Podlaskie: Tok pięciu młodych mężczyzn zbytnio propagowanie faszyzmu

Podlaskie: Tok pięciu młodych mężczyzn zbytnio propagowanie faszyzmu
Category: inne
27 lipca, 2020

*Przed Sądem Rejonowym przy Sokółce (Podlaskie) rozpoczął się w czwartek proces pięciu młodych mężczyzn oskarżonych na temat propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści. Oskarżeni nie zaakceptowac przyznają się do zarzutów. *

Akt oskarżenia w naszej sprawie skierowała w lipcu do sądu Prokuratura Okręgowa w Białymstoku.

Do wydarzeń doszło w lecie 2011 r. w Krynkach i osciennych Ozieranach. Oskarżeni odpowiadają zbyt namalowanie napisów o treściach faszystowskich na kilku konstrukcjach, m. in. garbarni, dawnej piekarni jak i równiez – nieużytkowanym już a mianowicie budynku urzędu miasta. Mieli też wykrzykiwać w nocy sposród 26 w 27 sierpnia w Ozieranach hasła jak i równiez śpiewać piesni propagujące ustrój faszystowski. Odpowiadają też zbytnio zniszczenie tablic informacyjnych w tej miejscowości.

W związku ze sprawą oskarżony został także wciaz jeden mężczyzna, który przyznał się az do zarzutu zamalowywania napisów i symboli struktury neofaszystowskich jak i równiez nazistowskich, natomiast tym samym nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Wcześniej dobrowolnie poddał się karze.

Pięciu pozostałych oskarżonych początkowo w części przyznawało się do stawianych im zarzutów, jednak definitywnie do winy się nie przyznali. Odpowiadają za śpiewanie piosenek propagujących ustrój faszystowski oraz wykrzykiwanie haseł nawołujących do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych. Na komputerach oskarżonych, zabezpieczonych podczas śledztwa, znaleziono też pliki tekstowe jak i równiez graficzne sposród treściami neofaszystowskimi i rasistowskimi. Grozi dywanom do dwóch lat więzienia.

Dodatkowo 1 z nich oskarżony został o umieszczanie treści nawołujących do faszyzmu na forum internetowym 1 z miejscowych gazet.

Oskarżeni w czwartek w sądzie odmawiali składania wyjaśnień i odpowiedzi dzieki pytania. Prostowali jedynie swoje wcześniejsze wyjaśnienia i przyznawali się tylko do wyniszczenia mienia.

Sąd odroczył tok do jedenastu listopada. Wówczas mają się rozpocząć przesłuchania świadków.

Przy 2011 i 2012 r. w Podlaskiem miała miejsce seria różnych zdarzeń o charakterze nacjonalistycznym i antysemickim. M. in. w gminie Puńsk w sierpniu 2011 r. nieznani dotychczas winnego zniszczyli 28 dwujęzycznych tablic polsko-litewskich z nazwami miejscowości, zniszczono też pomnik w odniesieniu do czci litewskiego poety, w którym namalowano znak nacjonalistycznej organizacji Falanga. Śledztwo przy tej sprawie umorzyła suwalska prokuratura.

W styczniu Prokuratura Okręgowa po Białymstoku umorzyła śledztwa dotyczące próby podpalenia mieszkania polsko-pakistańskiej rodziny przy Białymstoku i zniszczenia gwiazdy Dawida utworzonej z bukszpanów w rejonie upamiętnienia żydowskiego cmentarza po mieście; również nie wykryto sprawców.

We wrześniu łomżyńska prokuratura umorzyła także sprawę zniszczenia pomnika upamiętniającego mord Żydów za posrednictwem ich polskich sąsiadów wraz z 10 lipca 1941 roku. Na murze okalającym pomnik nieustaleni jak dotad sprawcy napisali w pod koniec lata 2011 r zieloną farbą: „Nie przepraszam za Jedwabne”, „Byli łatwopalni”. Były w tym miejscu też swastyki. Farbą oblano napisy na pomniku i jego główny element – czarną macewę ze spalonego drewna. (PAP)

kow/ as/