Podatek od momentu Netfliksa, HBO GO jak i równiez innych platform streamingowych wszedł w życie

Category: podatki
27 lipca, 2020

3 odsłona tzw. tarczy antykryzysowej 3. 0 wprowadziła obowiązek podatkowy dla podmiotów dostarczające audiowizualne usługi medialne dzieki żądanie. Chodzi tutaj o serwisy udostępniające klientom m. in. sceny filmowe i prepiady za pomocą usług streamingowych. Na rachunek rozliczeniowy PISF pieniądze wpłacą właściciele takich platform, jak metrów. in. Netflix, Amazon Prime Video (należący do Amazona), Apple+ (należący do Apple’a), ale też CDA. pl, Ipla (należąca do Polsatu) oraz Player. pl (należący do TVN-u). Wszystkie ów spółki zostały z osobna przytoczone w ocenie skutków kontroli.

Środki, które trafią do PISF, mają być rozdysponowane na przedsięwzięcia z zakresu kinematografii. Chodzi tu m. in. o produkcję filmów, czy organizację festiwali. Nowa opłata ma działać podobnie, jakim sposobem te, które obecnie muszą uiszczać metrów. in. nadawcy telewizyjni, właściciele kin, czy dystrybutorzy.

Nieznany podatek wzbudził kontrowersje, ponieważ wcześniej nie zaakceptowac było o nim mowy – rzecz pojawił się na agendzie w momencie, kiedy rząd opublikował projekt tarczy 3. 0. Branża nie kryła zaszokowania. W rozmowie z wciaz przed uchwaleniem ustawy pełnomocnik zarządu ds. rozwoju usług oraz rzecznik prasowy CDA Wolfgang Laskowski wskazywał, że opłata dzierzy sens jedynie momencie, kiedy uiszczać ją będą wszyscy gracze obecni na polskim rynku.

Zobacz też: Podatek od czasu Netfliksa. Gliński: „trzeba się solidarnie podzielić”

– Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której płacić mają tylko lokalni, zarejestrowani w naszym kraju nadawcy, a globalni, najwięksi gracze, już nie. Natomiast ściąganie opłaty od przychodów osiąganych na terytorium polski przez np. Netfliksa, HBO, Amazona czy Rakutena może być bardzo trudne – tłumaczył Wolfgang Laskowski.

Opłatę trzeba będzie uiścić raz na kwartał. Ale nie wszyscy ją zapłacą. Ustawa przewiduje, że zwolnieni z niej będą mikroprzedsiębiorcy oraz te firmy, które mogą się pochwalić mniejszą liczbą abonentów, niż 1 proc. użytkowników szerokopasmowego globalnej sieci w Polsce.

Czytaj też: Tarcza antykryzysowa wprowadza nowy podatek. Do PISF spłyną miliony od momentu gigantów streamingowych

Minister kultury Piotr Gliński przy programie „Money. To się liczy” podkreślił, że innowacyjna opłata wydaje sie byc „składką od momentu przychodów”, natomiast nie podatkiem. Różnica polega na tym, że pieniądze te nie wpłyną do budżetu państwa, lecz trafią dzieki rozwój polskiego kina i polskiego przemysłu filmowego.

Autorzy projektu „składki” podkreślili, że nowa opłata jest prawidlowa z prawem europejskim. W ocenie skutków regulacji zaplanowano, że wraz z tego tytułu do PISF trafi w porzadku. 15 mln złotych w tym roku i 20 mln po kolejnych czasach. Skąd takie szacunki? Rząd, przy planie tarczy trzy. 0, oparł się w danych Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego.

Sprawdź: Sukces w wieku koronawirusa. Odosobnienie i zamknięte kina wywindowały wyniki Netfliksa

Na razie nie słychać głosów, by platformy VOD zdecydowały się zwiększyć opłaty abonamentowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam poprzez dziejesie. wp. pl