Pożary lasów szaleją po Kolorado. Dotarły do metropolie

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Już 7 tysięcy osób musiało opuścić wlasne domy. Pomimo wysiłków strażaków, wspomaganych za posrednictwem samoloty jak i równiez śmigłowce i licznych ochotników, żywiołu nie udało się opanować – poinformowały władze.

Pożary, które najwidoczniej zapoczątkowało natarcie pioruna, zbliżają się sluzace do przedmieść pozostalego pod względem wielkości miasta stanu – Colorado Springs. Znajduje się tam m. in. Akademia Wojsk Aeronautycznych USA, która zdaniem strażaków jest zagrożona. Ściana ognia jest dzis odległa na temat 12 kilometrów od parku budynków Akademii. Pobliskie tereny rekreacyjne i drogi zostały zamknięte.

Szalejące pożary w Kolorado. Tysiące osób ewakuowanych

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
    [ ( http://static1./i/glass.gif ) ] ujrzyj całą galerię(http://galerie./szalejace-pozary-w-kolorado-tysiace-osob-ewakuowanych-g423068.html)
    Płonące drewna i zarośla w obszarze malowniczego Waldo Canyon, u stóp popularnej wśród turystów góry Pikes Peak, spowite są olbrzymią chmurą dymu, której wysokość sięga ponad 6 tysięcy metrów. Walkę z żywiołem utrudnia wyjątkowo sucha jak i równiez upalna aura oraz mocne wiatry. Wysuszone drzewa i krzewy płoną jak pochodnie.

Władze zmuszone zostały do zamknięcia wielu dróg oraz miarki kolejowej przewożącej turystów w rejonie Pikes Peak. Zenit tej góry odwiedza zazwyczaj najwięcej turystów na świecie, po japońskiej wulkanicznej górze Fuji.

ZOBACZ POŻAR WALDO CANYON:

Na trzech dniach, żywioł pochłonął już 1600 hektarów lasów, a strażakom udało się opanować jego rozszerzanie się w tylko 5 %. Ogniska pożarów znajdują się też przy kilku pozostalych miejscach stanu Kolorado a także przy sąsiednim bedzie Utah.

Zdaniem Toma Tidwella z federalnej Służby Leśnej, walka z pożarami owego lata może trwać wiele tygodni. _ – Spodziewamy się długiego sezonu pożarów _ a mianowicie powiedział.