Politolodzy: od środy Rosja będzie miała dwóch carów

Category: inne
27 lipca, 2020

Około dwóch tys. gości weźmie udział w zaprzysiężeniu Dmitrija Miedwiediewa, które odbędzie się w środę w Kremlu – ujawniły w poniedziałek źródła w Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Jako pierwszy w Wielkim Pałacu Kremlowskim, dawnej carskiej rezydencji, pojawi się Władimir Putin. Mezczyzna też jak pierwszy wygłosi przemówienie. Posiada to a mianowicie zdaniem niektórych politologów a mianowicie pokazać, że Rosja będzie odtąd miała dwóch carów.

Ceremonia będzie podobna do tej po 2000 r., kiedy to Putin przejął najwyższy urząd w państwie od Borysa Jelcyna. Wszelako z tą różnicą, że Jelcyn nie tylko przekazał obowiązki, zwolnił fotel i oddał swojemu następcy pełnię władzy, lecz całkowicie wycofał się z życia politycznego.

Jakkolwiek Putin pozostaje. I to bardzo blisko Miedwiediewa. Według Anny Nikołajewej, publicystki dziennika „Wiedomosti” wchodzącej w skład kremlowskiego poolu, to dotychczasowy prezydent „zachowa święte prawo przewodzenia hierarchii podejmującej wybory (w Moskwie)”.

Środowa uroczystość rozpocznie się w samo południe. Będzie przebiegać po trzech salach Wielkiego Pałacu Kremlowskiego. W Moskwie nie brak głosów, że będzie bardziej przypominać koronację niż zaprzysiężenie prezydenta demokratycznego państwa.

Zaproszono deputowanych do Dumy Państwowej, członków Rady Federacji i sędziów Sądu Konstytucyjnego, a także ministrów, gubernatorów, zwierzchników Kościołów, szefów lojalnych wobec władz organizacji pozarządowych, bohaterów Rosji i kawalerów Orderu zbyt Zasługi na rzecz Ojczyzny.

Nie przewidziano udziału przywódców zagranicznych państw a mianowicie będą ów lampy reprezentowane za posrednictwem ambasadorów.

Jak pierwszy na ceremonię przyjdzie ustępujący prezydent. Przejdzie mezczyzna przez Salę św. Jerzego i Salę św. Aleksandra do Lokalu św. Andrzeja, byłej lokalu tronowej carów, gdzie dołączy do przewodniczącego Sądu Konstytucyjnego Witalija Zorkina oraz szefów obu izb Zgromadzenia Federalnego: Rady Federacji – Siergieja Mironowa, jak i równiez Dumy Państwowej – Borysa Gryzłowa.

Oryginalny prezydent pokona tę samą drogę, jak Putin.

Żołnierze Pułku Kremlowskiego, ubrani przy paradne mundury z szczególami rosyjskiego munduru wojskowego z XIX wieku, wniosą Konstytucję FR i symbol najwyższej władzy po Rosji a mianowicie Order zbytnio Zasługi gwoli Ojczyzny Jak i równiez klasy.

Zorkin poprosi Miedwiediewa o złożenie przysięgi na konstytucję. Po tym akcie nowy prezydent otrzyma Order za Zasługi dla Ojczyzny I jakosci.

Wręczy mu go przypuszczalnie Putin. W każdym razie on otrzymał go z rąk swego poprzednika Borysa Jelcyna. Podkreślano wtedy, że przekazywanie orderu nowemu prezydentowi przez starego podkreśla ciągłość władzy po Rosji. Samemu Jelcynowi order ten wręczył ówczesny przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej (CKW).

Dalej harmonogram przewiduje odegranie hymnu państwowego i wciągnięcie na maszt kremlowskiej posesji prezydenta sztandaru prezydenckiego.

Następnie głos wezmie Putin. Według źródła zbliżonego do Kremla, cytowanego poprzez „Wiedomosti”, ustępujący prezydent wygłosi „uroczyste jak i równiez polityczne” przemówienie. Po przedtem wystąpi Miedwiediew.

Po przemówieniach – sposród Bulwaru Kremlowskiego – wierny zostanie salut z 30 salw armatnich. Uroczystość zakończy parada Pułku Kremlowskiego dzieki Placu Soborowym na Kremlu.

Po uroczystosci patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II odprawi modlitwę w kremlowskim Soborze Zwiastowania. Jej uczestnicy udadzą się później w uroczyste przyjęcie, podczas którego dołączą sluzace do nich zagraniczni goście.

Po 2000 r. inauguracja Putina trwała godzinę. W 2004 roku – 20 minutek.

Na uroczystość Miedwiediew przyjedzie na Kreml nie przez Bramę Borowicką, od witryny Parku Aleksandrowskiego, przez którą zwykle wjeżdżają prezydenci, jednak przez Bramę Spaską, od strony Placu Czerwonego, otwieraną tylko w podniosłych chwilach.

Po inauguracji Miedwiediew przyjmie dymisję rządu Wiktora Zubkowa i kierownictwa prezydenckiej Administracji, na której czele stoi Siergiej Sobianin.

Oczekuje się, że nadal tego samego dnia prezydent prześle az do Dumy wniosek o zatwierdzenie kandydatury Putina na premiera. Formalność ta planowana jest na czwartek – aby obaj przywódcy mogli przy piątek wspólnie przyjąć w Placu Czerwonym wielką defiladę wojskową sposród okazji 63. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

W ocenie politologa Michaiła Wionogradowa, środowa uroczystość będzie symboliczną kontynuacją wspólnego wyjścia Miedwiediewa i Putina przez Bramę Spaską w Plac Marksistowski w nocna pora po typach prezydenckich 2 marca. Miedwiediew zadeklarował w tym miejscu wtedy, że będzie kontynuować politykę wlasnego poprzednika.

Wedlug Winogradowa, „jeśli ktoś pragnie otrzymać sygnał, że Putin będzie równy Miedwiediewowi, to go otrzyma, co jednakze tego pozostalego do niczego nie zobowiązuje”.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ro/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy