Orechwo: ZPB będzie kontynuował swoją dotychczasową działalność

Orechwo: ZPB będzie kontynuował swoją dotychczasową działalność
Category: inne
27 lipca, 2020

Pełniąca obowiązki prezesa Związku Polaków w Białorusi Andżelika Orechwo zapewniła w piątek w Warszawie, że organizacja będzie kontynuowała swoją dotychczasową działalność. Związek skupi się a mianowicie jak mówiła – m. in. na rozwoju krajowej kultury i oświaty.

Orechwo, która przed paroma dniami zastąpiła na stanowisku prezesa ZPB Andżelikę Borys, spotkała się po piątek w Sejmie z prezydium sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą.

Nowa szefowa ZPB zapewniła, że będzie kontynuowała pracę swojej poprzedniczki. „Nie zamierzamy żadnych odmian co do kierunku działalności Związku Polaków na Białorusi, to znaczy priorytety np. kultura i oświata, dążenie do zalegalizowania organizacji, będą kontynuowane. W tym miejscu nic się zmienia” – podkreśliła.

Orechwo powiedziała, że na piątkowym posiedzeniu komisji przedstawiła sytuację, w jakiej jest obecnie struktura. Zaznaczyła, że członkom Związku zależy za zakupach grupowych, by ciagle współpracować sposród polskimi parlamentarzystami. „Usłyszeliśmy deklarację, że zero w naszej sprawie się zmieni” a mianowicie mówiła.

Przyznała, że postanowienie Borys o odejściu wraz z związku była zaskoczeniem gwoli działaczy strukturze. Podkreśliła jednakze, że związek nie przerwał swojej działalności, a swoim członkowie wyjeżdżają w obszar, uświadamiają osobom, że struktura pracuje.

Przewodniczący sejmowej komisji Marek Borowski (SdPL) wyraził zadowolenie z tego, że ciągłość władzy w związku została zachowana i nie istnieje „bezkrólewia”. Zwrócił uwagę, że nowa przewodnicząca była bliską współpracownicą Borys, więc zna bardzo dobrze sprawy związku.

Podkreślił, że jednym sposród głównym celów związku zostaje dążenie az do legalizacji struktury.

Borowski powiedział, że minister do spraw kultury Białorusi wyraził chęć spotkania się z Orechwo, ale oczywiście nie jak przewodniczącą związku, ale zwykłą obywatelką Białorusi.

„Ale nie zaakceptowac z każdą obywatelką się spotykają, więc mam nadzieję, że dojdzie do tego spotykania. Może jest to jakieś światełko w tunelu” – powiedział Borowski.

Zapewnił, że parlamentarzyści będą wspierać działalność związku. „Razem wraz z rządem powinnismy się zastanowić jak poprawić formy wsparcia, uczynić halasuje bardziej skutecznymi” – powiedział Borowski. (PAP)

joko/ mok/ mag/