PiS: Podatek bankowy dogodniejszy od podwyżki VAT 2011

Category: bazy
27 lipca, 2020

Politycy PiS namawiają rząd az do wprowadzenia podatku bankowego zamiast podnoszenia VAT-u. _ a mianowicie Podwyżka VAT będzie dotkliwa dla rodzin, tymczasem podatek bankowy będzie neutralny a mianowicie _argumentuje Mariusz Błaszczak, przewodniczący klubu PiS. Jednak wedlug bankowców, nadprogramowa opłata spowoduje ograniczenie cyfry udzielanych kredytów.

**Prawo i Sprawiedliwość chciałoby od stycznia przyszłego r. wprowadzenia datku od dochodów instytucji finansowych. Objęte nim byłyby bazy, towarzystwa aktuarialne, a także fundusze inwestycyjne. Opodatkowaniu podlegać miałaby całość aktywów istotnych przez poszczególne instytucje. _ _

_ – Nie będziemy wnikać w strukturę aktywów, które przeznaczone są na ubezpieczenie, a które na nieruchomości _ – stwierdza Paweł Szałamacha, były wiceminister skarbu w rządzie PiS, współautor propozycji podatku. _ a mianowicie Jeżeli część tych aktywów jest niedochodowa lub nierentowna, to znaczy, że zarząd banku musi się bardziej postarać i przesunąć te aktywa na bardziej pracujące _.

Banki ostrzegają, że koszta tego rozwiązani poniosą konsumenci, płacąc wyższe opłaty za zarządzanie albo prowizje. – _ Zapłacą kredytobiorcy, depozytariusze oraz akcjonariusze, w tym OFE, które są znaczącymi udziałowcami w bankach _ a mianowicie uważa prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Jednak Szałamacha twierdzi, że translokacja kosztów podatków majątkowych w klientów nie wydaje sie byc takie łatwe: _ To jest opłata ponoszona przez banki jak i równiez to one muszą ponosić jej ciężar kosztem zmniejszonych dochodów _. _ To jest w duzej mierze lepsze rozwiązanie dla fiskusa, bo źródłem dochodów będzie kilkudziesięciu podatników. Natomiast w przypadku VAT, jest to kilka tysięcy. Fiskusowi łatwiej jest więc skontrolować ludzi kilkudziesięciu niż kilka tysięcy _.

Według Pietraszkiewicza banki podlegają już zbyt duzej liczby obciążeniom finansowym, a będą ponosić nastepne związane metrów. in. sposród wprowadzeniem dostosowywania Bazylei III oraz uchwał Komisji Przegladu Finansowego. W jego opinii wprowadzenie kolejnego podatku może doprowadzić do ograniczenia akcji kredytowej, a to odbije się w gospodarce. _ – Jeśli chcemy finansować rozwój produkcji wewnętrznymi zasobami, to nie zaakceptowac należy ludzi zasobów ograniczać _ a mianowicie zaznaczył.

PiS nie widzi jednak takowego niebezpieczeństwa: _ Akcja kredytowa jest pochodną sytuacji gospodarki polski, wzrostu ekonomicznego, itd., natomiast nie obciążeń banków. Więc wprowadzenie tego rodzaju podatków nie zaakceptowac powinno wpłynąć znacząco w akcję kredytową _ – stwierdził Szałamacha.

Projekt PiS czeka po Sejmie. Partia ma nadzieję, że czynnosci nad przedtem rozpoczną się jeszcze jesienią. Jednak nie ma on dużych szans, bowiem premier jeszcze w pod koniec lata sceptyczny był wobec ofert PiS. Nie zaakceptowac wykluczył jednakze, że jakieś delikatniejsze obciążenia dla sektora wprowadzi. Również PSL nie wydaje sie byc optymistycznie nastawiony. Poseł Janusz Piechociński również jeszcze po sierpniu zapowiedział, że jest potrzebna spokojna debata w ten rzecz. Podatek taki bowiem odbije się dzieki właścicielach lokat bankowych jak i równiez tych, którzy biorą opony.

Profesor Jan Winiecki dla Dodaj diagramy do Twej strony internetowej

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy