Polska gloryfikuje europejską bibliotekę cyfrową Europeana

Category: rózne
27 lipca, 2020

Przeszlo 30 krajów, w tym Polska, bierze udział w systemie Europeana Awareness, promującym europejską bibliotekę cyfrową Europeana. Przy maju w Warszawie odbędzie się konkurs mający na zamiarze zachęcenie do korzystania wraz z zbiorów Europeany.

Europeana to portal gromadzący materiały cyfrowe z różnego wariantu europejskich przedsiebiorstw kultury a mianowicie bibliotek, archiwów i muzeów. Po wejściu na stronę www.europeana.eu można przeszukiwać zbiory europejskiego dziedzictwa kulturowego.

„Europeana to bardzo duzy projekt. Swoim ideą nadrzędną jest sporzadzanie centralnego stanowiska w sieci, w którym skupia się zdigitalizowane europejskie dziedzictwo” – mówił podczas zebrania prasowego w holenderskim Instytucie Sound and Vision Erwin Verbruggen sposród działu Research & Development.

Instytut Sound and Vision to jedna z przedsiebiorstw, która udostępnia krajowe zbiory poprzez Europeanę.

„Europeana wydaje sie czymś przy rodzaju konglomeratu europejskich instytucji, których materiały są udostępniane na wortalu. Idealnie byłoby, aby każdy instytut zajmujący się na starym kontynencie kulturą miał swoje materiały na Europeanie” – przekonywał Verbruggen. Jego zdaniem połączone przy ten sposób kolekcje pozwalają na łatwe zapoznawanie się z europejską historią i kulturą.

Pierwszą akcją promującą Europeanę w Polsce będzie tzw. hackaton przemyslany na 26 i 27 maja. Będzie to turniej dla programistów internetowych sposród Europy Środkowej i Wschodniej. Organizatorami spotkania jest Fundacja Europeana i Narodowy Instytut Audiowizualny.

Rejestracja uczestników trwa do trzynascie maja. Wraz z wszystkich zarejestrowanych osób pewnych zostanie 35 uczestników, którzy uzyskają dostęp do wiecej niz 20 milionów cyfrowych obiektów dziedzictwa kulturowego Europy a mianowicie obrazów, fotografii, druków, materiałów audiowizualnych. Katalogów zadaniem będzie zaprogramowanie, w czasie 48-godzinnego maratonu, aplikacji sieciowych bazujących w zasobach Europeany – np. takich, które umożliwią przeniesienie zasobów w telefony, tablety czy smartphony.

Kolejnym zdarzeniem, mającym promować digitalizację, będzie planowana na 2013 rok kalendarzowy zbiórka pamiątkek z czasów transformacji latek 1989-92. Organizowana w kilkunastu polskich miastach przez Narodowy Instytut Audiowizualny akcja ma zakończyć się zdigitalizowaniem materiałów i udostępnieniem ich w internecie. Akcja odbędzie się też m. in. w Niemczech, na Litwie, w Słowacji i Czechach.

Portal Europeana, który rozpoczął działalność po 2008 roku kalendarzowego, udostępnia aktualnie ok. 19 milionów zdigitalizowanych obiektów. Niektóre z tych propozycji są znakomite na całym świecie, jak np. dzieło Izaaka Newtona o zasadach dynamiki, rysunki Leonarda da Vinci, portret Jana Vermeera „Dziewczyna wraz z perłą” lub obiekty dotyczące muru berlińskiego.

W Europeanie swoje zbiory prezentują m. in. British Library po Londynie, Rijksmuseum w Amsterdamie i Luwr w Paryżu.

Z Amsterdamu Agata Zbieg (PAP)

agz/ hes/