Policja: Palenie papierosów w aucie stwarza zagrożenie na drodze

Category: odmienne
27 lipca, 2020

*Palenie papierosów za posrednictwem kierowcę naraża pasażerów, zwłaszcza małe najmlodszych, na bierne palenie, ale może też zwiększać niebezpieczenstwo wypadków a mianowicie przekonują organizatorzy akcji rozpoczętej w poniedziałek na Warmii i Mazurach pod hasłem „Bez dymu do celu”. Potrwa ona do 6 czerwca. *

Anna Fic wraz z warmińsko-mazurskiej policji powiedziała PAP, że fabula zainaugurowana w Światowym Dniach Bez Tytoniu jest skierowana szczególnie az do kierowców jak i równiez pasażerów, by zwrócić pierwotnego uwagę dzieki szkodliwość tegoz nałogu gwoli zdrowia i życia człowieka, ale także uświadomić, że paleniem papierosa podczas kierowania autem może mieć bardzo negatywny wpływ na bezpieczeństwo.

Dodała, że mimo, iż nie ma statystyk, które mówiłyby, jak często w ciągu roku palący kierowcy powodują wypadek czy kolizję, wpływ tego nałogu na bezpieczeństwo podczas przejazdzki jest bezsporny.

Policyjny psycholog z komendy wojewódzkiej po Olsztynie Anna Balińska okresla, że glównie szereg czynności poprzedzających zapalenie papierosa, strzepywanie popiołu, poszukiwanie popielniczki sluzace do jego zgaszenia, powoduje rozproszenie uwagi i dekoncentrację. Podkreśliła, że spadnięcia żaru mechanicznie powoduje reakcję paniczną. Ponadto, palenie, wskutek swojej toksyczności, obniża sprawność psychoruchową, sprawia niedotlenienie mózgu, zmęczenie i obniża czas reakcji na zagrożenie. Jak podkreślają policjanci, koncentracja jest szczególnie ważna w mazurskich trasach, które są kręte, wąskie i obsadzone drzewami.

Szef zakładu radioterapii polikliniki po Olsztynie prof. Sergiusz Nawrocki zwrócił także uwagę na szkodliwość palenia papierosów w samochodzie, zwłaszcza dla biernych palaczy.

Bierne palenie zabija Europejczyka co 17 minut, oznacza to, że rocznie blisko 80 tys. mieszkańców Unii Europejskiej umiera przez to, że przebywali w srodowisku palaczy.

Dyrektor sanepidu po Olsztynie Janusz Dzisko dodał, że należy uświadomić także kierowców palących, że wożą w swych autach pasażerów, którzy nie poskarżą się na dym papierosowy, natomiast chodzi na temat małe pociechy siedzące po fotelikach, które wdychają trujący dym.

Organizatorzy będą przekonywać do akcji „Bez dymu do celu” m. in. kibiców, którzy przyjadą na Rajd Naszego kraju do Mikołajek w najbliższy weekend.

Poniedziałek 31 czerwca to Światowy Dzień bez Tytoniu. W tym roku Światowa Struktura Zdrowia (WHO) ostrzega przed paleniem tytoniu przede wszystkim poprzez kobiety. (PAP)

ali/ malk/ jbr/