PGNiG Upstream Norway pozyska udziały w złożu Alve Nord

PGNiG Upstream Norway pozyska udziały w złożu Alve Nord
Category: gielda
27 lipca, 2020

W wyniku transakcji udziały PGNiG Upstream Norway przy złożu Gina Krog zwiększą się o 3, 3 pkt. proc. do 11, 3%. W miejsce PGNiG przekaże do Aker BP 5% w niedawno odkrytym przez siebie złożu Shrek w koncesji PL838/838B, gdzie ma aktualnie 40% udziałów jako operator, a takze zapłaci kontrahentowi 51 mln USD. W zakresie tej samej umowy spółka nabedzie również 11, 92% udziałów w koncesji PL127C obejmującej nieeksploatowane jeszcze złoże gazowe Alve Nord. Strony uzgodniły, że płatność z owego tytułu a mianowicie w wysokości 11 mln USD a mianowicie będzie uzależniona od nasadzenia złoża, podano.

„Umowa doskonale wpisuje się w strategię grupy kapitałowej PGNiG. Sposród jednej strony służy dywersyfikacji dostaw gazu i wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju na podstawie o własne zasoby. Sposród drugiej a mianowicie zwiększenie naszego wlasnego zaangażowania w produkującym już złożu Gina Krog przełoży się dzieki natychmiastowy rozwój wydobycia spółki na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co będzie mieć korzystny wpływ na EBITDA PGNiG” – powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, cytowany w komunikacie.

PGNiG Upstream Norway szacuje, że realizacja sprawie pozwoli zwiększyć przyszłe odnalezienie gazu za posrednictwem spółkę na temat 100 mln m3 na rok. Umowa powinien zostać jeszcze zaakceptowana poprzez norweską administrację naftową i organy korporacyjne obu spółek, wskazano.

PGNiG Upstream Norway jest udziałowcem złoża Gina Krog na koncesji PL029C od 2014 roku. Produkcja ropy naftowej i gazu ze złoża ruszyła przy połowie 2017 roku jak i równiez w ubiegłym roku wyniosła 19, dziewiec mln baryłek przeliczeniowych ropy naftowej (boe), z czego PGNiG przypadło 1, 6 mln boe. Pozostałe sluzace do wydobycia zapasy ropy naftowej i gazu ziemnego Gina Krog mierzone są na 172, 5 mln boe.

Koncesja PL127C obejmująca Alve Nord wyszukuje się w rejonie złoża gazowo-ropnego Skarv, w którym PGNiG Upstream Norway ma 11, 92% udziałów.

„Po sfinalizowaniu sprawie z Aker BP PGNiG Upstream Norway będzie posiadać udziały po 31 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Intensyfikacja akwizycji złóż po ciągu kilku ostatnich lat pozwoliła spółce zwiększyć jej zasoby gazu ziemnego jak i równiez ropy naftowej z 80 mln sluzace do ok. 200 mln boe” – czytamy dalej.

PGNiG Upstream Norway wydobywa ropę naftową jak i równiez gaz ziemny z 5 złóż. Operacje inwestycyjne jak i równiez analityczne prowadzone są dzieki sześciu kolejnych złożach: Skogul, AErfugl, Duva, Tommeliten Alpha, King Lear oraz Shrek. Produkcja na pierwszych dwóch zostanie uruchomiona już po pierwszym półroczu tego roku kalendarzowego.

PGNiG jest obecne dzieki warszawskiej giełdzie od 2005 r. Ekipa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Naszego kraju, magazynowaniem gazu w dysydenckich magazynach gazu, dystrybucją materialów gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego jak i równiez ropy naftowej w kraju jak i równiez za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w naszym kraju i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 41, 2 mld zł w 2018 r.