Gigantyczny pula ma kłopoty. Pięć sprawy, które musisz wiedzieć

Deutsche Bank ma kłopoty. Pięć rzeczy, które musisz rozumieć  Pieniądze

- Deutsche Bank jest częścią niemieckiego i finansowego sektora. Mamy nadzieję, że wszelkie te firmy, które doznają tymczasowych problemów, rozwiążą gryzie same - powiedziała we wtorek niemiecka kanclerz Angela Merkel. Akcje Deutsche Banku są najtańsze w historii. Pojawiają się głosy, hdy bankructwo DB mogłoby spowodować kryzys finansowy na świecie większy niż ten według upadku Lehman Brothers. Zapytaliśmy ekspertów o ewentualne rezultaty kłopotów tego banku.

Walory Deutsche Banku równo tanieją. Nad bankiem wisi nad nim widmo kary w wysokości 14 mld dolarów. Ten cios mogą zadać bankowi Amerykanie.

1. Kryzys

- W największym stopniu dotkliwym skutkiem ewentualnego upadku DB byłby kolejny recesja, który rozprzestrzeniłby się dzięki świecie na zasadzie efektu domina - mówił Przemysław Kwiecień z X-Trade Brokers. - Zamrażają się wówczas akcje kredytowe, cierpi na tym handel zagraniczny - dodał.

Rafał Sadoch natomiast zwrócił uwagę na wówczas, że epicentrum kryzysu pojawiłoby się w Europie, rozprzestrzeniając się dalej na rynki globalne. Wspomniał także na temat takich skutkach, jak awersja do ryzyka, przyhamowanie działaniu kredytowej, spowolnienie dynamiki PKB oraz efektywności gospodarczej.

Merkel odwraca się plecami od Deutsche Banku

2. Wyprzedaż

Jeżeli ucierpiałaby niemiecka gospodarka, to 1 z fal tego krachu mogłaby uderzyć też przy Polskę, bo jesteśmy w bardzo bliskich relacjach biznesowych z naszym zachodnim sąsiadem.

W sytuacjach kryzysowych następuje wzrost awersji do ryzyka, a co za tym idzie odpływ środków z rynków wschodzących. Przemysław Kwiecień przypomina, że do takich rynków należy również i Polska - nastąpiłaby wyprzedaż złotego oraz walut krajów polepszających swoją ofertę.

Oznacza to, że upadek DB byłby odczuwalny w wynikach także i na warszawskim parkiecie, a nasza waluta osłabiłaby się.

3. Firmy

Deutsche Bank dysponuje bogatym portfelem instrumentów pochodnych. Analityk X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień wskazuje, że bankructwo banku naraziłoby wielu wspólników na problemy z rozliczeniem. Trudno oszacować, jak ogromna byłaby to liczba.

4. Cios w strefę euro

- Deutsche Pula to symbol niemieckiej gospodarki, która jest wiodąca w całej UE - powiedział Przemysław Kwiecień. Porażka tego banku oznaczałaby zatem porażkę całego systemu bankowego strefy euro. Kwiecień zaznacza, hdy „Europejski Bank Centralny już teraz wyczerpał mechanizmy pobudzania wzrostu, kolejne nadwyrężanie budżetu byłoby prawdziwym ciosem”. Domaga się bowiem, że w wypadku ewentualnej niewypłacalności DB, wówczas EBC pośpieszy mu z pomocą i dokapitalizuje obumierający bank.

Kłopoty Deutsche Banku. Zapłaci 14 mld dolarów kary?

5. Skutki dla regularnego klienta

Obaj eksperci uspokajają indywidualnych klientów. Ich zdaniem nawet jeśli w przypadku Deutsche Banku spełni się najczarniejszy scenariusz, to nie powinny się obawiać o własne finanse. Depozytariusze nie istnieją zdani jedynie na wypłatę środków znajdujących się w masie upadłościowej banków.

Są oni objęci kolejnym systemem ochrony depozytów na rachunkach bankowych przewidzianym przez ustawodawcę. Zasady te dostosowywane są przez ustawę z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (tj. Dz. U. Nr 84, poz. 711). Wedle art. 23 warg. 1 tejże ustawy, środki do wysokości równowartości stu tys. euro w złotych objęte są obowiązkowym programem gwarantowania od dnia ich wniesienia na rachunek bankowy. Rafał Sadoch z DM mBanku dodaje zaś, hdy nawet gdy doszłoby do upadku banku, to znajdą się inne instytucje, które przejęłyby zobowiązania. Cały proces upadłości powinien odbyć się a w sposób uporządkowany.

Bez pomocy

W piątek niemiecki magazyn "Focus" poinformował, że Angela Merkel wykluczyła pomoc dla największego niemieckiego pożyczkodawcy.

Z transportu Deutsche Bank zaprzeczył w poniedziałek, że prezes instytucji finansowej John Cryan zwrócił się do przywódczyni Niemiec na temat finansową pomoc rządu.

Plajta niemożliwa?

Obaj rozmówcy. pl - również Rafał Sadoch z DM mBanku, jak i Przemysław Kwiecień z X-Trade Brokers - odrzucają wizję bankructwa Deutsche Banku, uznając ją za mało prawdopodobną.

- Nie wyobrażam samemu sytuacji, w jakiej Deutsche Bank upada. Nawet jeśli akcje tegoż banku spadły dziś do odwiedzenia historycznie niskich wyników, natomiast wkrótce zobaczyć możemy poniekąd jednocyfrową cenę akcji a mianowicie uznał analityk DM mBanku. - Bankructwo tego instytucji finansowej nie byłoby na rękę nikomu - także jak i również Amerykanom, dlatego możliwe, hdy zgodzą się na pertraktacje dotyczące obniżki kary zasądzonej przez nadzór finansowy.

- Gdyby w 2008 roku wiadomo było, jaki skutki przyniesie krach Lehman Brothers, nikt by do tego nie dopuścił a mianowicie mówił Sadoch. - Toteż zostaną podjęte wszelkie środki, by ten bank „utrzymać przy życiu” - dodał.

Zdemaskował Deutsche Pula, zrzekł się milionów nagrody

Z kolei Przemysław Kwiecień przestrzegał, że chociażby jeśli dojdzie do upadku, to nie odbędzie się to w sposób niekontrolowany.

Grzechy Deutsche Banku

Akcje Deutsche Banku jedynie od początku tego tygodnia straciły łącznie 10 proc. Jednak słabe wyniki notowano już wcześniej. Rok 2015 bank zamknął stratą, jakiej jeszcze nie zaakceptować notował - ok. sześć. 7 mld euro.

Grzechy Deutsche Banku są dość liczne. Nadzory finansowe m. in. w NA JUKATAN, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii wykryły manipulacje bankierów np. na rynkach walutowych, surowcowych oraz wskaźnikiem LIBOR.

Dodatkowo duże konsekwencje inwestycyjne wywołała sprawa „toksycznych” obligacji, które zabezpieczały kredyty mieszkaniowe tuż przed wybuchem kryzysu finansowego w 2008 roku.

Za przewinienia Departament Sprawiedliwości USA zaproponował kwotę 14 mld dol. w zamian za ugodę spośród bankiem. Zdaniem władz AMERYCE nie informował on swoich klientów w ten sposób, że na sprzedawanym im instrumentach finansowych ciąży wysokie ryzyko.

Kwota ta przewyższała przeszło dwukrotnie rezerwy Deutsche Agencji bankowej, które bank odłożył w ugody oraz procesy sądowe - w ubiegłym r. chwalił się, że zawiaduje sumą 6, 2 mld dol. na ten cel.

Dzielić:

Związane z

europa bije rekordy w turystyce, najwięcej wydają Rosjanie  Informacje 27.07.2019

Europa bije rekordy w turystyce, najwięcej wydają Rosjanie Informacje

739 27.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Międzynarodowy ruch turystyczny wzrósł o 5 proc. od stycznia do września 2013 r. w zestawieniu z takim okresem ubiegłego roku. Na całym świecie granice swego kraju przekroczyło 845 mln turystów a mianowicie…...

Czytać →
cipras: Grecja chce realnego porozumienia, które zakończy błędne koło  Ze świata 10.07.2019

Cipras: Grecja chce realnego porozumienia, które zakończy błędne koło Ze świata

813 10.07.2019

Ze swiata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja ogniskuje pochwały. Za postępy w realizacji reform Strajk redaktorów. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice Cipras…...

Czytać →
cameron «krzyczy», Bruksela nie odpuszcza. Londyn «nie zapłaci niczego takiego jak 2 mld euro»  Informacje 05.07.2019

Cameron «krzyczy», Bruksela nie odpuszcza. Londyn «nie zapłaci niczego takiego jak 2 mld euro» Informacje

39 05.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Komisja Europejska oczekuje, że Wielka Brytania zapłaci dodatkową składkę ponad 2 mld € do unijnej kasy. Komisarz ds. budżetu Jacek Dominik ostrzegał, że za niedostatek płatności są grzywny, a nowe negocjacje…...

Czytać →
brexit. BMW i Deutsche Bank już szacują straty  Tech 28.06.2019

Brexit. BMW i Deutsche Bank już szacują straty Tech

550 28.06.2019

Tech

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Ruszają największe targi przemysłowe globu. Polskie firmy stawiają na sztuczną inteligencję Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w…...

Czytać →
europa bije rekordy w turystyce, najwięcej wydają Rosjanie  Informacje 27.07.2019

Europa bije rekordy w turystyce, najwięcej wydają Rosjanie Informacje

382 27.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Międzynarodowy ruch turystyczny wzrósł o 5 proc. od stycznia do września 2013 r. w zestawieniu z takim okresem ubiegłego roku. Na całym świecie granice swego kraju przekroczyło 845 mln turystów a mianowicie…...

Czytać →
2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»?  Informacje 14.06.2019

2, 5 miliarda euro na polską energetykę. Będzie bezpieczniej, efektywniej i bardziej «zielono»? Informacje

809 14.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze pozostało podzielone. Rząd liczy w dodatkowe środki z Starego kontynentu Europejskiej Wydarzenia…...

Czytać →
75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej  Informacje 15.06.2019

75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej Informacje

603 15.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne dywergencje w sile europejskich gospodarek Setki miliardów wydane, następujące już czekają. Mają wesprzeć gospodarce Eksperci: nowa możliwość unijna daje większe…...

Czytać →
czarne listy rajów podatkowych  Ze świata 13.07.2019

Czarne listy rajów podatkowych Ze świata

343 13.07.2019

Ze swiata

Czarne ewidencje rajów podatkowych i wyjątkowy nadzór nad firmami ulokowanymi w tych krajach wówczas najczęstszy sposób walki wraz z szkodliwą konkurencją podatkową - wynika z przekazanej zestawienia międzynarodowej sieci niezależnych doradców podatkowych…...

Czytać →
adam Glapiński nowym prezesem NBP-u? 15.06.2019

Adam Glapiński nowym prezesem NBP-u?

482 15.06.2019

Z kraju

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać →
100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu  Informacje 12.06.2019

100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu Informacje

691 12.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swojego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek Setki milionów wydane, kolejne już oczekują. Mają pomóc gospodarce Eksperci: nowa perspektywa unijna przynosi większe…...

Czytać →