PiS: wprowadzić przedstawicieli miasta do fundacji zarządzającej Warszawianką

Category: inne
27 lipca, 2020

Warszawski PiS zaapelował przy poniedziałek do prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz o jakim sposobem najszybszy wybór przedstawicieli miasta do rady fundacji, zarządzającej stołecznym Parkiem Wodnym Warszawianka.

Miasto straciło kontrolę nad Parkiem Wodnym z wejściem po życie ustawy warszawskiej, która znosiła jedenaście gmin stolecznych i stworzyła jedną a mianowicie miasto stołeczne Warszawa.

Rezultatem takiej modyfikacje prawa była m. in. utrata możliwości desygnowania przedstawicieli do fundacji zarządzającej Parkiem. Uprawnienie tego rodzaju posiadała zlikwidowana gmina Srodku, a nie zaakceptowac zostało to siano przeniesione w miasto.

Politycy PiS poinformowali, że po poniedziałek weszła w życie nowelizacja ustawy warszawskiej, dzięki której metropolia uzyska kontrolę nad majątkiem wniesionym tuz przy powoływaniu fundacji.

„Liczymy na tek krok, że dama prezydent Gronkiewicz-Waltz niezwłocznie korzysta z tejze możliwości jak i równiez skieruje kilku przedstawicieli az do rady, jak i równiez wkrótce odmieni się w tamtym miejscu zarząd” – powiedział kierownik warszawskiego PiS-u Wojciech Dąbrowski na poniedziałkowej konferencji prasowej.

„Jako mieszkańcy Warszawy zadamy od pani prezydent Gronkiewicz-Waltz natychmiastowego powtykania przedstawicieli metropolie Warszawy az do rady fundacji. Oczekujemy także, że nie zaakceptowac będą to funkcjonariusze partyjni SLD jak i równiez PO, tylko osoby merytorycznie przygotowane w dodatku zadania” – czytamy po komunikacie przekazanym przez polityków PiS mediom.

P. na temat. zastępcy dyrektora stołecznego Ratusza, Jarosław Jóźwiak powiedział PAP, że Ratusz nie pragnie podejmować nagłych decyzji, tylko najpierw przyjrzeć się kwestii. „Poprosimy na temat wszystkie sprawozdania, roczny saldo i ujrzymy. Jeżeli rzeczywiście Warszawianka będzie w bardzo złym bedzie, to wówczas pani prezydent zdecyduje o jakichś krokach personalnych” – powiedział Jóźwiak.

Jak dodał decyzje w tej sprawie powinny zapaść w ciągu półtora tygodnia.

Jarosław Jankowski, były pełnomocnik ds. Warszawianki poprzedniego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego zwracał uwagę, że obecnym prezesem fundacji jest Jolanta Tucholska – radna sejmiku mazowieckiego poprzedniej kadencji z SLD, a przewodniczącym rady fundacji Łukasz Abgarowicz, poseł WEDLUG.

Jankowski ocenia, że wedlug zmianach personalnych w fundacji, miasto dokona audyt majątku, sposobu oplacania i zarządzania tej fundacji. Chce też, by wyniki kontroli były podane sluzace do publicznej wiadomości.

Jóźwiak pytany, czy poseł Abgarowicz straci posadę powiedział, że jeżeli się okaże, że rzeczywiście rada fundacji działa źle, to taka decyzja może zostać podjęta. Nie wykluczył przeprowadzenia audytu, ale a mianowicie jak zaznaczył – postanowienie będzie podjęta po merytorycznej analizie dokumentów.

Politycy PiS-u twierdzą, iż „wiedzą z przecieków”, że na Warszawiance „działo się nie najlepiej”.

„Według nieoficjalnych informacji pani finansowo nie zaakceptowac funkcjonuje porzadnie. To, że działa, że tam się ludzie kąpią, to wydaje sie byc jedna strona medalu. Nalezy zapytac o to co się historia z przychodami, czy po ogóle są zyski – tego nie zaakceptowac wiemy” – podkreślał Jankowski. Dodał, że obecne władze nie dawały miastu możliwości sprawdzania finansów obiektu. (PAP)

stk/ mok/ fal/