Odbędzie się spotkanie pracownik KPRM z poszkodowanymi po aferze GetBack

GetBack - spotkanie poszkodowanych przy aferze i przedstawicieli KPRM

W czwartek 30 sierpnia o godz 11. 00 odbędzie się spotkanie przedstawicieli Kancelarii Premiera z poszkodowanymi w aferze GetBack - poinformowało w sobotę Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack. Spotkanie, w siedzibie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie, aranżuje Rzecznik Finansowy Aleksandra Wiktorow.

To odpowiedź na list otwarty Stowarzyszenia wraz z początku sierpnia. Jego sygnatariusze zwrócili tutaj uwagę, hdy afera GetBack to trudność społeczny, wskazując przy tymże, że niektórzy poszkodowani stracili "wszystkie swoje oszczędności, w które w pocie czoła pracowali dziesiątki lat by odłożyć pieniądze na spokojną i godną starość" - napisali.

Zaapelowali na temat "realną pomoc" w odzyskaniu pieniędzy. Jak podkreślają, na utracie pieniędzy "nie posiadają już ani środków w kancelarie adwokackie ani periodu na długoletnie procesy".

Poszkodowani wyrazili nadzieję, iż Rzecznik Finansowy pozytywnie odniesie się do ich oczekiwań i pomoże zarówno przy odzyskaniu naszych pieniędzy, jak i w walce o to, aby afera GetBack była "ostatnią aferą finansową w Polsce".

Zobacz też: GetBack stawia karty na stół. Pokazał nową ugodę, ale całokształt w rękach kuratora

Afera GetBack

Spółka GetBack zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. Powstała w 2012 r., a po lipcu 2017 r. jej akcje zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Stolicy polski w ramach przeprowadzonej czołowej oferty publicznej.

W kwietniu GPW, na konkluzja KNF, zawiesiła obrót akcjami GetBacku. Stało się wówczas po tym, gdy 16 kwietnia rano firma podała, że prowadzi negocjacje spośród PKO BP oraz Polskim Funduszem Rozwoju ws. opłacania o charakterze mieszanym kredytowo-inwestycyjnym w wysokości do 250 mln zł. Z komunikatu spółki wynikało, że informację uzgodniono "ze wszystkimi zaangażowanymi stronami" tymczasem PKO BP i PFR zdementowały informacje, iż prowadzą takie rozmowy. To wywołało reakcję KNF. Po efekcie rada nadzorcza GetBack odwołała ze skutkiem naglącym Konrada K. ze stanowiska prezesa spółki.

KNF zarzuciła byłemu kierownictwu spółki przeprowadzanie operacji finansowych, które mają na celu uniknięcie realnej wyceny posiadanych przez spółkę pakietów wierzytelności.

Warszawska Prokuratura Regionalna nadzoruje badanie dotyczące GetBacku. Zostało ono podjęte 24 kwietnia w ramach zespołu prokuratorów, który został powołany przez Prokuraturę Krajową po zawiadomieniach przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie GetBacku. Postępowanie odnosi się do wyrządzenia szkody majątkowej na temat wielkich rozmiarach, prowadzenia ksiąg rachunkowych wbrew przepisom jak i również podawanie nieprawdziwych informacji.

Zobacz też: "Obligacje bezpieczne jak lokata", to znaczy jak łowiono klientów w papiery GetBacku

Według prokuratury w toku śledztwa przesłuchano już łącznie kilkadziesiąt osób, w niniejszym urzędników Komisji Dozoru Finansowego i spółki GetBack, oraz zabezpieczono dokumentację i dane elektroniczne.

Centralne Biuro Antykorupcyjne na polecenie prokuratury dokonało zatrzymań. Sąd zdecydował o zastosowaniu trzymiesięcznego aresztu m. in. wobec byłego prezesa GetBack Konrada K. i wiceprezes Anny P.

5 czerwca br. spółka GetBack podała, że jej zobowiązania sięgają 3, 32 mld zł, gdy we wniosku na temat otwarcie przyspieszonego postępowania układowego z maja tego r. wykazywano 2, 82 mld zł.

Dzielić:

Związane z

europa bije rekordy w turystyce, najwięcej wydają Rosjanie  Informacje 27.07.2019

Europa bije rekordy w turystyce, najwięcej wydają Rosjanie Informacje

439 27.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Międzynarodowy ruch turystyczny wzrósł o 5 proc. od stycznia do września 2013 r. w zestawieniu z takim okresem ubiegłego roku. Na całym świecie granice swego kraju przekroczyło 845 mln turystów a mianowicie…...

Czytać →