Po woli Fed. I co dalej?

Category: waluty
27 lipca, 2020

Po krótkiej mozliwosci decyzja jest raczej niepomyslna dla dolara i względnie neutralna na rzecz rynków dzialaniu (zwłaszcza, że nie oczekujemy istotnych korzyści tego systemu dla gospodarki).

Agresywna decyzja Fed

Skala interwencji w dziedzinie długu jest mniej więcej zgodna sposród oczekiwaniami rynku, a nawet wydaje sie byc w dolnym zakresie ludzi oczekiwań. Sektor oczekiwał poniewaz interwencji dzieki kwotę zbliżoną do stu mld USD miesięcznie. Fed zaskoczył jednak zadeklarowaniem sposród góry długiego (osiem miesięcy) okresu interwencji. Decyzja może być zatem negatywna na rzecz dolara w krótkim okresie, choć wszakze w dużym stopniu jest już zdyskontowana przez rynek.

Badz da się wydrukować najecie?

Zamyslem polityki Fed w dłuższym terminie wydaje sie byc osiągnięcie przez gospodarkę takowego poziomu zatrudnienia (czyli innymi słowy na tyle niskiego bezrobocia), jakie można osiągnąć bez generowania przemocy inflacyjnej. Z wypowiedzi czlonków Fed wyplywa, iż szacują oni neutralną stopę bezrobocia na szesc proc. albo niewiele powyżej tego poziomu. Aktualna stopa bezrobocia w USA kosztuje 9, szesc procent. W zwiazku z tym Fed wychodzi z założenia, iż tę nadwyżkę można i należy zlikwidować. W charakterze że krótkoterminowe oficjalne mieszaniny Fed w zasadzie nie mogą już być niższe, rozwiązaniem mają być interwencje na rynku obligacji.

Na nieszczescie takie podejście jest zwykle jedynie dzieki pozór. Po rzeczywistości związanych jest wraz z nim sporo pytań. Pomijając to, badz szacunki Fed dotyczące neutralnej stopy bezrobocia są stosowne, zachodzi zapytanie czy wedlug tak głębokim kryzysie można ją osiągnąć w wzglednie krótkim sezonie czasu, jakie mozliwosci Fed wydaje się sugerować. Kolejne pytanie brzmi, badz rzeczywiście obniżając powiedzmy rentowność 10-letnich obligacji mamy prawdziwy wpływ w zmianę woli firm po kwestiach zatrudnienia. Nawet gdyby odpowiedzi w poprzednie zapytania były twierdzące, wpływ Fed na krajowe stopy procentowe jest wylacznie pośredni jak i równiez nie jest powiedziane, że cel ich obniżenia zostanie zrealizowany z sukcesem.

Inaczej niż chciałby Fed, odnośnie tychze pytań objawia się mnóstwo wątpliwości. Nurty, które obserwujemy na rynku od czasu pewnego periodu pokazują, iż rynek nie spodziewa się oszałamiających efektów makroekonomicznych tak zaawansowanej polityki, natomiast obawia się raczej długoterminowych konsekwencji inflacyjnych. Obrazują to szybko rosnące w ostatnim czasie przewidywania inflacyjne i rosnące w ślad zbytnio tym rentowności długoterminowych obligacji.

Innymi słowy rynek uważa, że ożywienie na rynku robocie może zająć trochę czasu i działania Fed nie zaakceptowac specjalnie w tym miejscu pomogą, natomiast mogą wylacznie nadwątlić wiarygodność banku srodkowego jako strażnika inflacji.

Kluczowy sektor pracy

Wobec tak określonej strategii Fed glówne znaczenie gwoli rynku będą miały informacje z rynku robocie. Polityka Fed byłaby w najwiekszym stopniu skuteczna, gdyby amerykańskie firmy znów zaczęły masowo zwalniać, ale taki scenariusz emituje się dzieki chwilę obecną mało prawdopodobny (weźmy choćby opublikowany dziś wskaźnik ADP, który wskazał na wyraźną poprawę po sektorze prywatnym drugi miesiąc z rzędu). Jeśli sprawa na rynku robocie ulegać będzie choćby powolnej poprawie, działania Fed mogą wzmagać rozwój oczekiwań inflacyjnych.

… I oczekiwania inflacyjne

Schludno teoretycznie nie istnieje limitu na rzecz interwencji na rynku obligacji, więc jeśli Fed chciałby doprowadzić do obniżenia rentowności zwyczajnie musiałby skupić z rynku stosownie dużo obligacji. Jeśli jednak robiłby to bez oglądania się dzieki długoterminowe rezultaty – w tym oczekiwania inflacyjne – wynik w dłuższym terminie byłby fatalny.

Powinno sie więc obserwować jak w stosunku do poczynań Fed (i nowych danych, szczególnie z rynku pracy) kształtować się będą przewidywania inflacyjne. Jeśli nadal będą rosnąć (zwłaszcza w tym tempie co po ciągu ostatnich dwóch miesięcy), Fed może być zobligowany do modyfikacje stanowiska (w komunikacie zarezerwował sobie taką możliwość), jak mogłoby zmienić nastroje w branzy walutowym jak i równiez doprowadzić az do większego umocnienia dolara.

We wrześniowym komentarzu miesięcznym zawarliśmy następujące sformułowanie:

_… w 2003 r. decyzja Fed o ekspansji monetarnej przebiła balon deflacyjnych spekulacji przyczyniając się do wzrostów rentowności obligacji. To jednak dane makroekonomiczne przesądziły o utrzymaniu się owego trendu, jak i równiez o wzrostach cen dzieki rynkach akcji. Również teraz dane odegrają bardzo ważną rolę, zas nacisk należy położyć na publikacje w branzy pracy. _

Uważamy, że ta sentencja nadal obowiązuje.

  • Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail!
  • Wskaźniki makroekonomiczne po
  • Forex: sprawdź warsztaty walut internetowego