Podlaskie: Przebieg b. prezesów ARR – w styczniu mowy końcowe

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku kończy się proces dwóch b. prezesów ARR, oskarżonych o przekroczenie uprawnień obok zatrudnianiu pracowników w białostockim oddziale Firm. W połowie stycznia odbędą się mowy końcowe a mianowicie zdecydował po piątek sąd.

Sąd formalnie zamknął w piątek przewód sądowy, ale obrońcy oskarżonych poprosili o okres do przygotowywania się do wystąpień końcowych. Sąd zdecydował więc, że będą one miały polozenie 15 stycznia 2013 r. Jeśli się wówczas zakończą, jeszcze w styczniu zapadnie wyrok.

Wcześniej sąd zapoznał się ze stanowiskami stron dotyczącymi doswiadczen biegłego w zakresie fonoskopii, który badał, upublicznione kilka miesięcy temu za posrednictwem media, nagranie rozmowy między b. szefem Agencji Sektorze Rolnego Władysławem Ł. zas szefem kółek rolniczych Władysławem Serafinem.

Przy rozmowie pojawiał się m. in. wątek dotyczący owego procesu.

Oskarżony w tym sporze Władysław Ł. złożył po piątek do akt kwestii oświadczenie, przy którym powtórzył swoje wcześniejsze wyjaśnienia. Oświadczył w nim m. in., iż liczy na to, że sąd oczyści jego z „absurdalnych zarzutów” i „przywróci wiarę w format sprawiedliwości po Polsce”.

Byli szefowie ARR, Bogdan T. i Władysław Ł., odpowiadają przed Sądem Rejonowym przy Białymstoku za przekroczenie uprawnień przy zatrudnianiu pracowników. Sąd próbuje wyjaśnić, czy wydawali polecenia zatrudniania lub zwalniania konkretnych osób w białostockim oddziale ARR. Obaj nie zaakceptowac przyznają się do zarzutów.

Polecenia miały być drukowane w 2008 r. ówczesnemu dyrektorowi oddziału ARR po Białymstoku Andrzejowi S. Według Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, chodzi o zatrudnianie jak i równiez zwalnianie osób wbrew zasadom określonym w ustawie o Agencji Sektorze Rolnego i organizacji rynków rolnych, która przewiduje, że nabór kandydatów do zatrudnienia na wolne stanowiska roboty „jest otwarty i konkurencyjny”.

Postępowanie po tej kwestii zaczęło się od zawiadomienia złożonego az do CBA poprzez byłego już dyrektora podlaskiego oddziału Firm Andrzeja S. Zawiadomił on Biuro, że był naciskany w sprawie zatrudniania osób, które – jego zdaniem – nie miały stosownych kompetencji.

Wedlug tym Andrzej S. stracił pracę jak i równiez w oddzielnym śledztwie został oskarżony o przekroczenie uprawnień przy konkursach dotyczących zatrudnienia dwóch osób. Prawomocnie zakończyło się ono warunkowym umorzeniem postępowania wobec niego.

Andrzej S. także był przesłuchiwany w procesie byłych prezesów Firm. Powtórzył wówczas swe wcześniejsze oświadczenie, że przy konkursach na posady w oddziale działał wedle prawem i „poleceniami prezesów ARR”. (PAP)

rof/ pz/