Polacy dzieki emigracji pracują mimo wyzysku

Polacy dzieki emigracji pracują mimo wyzysku
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

*Codziennie sluzace do organizacji udzielających pomocy Rodakom wyjeżdżającym sluzace do pracy zbytnio granicą zgłaszają się osoby, które padły ofiarą nierzetelnych pracodawców. *

a mianowicie Dotychczas interweniowaliśmy już przy sprawach paru tysięcy wlasnych pracowników zatrudnionych u włoskich, hiszpańskich, niemieckich, holenderskich i brytyjskich pracodawców – mówi Anita Wolnik, kierownik Biura Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Migracyjnych, które rozpoczęło swoją działalność w lutym 2006 r..
Polacy skarżą się na to, że nie otrzymują pensji lub pracodawcy w duzym stopniu opóźniają wypłatę pieniędzy. Często też zaniżają stawki ustalonego wcześniej wynagrodzenia. Wanda Moreń, która wyjechała w przeszlym sezonie az do Hiszpanii w winobranie, miała płacić pośrednikowi pracy 1-wsza proc. od momentu każdego zarobku otrzymanego od momentu hiszpańskiego szefowi.

– Takie żądania pośrednika pracy są nielegalne. Podobnie jak pobieranie opłat za odnalezienie pracownikowi pracy za granicą – podkreśla Tomasz Gawlikowski z firmy Kadry Polskie, współzałożyciela Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy, który zrzesza m. in. pośredników wysyłających ludzie do robocie za granicą.

Pomoc tylko dzieki piśmie

Ministerstwo Roboty i Strategii Społecznej nadal pod koniec kwietnia tego roku kalendarzowego zapowiadało, że jeden zatrudniony w polskich konsulatach po krajach Unii Europejskiej będzie zajmował się wyłącznie sprawami Polaków pracujących w danym kraju. Dzięki temu poszkodowanym lub oszukanym pracownikom byłoby łatwiej dochodzić swoich norm. W podobnym celu, w resorcie pracy powołano departament migracji. Pomocą chce także służyć Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich, który proponuje stworzyć uklad opieki prawnej dla Polaków. Mimo że w prasie niemal każdego dnia pojawiają się informacje o oszukanych Polakach, na temat obozach robocie itp., nie jest znana skala tego zjawiska.

– Do tego momentu nie wpłynęła do nasza firme ani jedna skarga dzieki nieuczciwych pośredników i pracodawców z Anglii czy Włoch – mówi Mirosław Brodowski z Departamentu Rynku Pracy po MPiPS.

Trafiają one do marszałków województw, którzy wydają certyfikaty agencjom pośrednictwa robocie. Skali przestępstw nie umie również psy.

Polacy będą przyzwalać na oszustwa, bo na zachodzie Europy zarobią znacznie więcej niż na terytorium polski

– W statystykach przestępstw nie rozróżnia się oszustwa dokonanego za posrednictwem pracodawcę zagranicznego i Polaka – podkreśla nadkomisarz Grażyna Puchalska wraz z Komendy Głównej Policji.

Interwencja związków

Jeśli po przyjeździe do wiadomego kraju okaże się, że warunki roboty i płacy różnią się od stwierdzonych jeszcze przez pośrednika lub od ludzi wynegocjowanych bezpośrednio z pracodawcą, pracownikowi wraz z pomocą mogą przyjść związki zawodowe okreslonej branży działające w Polsce albo w kraju zatrudnienia. Podobnie Stowarzyszenia Pracowników Migracyjnych (SPM).

– Jeśli pracobiorca zostanie zwiedziony np. poprzez niemieckiego pracodawcę, powinien zwrócić się na temat pomoc az do niemieckiego SPM. Może też zgłosić się do nas już na powrocie do kraju. Stowarzyszenie rozpocznie pertraktacje z pracodawcą. Jeśli nie uda się zawrzeć ugody, sprawa trafi do niemieckiego sądu pracy – powiedziała Anita Wolnik.

Polak zwiedziony przez zagranicznego pracodawcę może też, jak sugeruje Mirosław Brodowski, zgłosić się az do konsulatu RP w kraju, do którego wyjechał.

– Będzie mógł skontaktować się wraz z prawnikiem znającym język naszego kraju, który podejmie interwencję obok pracodawcy. Jeśli ten nie będzie zainteresowany ugodą, można będzie złożyć skargę do zagranicznego sądu pracy – podkreśla Mirosław Brodowski.

Rzucić pracę

– Jeśli zdarzy się pozycja taka, jakim sposobem we Włoszech, że Polacy będą zmuszani do niewolniczej pracy, musza niezwłocznie przestać ją wykonywać – przekonuje Tomasz Gawlikowski.

W swoim opinii jednakze nawet wówczas, gdy zorientują się, że są oszukiwani, rzadko podejmują jakiekolwiek działania, by wstecz przeciwdziałać.

a mianowicie Działa w tym miejscu efekt tak zwanym. utopionych kosztów. Wyjeżdżając zbytnio granicę, Ludzie z polski nastawiają się na dosyć duże profity. Wielu, zeby wyjechać do pracy jak i równiez zapłacić nieuczciwemu pośrednikowi zbytnio ofertę, zadłuża się. Poniekad jeśli wedlug przyjeździe objasnia się, że warunki są inne od momentu obiecywanych, zostają i próbują uratować, jakie mozliwosci się da – podkreśla Tomasz Gawlikowski. Tak było we Włoszech, gdzie wraz z dwustu uwolnionych Polaków az do kraju wróciło zaledwie kilkunastu.