Nie będzie wypłat pięćset plus w jednym banknocie? Są zastrzeżenia do nieznanego nominału

Banknot 500 zł. Apel ministerstwa do NBP  Pieniądze

Narodowy Bank Lokalny ogłosił, że w lutym do obiegu wejdzie oryginalny banknot o nominale pięć stów zł. Jednak wiceminister rozwoju apeluje, by go nie wprowadzać, albo ograniczyć wyłącznie do obiegu międzybankowego - dowiedział się. pl. Określa na poważne zagrożenia związane z nowym nominałem.

Podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Tadeusz Kościński wysłał 7 grudnia pismo do odwiedzenia prezesa Narodowego Banku Naszego Adama Glapińskiego, w którym prosi o ponowne rozważenie zasadności wprowadzania do ogólnego użytku banknotu o nominale 500 zł.

ZOBACZ LIST MINISTERSTWA ROZWOJU DO NBP

"Mając na uwadze obecne potrzeby gospodarcze Lokalny, uprzejmie proszę o ponowne rozważenie zasadności wprowadzania do powszechnego użytku banknotu na temat nominale 500 PLN, ewentualnie ograniczenia dostępności tego banknotu wyłącznie do obrotu międzybankowego" - możemy przeczytać po liście do prezesa NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO Adama Glapińskiego wystosowanego poprzez Tadeusza Kościńskiego.

Ministerstwo wysuwa trzy argumenty przeciwko banknotowi: jego potencjalne stosowanie przez przestępców, ogromne wydatki obsługi transakcji gotówkowych i negatywny wpływ na bitwę z szarą strefą.

Przestępcy płacą gotówką

"W ostatnich czasach NBP odnotowuje rozwój wartości obiegu gotówkowego a także wzmożony popyt na banknoty o wysokich nominałach, po szczególności na nominał 200 złotych. Emisja banknotu pięć stów zł jest odpowiedzią w to zjawisko oraz wzrastające koszty utrzymywania zapasu strategicznego gotówki przez NBP" - czytamy w czerwcowym komunikacie.

"Wprowadzenie wysokich nominałów jest trendem przeciwnym, do tego który obecnie wydaje się być obserwowany w obszarze państw UE. Europejski Bank Kierowniczy zdecydował o wycofaniu wraz z emisji banknotu 500 Euro" - pisze Kościński.

Rząd unieważnił banknoty. "Są przeszkodami w wykorzenianiu biedy"

Tłumaczy, że postanowienie ta była przede wszystkim spowodowana faktem, iż wysokie nominały są często używane do działań przestępczych. Natomiast banknoty o wysokich nominałach większą rolę niż przy codziennych transakcjach odgrywa w szarej strefie. Za takowym podejściem przemawiają również wnioski przedstawicieli instytucji zajmujących się zwalczaniem przestępstw.

"Dyrektor Europejskiego Urzędu do Zwalczania Nadużyć Finansowych sygnalizował, że korzystanie z wysokich nominałów w obiegu służy przede wszystkim grupom przestępczym. Postulat powołania specjalnych jednostek antyterrorystycznych i zwiększenia kontroli nad instrumentami umożliwiającymi anonimowe płatności stał się aktualny po zamachach terrorystycznych we Francji po listopadzie 2015 r. " - wyjaśnia w ewidencji.

Kiedy NBP informował w czerwcu o produkowaniu nowego banknotu, argumentował, iż jest on potrzebny, bo w ciągu ostatnich paru lat Bank odnotowywał wzrost wartości obiegu gotówkowego i wzmożony popyt na banknoty o wysokich nominałach, przy szczególności na nominał 200 złotych. "Emisja banknotu pięć stów zł jest odpowiedzią w to zjawisko oraz wzrastające koszty utrzymywania zapasu strategicznego gotówki przez NBP" a mianowicie tak brzmiało stanowisko NBP.

Nowy banknot

Wiceminister rozwoju inaczej postrzega potrzeby polskiej gospodarki. Twierdzi, iż w jej interesie wydaje się ograniczenie transakcji gotówkowych, a banknot o wyższym nominale nie służy temu celowi.

"Gotówka - w nadmiernych ilościach - wydaje się być hamulcem gospodarki. Koszt obsługiwania gotówki jest szacowany na poziomie 1 proc. PKB, co by wskazywało dzięki fakt, iż polska system gospodarczy traci rocznie kilkanaście miliardów zł z tego powodu. Porównanie z innymi państwami Unii Europejskiej wskazuje, że nadal dzieli nas poważny dystans od średniego pułapu korzystania z płatności bezgotówkowych w innych krajach Unii europejskiej Europejskiej"- czytamy w ewidencji do prezesa NBP.

Te banknoty znikną przy 72 godziny. "Istnieją całe magazyny wypełnione nimi"

Ministerstwo podkreśla, że "promowanie" banknotu 500 złotowego, zaś w konsekwencji obrotu gotówkowego wcale, koliduje z próbami uszczelnienia sytemu podatkowego zbytnio pomocą "promowania rozliczeń elektronicznych".

"Obecnie w obrębie współpracy kilku resortów trwają prace nad programem „Od papierowej do cyfrowej Polski”, który wyznacza kierunki rozwoju e-państwa i cyfryzacji gospodarki" - czytamy w ewidencji.

Marek Belka po czerwcu br. argumentował, że nowy banknot jest konieczny, bo zmian nominałów przy polskich banknotach nie stało się od 1995 roku, innymi słowy przez 21 lat. Od momentu tego czasu zaś wielokrotnie wzrosła średnia polska gaża. W informacji opublikowanej za pośrednictwem NBP pół roku nim można przeczytać, że "banknot 200 zł - znakomity nominał funkcjonujący na naszym rynku - co do energii nabywczej jest najniższym, wśród najwyższych nominałów stosowanych w krajach Unii Europejskiej. "

Sobieski dzięki nominale

Na banknocie pięć stów zł znalazł się obraz Jana III Sobieskiego tak, by zachować chronologiczną ciągłość serii „Władcy polscy”. Obraz nowego banknotu zaprojektował Andrzej Heidrich, autor pozostałych rodzimych banknotów obiegowych o nominałach 10, 20, 50, setka i 200 zł.

TVN24 BiS zwróciło się do NBP z prośbą o ustosunkowanie się do odwiedzenia pisma ministerstwa. Czekamy na odpowiedź rzecznika banku kierowniczego.

Zobacz: Paweł Szałamacha członkiem zarządu NBP (Film z 07. 10. 2016)

Dzielić:

Związane z

ceny prądu w 2019 r.. Minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy 09.07.2019

Ceny prądu w 2019 r.. Minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy

70 09.07.2019

Z kraju

Ustawa o cenach prądu do poprawy. Zielone blask od Senatu Ceny prądu pod napięciem. Bruksela chce dodatkowych wyjaśnień Przegląd prasy: Rząd źle policzył wydatki ustawy prądowej Ustawa prądowa pod lupą Brukseli.…...

Czytać →
analitycy: kupujący allegro będą potrzebowali sprzedać go z zyskiem 19.06.2019

Analitycy: kupujący allegro będą potrzebowali sprzedać go z zyskiem

34 19.06.2019

Z kraju

Fundusze private equity, które kupiły Allegro odrzucić są inwestorami docelowymi, w perspektywie kilku lat będą chciały sprzedać biznes spośród zyskiem - uważają analitycy. Podkreślają, że wartość umowy "robi wrażenie". W piątek popołudniu…...

Czytać →
andrzej Klesyk - inwestycja przy GIVT, inwestowanie w startupy 20.06.2019

Andrzej Klesyk - inwestycja przy GIVT, inwestowanie w startupy

403 20.06.2019

Finanse

Andrzej Klesyk to jeden wraz z najbardziej znanych managerów przy Polsce - jeden spośród pierwszych polskich absolwentów MBA na Harvard Business School, a także wieloletni prezes grupy PZU. Obecnie nie prowadzi…...

Czytać →
aSF. Rząd traci kontrolę ponad chorobą świń 21.06.2019

ASF. Rząd traci kontrolę ponad chorobą świń

717 21.06.2019

Z kraju

Wykryto szesnaste już ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). U bram Polski już w zasadzie jest katastrofa, grożą nam wielomiliardowe straty i duża drożyzna w sklepach a mianowicie alarmuje opozycja. Rzecznik rządu…...

Czytać →
giełdy na czerwono po katastrofie na Ukrainie  Informacje 02.08.2019

Giełdy na czerwono po katastrofie na Ukrainie Informacje

455 02.08.2019

Wiadomosci gospodarcze

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy po Unii Unia szykuje rewoltę w przepisach.…...

Czytać →
europa bije rekordy w turystyce, najwięcej wydają Rosjanie  Informacje 27.07.2019

Europa bije rekordy w turystyce, najwięcej wydają Rosjanie Informacje

998 27.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Międzynarodowy ruch turystyczny wzrósł o 5 proc. od stycznia do września 2013 r. w zestawieniu z takim okresem ubiegłego roku. Na całym świecie granice swego kraju przekroczyło 845 mln turystów a mianowicie…...

Czytać →