Podkarpackie: Uroczyście otwarto nowy terminal na lotnisku w Jasionce

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Z udziałem m. in. kpt. Tadeusza Wrony, który w listopadzie ub. r. wylądował Boeingiem 767 bez wysuniętego podwozia, odbyło się we wtorek uroczyste otwarcie nowego terminala dzieki lotnisku przy podrzeszowskiej Jasionce. Obiekt kosztował ponad 102 mln zł.

W czasie uroczystości odczytany został list od prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, który napisał, że rozbudowa portu w Jasionce przyczyni się do dalszego rozwoju cywilizacyjnego całego obszaru.

„Ufam, że dzięki inwestycjom takim jakim sposobem ten oryginalny terminal rozwój i sukcesy Podkarpacia będą coraz bardziej znakomite i staną się zachętą do odwiedzania, a może i do bliższego związania życia sposród tym przepięknym zakątkiem polskiej ojczyzny” a mianowicie napisał prezydent.

Prezes spółki Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka Stanisław Nowak poinformował we wtorek, że od jesieni lotnisko zyska 18 nowych połączeń tygodniowo. „29 października przewoźnik OLT Expres zacznie latać z Jasionki do: Monachium (lotnisko Memmingen), Dortmundu, Hamburga, Paryża, Rzymu, Amsterdamu jak i równiez Oslo” – dodał.

Gościem honorowym uroczystości był kpt. Tadeusz Wrona, który po zeszłym roku na Okęciu wylądował Boeingiem 767 wyjawszy wysuniętego podwozia. Odebrał pan – nadany przez sejmik województwa podkarpackiego – tytularny tytuł jak i równiez odznakę „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

Kpt. Wrona ukończył studia w Wydziale Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej na kierunku pilotażu. Był absolwentem pierwszego rocznika pilotów, którzy opuścili mury rzeszowskiej uczelni.

We wlasnym wystąpieniu kpt. Wrona podkreślił, że kazdego umiejętności pilotażu nauczył się w Rzeszowie. „Tutaj wykonałem swój glówny samodzielny lot samolotem; tutaj korzystałem z wiedzy i doświadczenia instruktorów – pilotów. Nauczyli mi dobrze wykonywać ten fach” – dodał.

1 listopada 2011 roku kalendarzowego samolot Rodzimych Linii Aeronautycznych LOT Boeing 767, który leciał wraz z Newark przy USA do Warszawy, nie mógł wysunąć podwozia. Na niemal godzinnym krążeniu ponad stolicą kpt. Wrona zdecydował się lądować awaryjnie bez wysuniętego podwozia. Na pokładzie było 220 pasażerów jak i równiez 11 członków załogi; zadna osoba nie został ranny.

Nieznany terminal przy Jasionce kosztował ponad 102 mln zł, z naszej kwoty wiecej niz 37 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie z systemu Infrastruktura jak i równiez Środowisko.

Obiekt powstał przy 15 miesięcy; ma niemal 14 tys. m kw. – to czterokrotnie więcej niż stary obiekt. Przy przyszłości może być rozbudowywany o nastepne moduły. Budynek składa się z czterech kondygnacji, posiada prawie 220 pomieszczeń, będzie monitorowany przez ponad 220 kamer. Swoim planowana przepustowość to 720 pasażerów w godzinę. To znaczy, że obsługiwane mogą być równocześnie 4 średniej wielkości samoloty pasażerskie. Pierwsi pasażerowie odprawieni zostaną w swiezym terminalu 8 maja.

Przystan w Jasionce podczas Euro2012 będzie pełnił rolę lotniska zapasowego.

Sposród lotniska przy Jasionce można obecnie dotrzeć m. in. do: Frankfurtu, Warszawy, Gdańska via Katowice, Manchesteru, Barcelony-Girony, Londynu (lotniska w Stansted i Luton), Bristolu, Birmingham, East Midlands i Dublina. (PAP)

huk/ drag/ gma/