa jako podatnika datku od towarów i usług i nie odprowadza z tego tytułu VAT sluzace do urzędu skarbowego. Odnosi się to również do sprawy, gdy zatrudniony dopłaca sluzace do świadczeń. Tego rodzaju dofinansowanie nie wydaje sie byc – zdaniem izby a mianowicie wynagrodzeniem gwoli pracodawcy, a więc nie wydaje sie byc odpłatnością, która mogłaby decydować o uznaniu świadczeń sposród zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) zbyt czynności opodatkowane VAT.

Skutkiem braku opodatkowania jest aczkolwiek brak prawa do odliczenia podatku zawartego w kosztach towarów jak i równiez usług kupowanych w celach socjalnych.

„Skoro działalność wnioskodawcy w zakresie nadzorowania funduszem socjalnym nie ulega opodatkowaniu podatkiem VAT (… ), to nie przysługuje mu upowaznienie do odliczenia podatku naliczonego z tytułu poniesionych na rzecz osób uprawnionych sfinansowanych przy części wraz z zfśs” a mianowicie stwierdziła Pokój Skarbowa w Łodzi po interpretacji wraz z 21 października 2011 r. (nr IPTPP2/443-381/11-2/AW).

Izba przypomniała, że wedlug art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od momentu towarów jak i równiez usług, spółka ma prawo do odliczenia VAT jedynie w jakims zakresie, w jakim towary jak i równiez usługi są wykorzystywane az do wykonywania czynności opodatkowanych. Tego typu prawo nie zaakceptowac przysługuje jej zatem, kiedy wykonuje czynności, które nie podlegają VAT. (PAP)

kjed/ pad/ jbr/