Pengab spadł o 1, dwóch pkt m/m do 22:00, 8 pkt w sierpniu

Pengab spadł o 1, dwóch pkt m/m do 22:00, 8 pkt w sierpniu
Category: gielda
27 lipca, 2020

Warszawa, 30. 08. 2017 (ISBnews) – Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 1, dwóch pkt m/m do 22, 8 pkt w pod koniec lata, wynika wraz z „Monitora Bankowego” opublikowanego przez firmę badawczą Kantar TNS. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 21, 1 pkt.

„W sierpniu rejestr Pengab m/m odnotował spadek wartości na temat 1, 2 pkt sluzace do poziomu 22. 8 pkt. Zmiana ta wynika wraz z ogólnego obniżenia się aktywności klientów w branzy bankowym w okresie wakacyjnym, czegoz wyrazem wydaje sie spadek indeksu ocen m/m o trzech, 3 pkt. W stosunku do lipca największe upadki dotyczą aktywności klientów w dziedzinie depozytów przedsiębiorstw, kredytów przedsiębiorstw oraz kredytów konsumpcyjnych osób indywidualnych. Recenzje sześciomiesięczne wskazują na utrzymanie obecnego trendu. W sierpniu m/m zaobserwowano niewielki zmniejszenie prognozy sprawy ekonomicznej ekonomii oraz poprawę prognozy sprawy ekonomicznej domach. Prognozy sześciomiesięczne dla zasadniczych rynków produktowych zarówno po ujęciu m/m jak i w ujęciu r/r są mniej optymistyczne w porównaniu do formułowanych przed miesiącem” – poinformował Marcin Idzik z Kantar TNS.

Wskaźnik ocen spadł o trzy, 3 pkt m/m sluzace do 17, 3 pkt w sierpniu, zaś wskaźnik prognoz zwiększył się o 0, 8 pkt do 28, 3 pkt.

Ogólny wskaźnik oceny dla rynku kredytów gospodarstw domowych m/m spadł o 2 pkt. Saldo ocen dla kredytów konsumpcyjnych m/m spadło na temat 5 pkt., a na rzecz kredytów mieszkaniowych wzrosło na temat 2 pkt.

„Saldo prognoz na rzecz kredytów konsumpcyjnych pozostało za zakupach grupowych samym pulapie, a w wypadku kredytów mieszkaniowych spadło o 6 pkt. W przypadku kredytów samochodowych saldo ocen wzrosło o czterech pkt, natomiast prognoz wzrosło odpowiednio na temat 5 pkt” – odczytujemy w raporcie.

Wskaźnik ocen sprawy na rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m spadł o szesc pkt. W przypadku kredytów inwestycyjnych oraz obrotowych saldo ocen m/m spadło odpowiednio na temat 6 i 8 pkt. Indeksy prognostyczne odnotowały spadek o 1 pkt w wypadku kredytów inwestycyjnych oraz na temat 8 pkt w przypadku kredytów obrotowych.

Wraz z raportu wyplywa, że ogólny wskaźnik oceny dla branzy depozytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 1-wsza pkt. W wypadku salda ocen depozytów bieżących i terminowych gospodarstw domowych obserwujemy m/m spadek odpowiednio na temat 4 pkt i 1 pkt.

Nastepnie wskaźnik oceny sytuacji w dziedzinie depozytów podmiotów gospodarczych siega obecnie 1-wsza pkt – spadł o 2 pkt m/m. Wartość indeksu wyprzedzającego wzrosła m/m o dwóch pkt. W stopniu szczegółowym obserwujemy spadek na temat 7 pkt wartości indeksu ocen dla depozytów terminowych oraz na temat 9 pkt indeksu ocen dla depozytów bieżących.

Sierpień okazał się miesiącem przy większości spadku indeksów prognoz sześciomiesięcznych. Zmniejszenie m/m odnotowano w przypadku kredytów mieszkaniowych (minus 3 m/m), kredytów konsumpcyjnych (minus 1 m/m), lokat długoterminowych podmiotów gospodarczych (minus 1 m/m), kredytów obrotowych (minus 12 m/m). Nieduzy wzrost odnotowano w przypadku kredytów inwestycyjnych (plus 2 m/m) i lokat długoterminowych osób indywidualnych (plus 3 m/m).

W bieżącym miesiącu o 1 pkt m/m wzrosła prognoza sześciomiesięczna sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw, w sytuacji której wartość indeksu wynosi 24 pkt. Prognoza sprawy ekonomicznej gospodarstw domowych także wzrosła m/m na temat 5 pkt, osiągając wartość 29 pkt. Z kolei przewidywania przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju m/m są niższe na temat 2 pkt.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 7 natomiast 25 sierpnia. W badaniu wzięło udział 145 placówek bankowych, reprezentujących różne gatunki banków.