Nie będzie wypłat pięćset plus w jednym banknocie? Są zastrzeżenia do nieznanego nominału

Banknot 500 zł. Apel ministerstwa do NBP  Pieniądze

Narodowy Bank Lokalny ogłosił, że w lutym do obiegu wejdzie oryginalny banknot o nominale pięć stów zł. Jednak wiceminister rozwoju apeluje, by go nie wprowadzać, albo ograniczyć wyłącznie do obiegu międzybankowego - dowiedział się. pl. Określa na poważne zagrożenia związane z nowym nominałem.

Podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Tadeusz Kościński wysłał 7 grudnia pismo do odwiedzenia prezesa Narodowego Banku Naszego Adama Glapińskiego, w którym prosi o ponowne rozważenie zasadności wprowadzania do ogólnego użytku banknotu o nominale 500 zł.

ZOBACZ LIST MINISTERSTWA ROZWOJU DO NBP

"Mając na uwadze obecne potrzeby gospodarcze Lokalny, uprzejmie proszę o ponowne rozważenie zasadności wprowadzania do powszechnego użytku banknotu na temat nominale 500 PLN, ewentualnie ograniczenia dostępności tego banknotu wyłącznie do obrotu międzybankowego" - możemy przeczytać po liście do prezesa NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO Adama Glapińskiego wystosowanego poprzez Tadeusza Kościńskiego.

Ministerstwo wysuwa trzy argumenty przeciwko banknotowi: jego potencjalne stosowanie przez przestępców, ogromne wydatki obsługi transakcji gotówkowych i negatywny wpływ na bitwę z szarą strefą.

Przestępcy płacą gotówką

"W ostatnich czasach NBP odnotowuje rozwój wartości obiegu gotówkowego a także wzmożony popyt na banknoty o wysokich nominałach, po szczególności na nominał 200 złotych. Emisja banknotu pięć stów zł jest odpowiedzią w to zjawisko oraz wzrastające koszty utrzymywania zapasu strategicznego gotówki przez NBP" - czytamy w czerwcowym komunikacie.

"Wprowadzenie wysokich nominałów jest trendem przeciwnym, do tego który obecnie wydaje się być obserwowany w obszarze państw UE. Europejski Bank Kierowniczy zdecydował o wycofaniu wraz z emisji banknotu 500 Euro" - pisze Kościński.

Rząd unieważnił banknoty. "Są przeszkodami w wykorzenianiu biedy"

Tłumaczy, że postanowienie ta była przede wszystkim spowodowana faktem, iż wysokie nominały są często używane do działań przestępczych. Natomiast banknoty o wysokich nominałach większą rolę niż przy codziennych transakcjach odgrywa w szarej strefie. Za takowym podejściem przemawiają również wnioski przedstawicieli instytucji zajmujących się zwalczaniem przestępstw.

"Dyrektor Europejskiego Urzędu do Zwalczania Nadużyć Finansowych sygnalizował, że korzystanie z wysokich nominałów w obiegu służy przede wszystkim grupom przestępczym. Postulat powołania specjalnych jednostek antyterrorystycznych i zwiększenia kontroli nad instrumentami umożliwiającymi anonimowe płatności stał się aktualny po zamachach terrorystycznych we Francji po listopadzie 2015 r. " - wyjaśnia w ewidencji.

Kiedy NBP informował w czerwcu o produkowaniu nowego banknotu, argumentował, iż jest on potrzebny, bo w ciągu ostatnich paru lat Bank odnotowywał wzrost wartości obiegu gotówkowego i wzmożony popyt na banknoty o wysokich nominałach, przy szczególności na nominał 200 złotych. "Emisja banknotu pięć stów zł jest odpowiedzią w to zjawisko oraz wzrastające koszty utrzymywania zapasu strategicznego gotówki przez NBP" a mianowicie tak brzmiało stanowisko NBP.

Nowy banknot

Wiceminister rozwoju inaczej postrzega potrzeby polskiej gospodarki. Twierdzi, iż w jej interesie wydaje się ograniczenie transakcji gotówkowych, a banknot o wyższym nominale nie służy temu celowi.

"Gotówka - w nadmiernych ilościach - wydaje się być hamulcem gospodarki. Koszt obsługiwania gotówki jest szacowany na poziomie 1 proc. PKB, co by wskazywało dzięki fakt, iż polska system gospodarczy traci rocznie kilkanaście miliardów zł z tego powodu. Porównanie z innymi państwami Unii Europejskiej wskazuje, że nadal dzieli nas poważny dystans od średniego pułapu korzystania z płatności bezgotówkowych w innych krajach Unii europejskiej Europejskiej"- czytamy w ewidencji do prezesa NBP.

Te banknoty znikną przy 72 godziny. "Istnieją całe magazyny wypełnione nimi"

Ministerstwo podkreśla, że "promowanie" banknotu 500 złotowego, zaś w konsekwencji obrotu gotówkowego wcale, koliduje z próbami uszczelnienia sytemu podatkowego zbytnio pomocą "promowania rozliczeń elektronicznych".

"Obecnie w obrębie współpracy kilku resortów trwają prace nad programem „Od papierowej do cyfrowej Polski”, który wyznacza kierunki rozwoju e-państwa i cyfryzacji gospodarki" - czytamy w ewidencji.

Marek Belka po czerwcu br. argumentował, że nowy banknot jest konieczny, bo zmian nominałów przy polskich banknotach nie stało się od 1995 roku, innymi słowy przez 21 lat. Od momentu tego czasu zaś wielokrotnie wzrosła średnia polska gaża. W informacji opublikowanej za pośrednictwem NBP pół roku nim można przeczytać, że "banknot 200 zł - znakomity nominał funkcjonujący na naszym rynku - co do energii nabywczej jest najniższym, wśród najwyższych nominałów stosowanych w krajach Unii Europejskiej. "

Sobieski dzięki nominale

Na banknocie pięć stów zł znalazł się obraz Jana III Sobieskiego tak, by zachować chronologiczną ciągłość serii „Władcy polscy”. Obraz nowego banknotu zaprojektował Andrzej Heidrich, autor pozostałych rodzimych banknotów obiegowych o nominałach 10, 20, 50, setka i 200 zł.

TVN24 BiS zwróciło się do NBP z prośbą o ustosunkowanie się do odwiedzenia pisma ministerstwa. Czekamy na odpowiedź rzecznika banku kierowniczego.

Zobacz: Paweł Szałamacha członkiem zarządu NBP (Film z 07. 10. 2016)

Dzielić:

Związane z

afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia 15.06.2019

Afera KNF. Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia

843 15.06.2019

Z kraju

Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski ma wpłacić 250 tysięcy złotych poręczenia majątkowego, pozostanie też pod dozorem policji - zdecydował w poniedziałek katowicki sąd rejonowy. Odrzucić uwzględnił zażalenia obrony w stosowane…...

Czytać →
big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach  Informacje 26.06.2019

Big Mac wraca. McDonald’s przywraca pełne menu po aferze mięsnej w Chinach Informacje

646 26.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Chińska inicjatywa budzi niejasności. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać →
brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone  Ze świata 01.07.2019

Brexit. Możliwe sześciomiesięczne opóźnienia w portach w Dover jak i również Folkestone Ze świata

223 01.07.2019

Ze swiata

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ostrzegł w piątek przed możliwością wystąpienia sześciomiesięcznych opóźnień w portach w Dover i Folkestone w wypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Starego kontynentu Europejskiej bez porozumienia po sprawie…...

Czytać →
bP i Shell - efekty finansowe. Cena ropy po dół 28.06.2019

BP i Shell - efekty finansowe. Cena ropy po dół

905 28.06.2019

Finanse

BP w III kwartale zanotowało spadek zysków na temat ok. 50 proc. Jednak dla koncernu borykającego się od kilkunastu miesięcy wraz z spadającymi cenami ropy, wówczas i tak sukces.…...

Czytać →
100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu  Informacje 12.06.2019

100 mld euro dla Naszego kraju na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu Informacje

278 12.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swojego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek Setki milionów wydane, kolejne już oczekują. Mają pomóc gospodarce Eksperci: nowa perspektywa unijna przynosi większe…...

Czytać →
500 plus dla emerytów. Komentarz prof. Kika i Pihowicz 14.06.2019

500 plus dla emerytów. Komentarz prof. Kika i Pihowicz

615 14.06.2019

Twoje pieniadze

PiS wraca do pomysłu 500 plus dla emerytów. W zeszłym r. partia rządząca odrzuciła ustawę PSL, która miała dzięki celu wprowadzenie zapomogi gwoli najuboższych emerytów. Teraz jednak PiS ustami prezesa zapowiada…...

Czytać →