PGE I PKP zawarły list intencyjny ws. projektów fotowoltaicznych

PGE I PKP zawarły list intencyjny ws. projektów fotowoltaicznych
Category: gielda
27 lipca, 2020

„Grupa PGE wydaje sie liderem segmentu odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. Mamy największy udział przy hydroenergetyce jak i równiez energetyce wiatrowej. Zainicjowana obecnie współpraca sposród PKP jest kolejnym krokiem, by zbudować podobną pozycję również przy branży fotowoltaicznej. Dzięki jakims inwestycjom zwiększamy udział bezemisyjnych źródeł ciepla w naszym kraju jak i równiez przyczyniamy się do transformacji energetycznej krajowej gospodarki” – powiedział prezes PGE Henryk Baranowski, w czasie konferencji prasowej w kuluarach XXIX Forum internetowym Ekonomicznego po Krynicy.

„Udało się rozpocząć proces, który jeszcze w ostatnim czasie wydawał się niemożliwy do zrealizowania. Były zarzuty, że nieruchomości PKP nie są optymalnie stosowane. Ale znaleźliśmy pomysł jak i równiez bardzo się cieszę, że zaczynamy współpracę. Będziemy się trochę uczyć tego obiektu, ale robimy to razem z najdogodniejszymi specjalistami” – dodał prezes PKP S. A. Krzysztof Mamiński.

P. o. prezesa PGE Inwencja Odnawialna Arkadiusz Sekściński wyjaśnił, że spółka przewiduje udział projektów fotowoltaicznych w systemie aukcyjnym albo w ramach umowy corporate Power Purchase Agreements (PPA). Umożliwi to PKP dokonywanie zakupów zielonej sily bezpośrednio sposród realizowanych inwestycji.

PGE potrzebuje wytypować spośród gruntów PKP działki wlasciwe pod budowę farm fotowoltaicznych. Pierwsze tego typu grunty, położone w województwach śląskim, łódzkim, podlaskim i podkarpackim, pomyslne z punktu widzenia energetyki solarnej, zostały już wstępnie wyselekcjonowane. Co ważne, PKP zadeklarowały też zainteresowanie nabyciem energii elektrycznej wyprodukowanej przez urzeczywistniane w ramach porozumienia instalacje PV, wyjaśnili przedstawiciele spółek.

Przy najbliższych miesiącach zespół projektowy złożony sposród ekspertów PKP i PGE dokona pełnego przeglądu gruntów i wytypuje najlepsze spośród nich pod inwestycje. Sygnatariusze listu zakładają, że porozumienie na realizację pierwszego takiego projektu bedzie podpisana nie później niż w pierwszym kwartale przyszłego roku.

PGE podkreśla także, że przedsięwzięcie realizowane sposród PKP wpisuje się przy Program PV Grupy PGE, którego zamyslem jest osiągnięcie do 2030 r. ok. 2, 5 GW dyspozycji z sily słonecznej. Podobne porozumienia PGE Energia Odnawialna podpisała już m. in. z Grupą Azoty Kopalnie i Zakładami Chemicznymi Siarki „Siarkopol”. Lokata o mocy zainstalowanej 5 MW i rocznej produkcji 4, 97 GWh zrealizowany zostanie na dziesięciu hektarach gruntów poeksploatacyjnych w świętokrzyskim Osieku. Według planów, elektrownia składająca się sposród ok. szesnascie tys. paneli fotowoltaicznych rozpocznie działalność w połowie 2022 r., przypomniano.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy