Po sobotę zebranie prezydentów Lokalny i Słowacji

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Bezpieczeństwo energetyczne, rzecz Białorusi, zenit NATO przy Chicago oraz współpraca po regionie będą głównymi problemami sobotnich nieformalnych rozmów prezydentów Polski i Słowacji Bronisława Komorowskiego i Ivana Gaszparovicza.

Prezydenci spotkają się przy okazji biegu narciarskiego „Szlak bez granic”, który rozpocznie się przy Witowie w Podhalu, zas zakończy w Oravicach na Słowacji.

Według programu przedstawionego przez Kancelarię Prezydenta na temat godz. 10. 30 Gaszparovicz i Komorowski wezmą udział w otworzeniu IV rekreacyjnego biegu „Szlak bez granic” w Witowie; kwadrans później mają rozpocząć się rozmowy prezydentów po leśniczówce „U Zięby”, natomiast po ich zakończeniu przewidziane są oświadczenia prezydentów na rzecz mediów.

Na temat godz. jedenascie. 30 prezydenci spotkają się z samorządowcami, a godzinę później wezmą udział po uroczystości wręczenia pucharów uczestnikom biegu.

Prezydencki minister Jaromir Sokołowski powiedział w piątek PAP, że rozmowa prezydentów ma dotyczyć w dużej mierze przygotowań do majowego szczytu NATO w Chicago. Komorowski będzie przewodniczył krajowej delegacji na szczycie Sojuszu w Stanach Zjednoczonych, w którym jednym sposród wiodących tematów ma być przyszłość misji w Afganistanie.

Podczas szczytu NATO w 2010 r. sojusznicy zdecydowali, że sluzace do końca 2014 r. opuszczą Afganistan. Ludzie z polski wchodzą przy skład podporządkowanych NATO Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF) i odpowiadają przede wszystkim za bezpieczeństwo przy prowincji Ghazni. Jesienią rozpoczął się przebieg redukcji polskiego kontyngentu: na dziesiątą zmianę misji pojechało 2, piec tys. żołnierzy, o 100 mniej niż wiosną.

Nastepnym tematem sobotniego spotkania a mianowicie według ministra Sokołowskiego – ma być kwestia polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, które rozpocznie się 1 lipca tego r.. Komorowski będzie chciał omówić z Gaszparoviczem także przyrzadzania do szczytu prezydentów Stajnie Wyszehradzkiej planowanego wiosną w Słowacji.

Według Sokołowskiego, nie zaakceptowac zabraknie także tematów bieżących, m. in. kwestii związanych z relacjami UE i Polski wraz z Białorusią.

Z powodu zaostrzenia sankcji przez UE Białoruś wezwała ambasadorów UE i Lokalny do wycieczki z Mińska. W odpowiedzi na owe działania władz białoruskich wycofano z Mińska ambasadorów państw UE w konsultacje az do kraju. Rzecznik białoruskiego MSZ Andrej Sawinych powiedział po piątek PAP, że celem Białorusi przy relacjach wraz z UE wydaje sie konstruktywny dialog i wyraził przekonanie, że po osiągnięciu tego, powrót ambasadorów UE do Mińska będzie już tylko kwestią czasu.

Prezydenci Polski i Słowacji omówią również materie związane z relacjami gospodarczymi. Jedną wraz z głównych kwestii będzie – jak zapowiedział Sokołowski a mianowicie perspektywa konstrukcji interkonektora lotnego na granicy polsko-słowackiej.

Sokołowski powiedział, że jest to bardzo interesująca przedsiewziecie, która dzierzy wpisać się w ogólnoeuropejski system przesyłowy i „byłaby logicznym elementem korytarza północ-południe”. Według ministra, prezydentowi zależy na zwiększaniu liczby transgranicznych połączeń energetycznych. Istnieje duża szansa na dofinansowanie planu połączenia systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Słowacji ze środków unijnych.

Zainteresowanie strony polskiej budową interkonektora gazowego między Polską zas Słowacją dzierzy związek sposród inwestycją terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu i perspektywą wydobycia na terytorium polski gazu łupkowego. (PAP)

eaw/ mok/ jra/