Pomoc na rzecz uchodźców. Unia europejska przeznaczy dzieki ten zamiar miliard ó

Pomoc na rzecz uchodźców. Unia europejska przeznaczy dzieki ten zamiar miliard ó
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Przywódcy państw UE uzgodnili w Brukseli, że zmobilizują poboczne środki na pomoc dla uchodźców w obozach poza UE. Pieniądze mają zostać przekazane za pośrednictwem agencji ONZ, w tym Światowego Programu Żywnościowego.

Trwająca około siedem godzinek dyskusja po gronie „28” odbyła się – według relacji szefa KE Jean-Claude’a Junckera jak i równiez przewodniczącego Wskazówki Europejskiej Donalda Tuska a mianowicie w dużo lepszej aurze niż można by się spodziewać. Zaostrzający się recesja migracyjny, wzajemne obwinianie się przez państwa członkowskie, a także zwracanie kontroli granicznych wewnątrz tereny Schengen unaoczniły narastające podziały wewnątrz UE.

– Ta schadzka i wspólczesna atmosfera to bardzo obiecujący znak jeśli chodzi o nasze nastepne spotkania i następną Radę Europejską. Uważam, że dziś zakończyliśmy tą trochę ryzykowną grę oskarżeń – mówił Tusk w konferencji prasowej po zakończeniu szczytu w nocy ze środy na czwartek.

Przywódcy przyjęli wspólne oświadczenie, na podstawie którego Komisja Europejska ma przedstawić plan dotyczący tego kryzysu. Część planowanych działań ma powstrzymać uchodźców przed napływem do Europy. Co najmniej suplementarny 1 miliard euro dzierzy zostać przekazany na pomoc na rzecz uchodźców syryjskich w obszarze Bliskiego Wschodu za pośrednictwem biura Wielkiego Komisarza ONZ ds. uchodźców (UNHCR) jak i równiez Światowego Aplikacji Żywnościowego.

To zapewne nie wystarczy. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oszacował, że potrzeba m. in. dodatkowych 100 mln ó na bezpośrednią pomoc w najwiekszym stopniu dotkniętych kryzysem migracyjnym państw członkowskich, 600 mln ó dla europejskich agencji po 2016 r.; 200 mln euro dzieki Światowy Oprogramowanie Żywnościowy w 2015 r.; 300 mln na pomoc humanitarną, oraz az do miliarda euro dla Turcji, skąd do Europy często przeprawiają się uciekinierzy jak i równiez 700 mln euro gwoli Macedonii, która jest panstwem tranzytowym na rzecz uchodźców.

Przywódcy unijni zgodzili się co do tego, że UE musi lepiej chronić swoje bariery zewnętrzne, by zakończyć aktualny chaos który ma w nich polozenie. Tusk ostrzegł, że Unia europejska musi dziś mówić na temat około milionie potencjalnych uchodźców, którzy spróbują dotrzeć sluzace do Europy wraz z Syrii, Iraku, Afganistanu, Erytrei i pozostalych miejsc.

– Największa fala uchodźców i imigrantów wciaz przybędzie. Totez musimy skorygować politykę otwartych drzwi i okien. W tym momencie należy skoncentrować się dzieki właściwej opiece zewnętrznych granic oraz zewnętrznej pomocy gwoli uchodźców i krajów w danym sąsiedztwie – powiedział szef Rady Europejskiej.

Jego zdaniem podczas szczytu można było zaobserwować zmianę myślenia w sprawie gwarancji granic zewnętrznych, ale – jak zastrzegł – nie może powiedzieć, że przywódcy entuzjastycznie zareagowali na propozycję KE w sprawie utworzenia unijnej służby mającej chronić granicę i wybrzeża.

– Dziś nie dysponuje wątpliwości, że 28 liderów jest absolutnie przekonanych, iż bez przywrócenia kontroli w granicach zewnętrznych UE nie można owocnie poradzić samemu z klopotem (uchodźców) – podkreślił. Dodał, że w trakcie szczytu rozpoczęła się dyskusja na temat wspólnej polityki unijnej dotyczącej opieki granic, ale jest to „coś nowego jak i równiez kontrowersyjnego”.

Tusk poinformował też, że zwiększona zostanie pomocna dlon dla Libanu, Jordanii, Turcji i pozostalych państw, które już w tej chwili goszczą znaczną liczbę uchodźców. Zastrzegł jednakze, że większa pomoc będzie zależała od współpracy. Dyplomaci w Brukseli wskazują, że ochrona granicy z Turcją jest fundamentalna aby powstrzymać napływ uchodźców do UE, zwłaszcza zimą, gdy dzieki Morzu Śródziemnym jest sztormowa pogoda uniemożliwiająca przeprawianie się uchodźców poprzez ten obszar wodny na nieduzych łodziach, czy pontonach.

Tusk mówił, że po odwiedzinach w Turcji nie miał wrażenia, iż dla tego kraju pieniądze odgrywają ważną rolę, ale przyznał jednocześnie, że biezace propozycje Ankary są inne niż oczekiwania UE. Formalna propozycja obslugi ze witryny tureckiej to utworzenie tzw. stref bezpieczeństwa, które miałby przebiegać wzdłuż tureckiej granicy i pomagać w operacjach przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.

– To bardzo z ambicjami projekt, ale dla nas najważniejsza w tej chwili jest współpraca wraz z partnerami, cos wiecej niz z Turcją w sprawie poszczególnego problemu uchodźców – oświadczył Tusk. UE chce nadal prowadzić interlokucja dyplomatyczny z Turcją; prezydent tego panstwie Recep Erdogan ma złożyć wizytę w Brukseli 5 października.

Przy dokumencie końcowym przywódcy zaapelowali o wznowienie międzynarodowych wysiłków na rzecz zakończenia wojny po Syrii, która zmusiła ok. 12 milionów osób az do opuszczenia swoich domów.

Zobacz także: W Polsce przychodzi imigrantów. To dobrze?