Polscy wytwórce mięsa skarżą się KE na zakaz uboju rytualnego

Polscy wytwórce mięsa skarżą się KE na zakaz uboju rytualnego
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Polscy producenci mięsa oraz 2 związki wyznaniowe poskarżyły się w środę Komisji Europejskiej na lokalne przepisy zakazujące uboju rytualnego, które katalogów zdaniem naruszają prawo unijne. Skarga dotarła do komisarza ds. stanu zdrowia – potwierdził jego rzecznik.

O złożeniu skargi poinformowano na narady w Parlamencie Europejskim, zorganizowanej przez eurodeputowanego Jarosława Kalinowskiego (PSL).

_ – Wyczerpaliśmy wszelkie możliwości dogadania się bądź przeswiadczenia rządu polskiego do zmiany sytuacji. W związku wraz z tym pozostała nam ostatnia sprawa, czyli złożenie skargi do Komisji Europejskiej _ – powiedział prezes Związku Polskie Mięso, skupiającego przetwórców mięsa w naszym kraju, Witold Choiński. Skarga została złożona cos wiecej niz w imieniu Związku Polskie Mięso, ale też Muzułmańskiego Związku Religijnego Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, Krajowej Porady Drobiarskiej – Izba Gospodarcza, Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego oraz Europejskiego Związku Żydów.

Unijne prawo dopuszczają ubój rytualny na rzecz celów wyznaniowych, ale według rzecznika komisarza UE ds. zdrowia Tonio Borga, Frederica Vincenta, postanowienie w tej sprawie należy do krajów UE. Rzecznik potwierdził PAP, że skarga dotarła az do komisarza. Polska delegacja spotkała się wraz z przedstawicielem KE, który wyjaśnił, że unijne przepisy _ zalecają ogłuszanie, ale także uznają egzystowanie społeczności wyznaniowych, dla których ubój rytualny jest waznym elementem _ – dodał Vincent. Zatem unijne upowaznienie dopuszcza ubój bez ogłuszania _ jako wyjątek od czasu reguły _. _ To do każdego państwa członkowskiego należy dopuszczenie lub niedopuszczenie uboju bez ogłuszania. Jak i równiez Polska to zrobiła przez swoje regulace _ a mianowicie dodał Vincent.

Ustawa na temat ochronie zwierząt z 1997 r. zakłada, że zwierzę przeznaczone az do uboju ma obowiazek być wcześniej ogłuszone. Takowa praktyka wydaje sie niezgodna sposród wymogami wiary żydowskiej jak i równiez muzułmańskiej. Po 2004 r. ówczesny minister rolnictwa Wojciech Olejniczak (SLD) wydał rozporządzenie, które pozwalało na ubój rytualny, czyli bez ogłuszenia. W listopadzie ub. roku kalendarzowego Trybunał Konstytucyjny jednak halasuje zakwestionował. Trudnosc miała rozwiązać przedstawiona poprzez rząd nowelizacja przepisów o ochronie zwierząt, dopuszczająca ubój rytualny na poziomie ustawy. dwunastu lipca Sejm odrzucił aczkolwiek rządowy plan. Zatem według obecnych przepisów ustawy na temat ochronie zwierząt taki ubój jest zakazany.

Jak tłumaczył konstytucjonalista prof. Marek Chmaj, powodem środowej skargi to, że Nasz kraj _ nie pozwala na stosowanie rozporządzenia unijnego, a przy okazji nie respektuje również polskiej konstytucji, która gwarantuje kościołom i związkom wyznaniowym wolność wyznawania wiary _. Według Chmaja Polska nie spełniła wymogów koniecznych do utrzymania krajowych przepisów zakazujących uboju rytualnego, gdyż dokonała bezskutecznej notyfikacji po KE. Wedlug konstytucjonalisty przedlozenie zakazu wymagało uchwalenia odpowiedniej ustawy zanim końcem 2012 r. Takowej ustawy nie zaakceptowac uchwalono, przy związku sposród tym w jego opinii w Polsce obowiązuje unijne rozporządzenie dopuszczające ubój rytualny w rzeźniach.

W skardze wskazano, że uprawnienie europejskie nie wydaje sie byc stosowane oraz _ że organy państwa w biznesi uniemożliwiają podmiotom gospodarczym jak i równiez związkom religijnym stosowanie uboju rytualnego _ – poinformował Chmaj. Napisano w pani a też, że w Polsce obowiązuje ustawa na temat ochronie zwierząt, która _ wbrew prawu unijnemu nie zezwala wyjątku dla uboju rytualnego _ oraz że _ państwo lokalne powinno uchwalić ustawę, po której będą określone wyjątki, jakie odnoszą się do uboju rytualnego _ – dodał.

_ – Poprosiliśmy Komisję Europejską o oczywiste wskazanie, że rozporządzenie (unijne w sprawie ochrony zwierząt w trakcie ich uśmiercania) obowiązuje bezpośrednio w Polsce _ – powiedział. Autorzy skargi chcą też m. in. interwencji KE oraz wskazania przypadków łamania prawa europejskiego.

Dyrektor uniwersalny Europejskiego Związku Żydów rabin Menachem Margolin przypomniał, że lipcowa decyzja Sejmu wzbudziła duże zaniepokojenie świata żydowskiego. Z kolei przedstawiciel Muzułmańskiego Związku Religijnego Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz ubolewał nad naszym, że społeczność muzułmańska w naszym kraju nie ma możliwości swobodnego praktykowania religii poprzez ubój religijny.

Właścicielka Zakładów Mięsnych Mokobody Małgorzata Podniesińska uważa, że z powodu zakazu uboju rytualnego polscy przedsiębiorcy, pracownicy jak i równiez rolnicy _ czują się dyskryminowani we własnym panstwie _. Według Choińskiego w wyniku zakazu ucierpiało ok. 80 przedsiębiorstw. _ Miejsca robocie w zakładach bezpośrednio straci lub już straciło około 5 tys. osób _ – dodał.

Zdaniem europosła Kalinowskiego w 2012 r. wartość eksportu polskiego mięsa drobiowego i wołowego sposród uboju rytualnego wyniosła dwa, 5 mld euro. _ – Od momentu początku tego roku chlopi stracili 20-30 proc. przychodu. (… ) To dramatyczna sytuacja. Nie zaakceptowac może być tak, że jakiekolwiek państwo, również Nasz kraj, będzie prócz prawem Ue _ a mianowicie powiedział.