Łódź: Wkrótce wyrok w danym etapie apelacyjnym groźnego gangstera „Italiano”

Category: inne
27 lipca, 2020

4 marca Sąd Apelacyjny w Łodzi ma ogłosić wyrok w procesie odwoławczym skazanego na dożywocie 41-letniego Zdzisława M., pseudonim Italiano, domniemanego szefa zbrojnego gangu.

Mężczyzna odpowiadał za niemal 30 przestępstw, w tym m. in. zabójstwo, napady wraz z bronią maszynową i kradzieże.

W maju 2005 r. Sąd Okręgowy w Łodzi skazał Zdzisława M. na dożywocie. Odwołanie od tego osadu złożyła zarówno obrona, jak i prokuratura.

Podczas czwartkowej rozprawy apelacyjnej obrońca domagała się uniewinnienia oskarżonego lub uchylenia wyroku i skierowania sprawy do ponownego rozpoznania. Prokurator wnosiła o zwiększenie okresu, w którym oskarżony będzie mógł się ubiegać o warunkowe, przedterminowe zwolnienie wraz z więzienia; prokurator chce, aby okres ów wydłużono sposród 20 do 25 latek.

Sąd Apelacyjny odroczył ogłoszenie wyroku do środy, czterech marca.

Team, której jednym sposród szefów był „Italiano”, działała od 1995 roku, głównie na terenie województwa łódzkiego. Przestępcy napadali wraz z bronią dzieki TIR-y, hurtownie i zamożne osoby; katalogów łupem padły pieniądze jak i równiez towary na temat wartości kilku milionów złotych. Gang został rozbity po 2002 roku, ale „Italiano” wpadł po ręce policjantów dopiero przy 2005 roku kalendarzowego. Większość jego wspólników została już skazana prawomocnym wyrokiem na sankcje od trzech, 5 roku więzienia sluzace do dożywocia; najwyższą karę sąd wymierzył zbyt zabójstwo biznesmena z Wielunia.

Za to zabójstwo odpowiadał także „Italiano”. Az do zbrodni doszło w lipcu 2002 roku kalendarzowego. Na slepiach żony przedsiębiorcy i swoim pracownicy, napastnik oddał az do biznesmena sześć strzałów wraz z broni palnej, zadając jemu przedtem kilkanascie ciosów toporkiem. Wcześniej bandyci zrabowali ofierze 80 tys. zł.

Przy dwóch pozostalych napadach w tiry Zdzisław M. użył broni maszynowej. W sumie prokuratura zarzuciła „Italiano” dokonanie 12 rozbojów, przy których pokrzywdzonych zostało dwadziescia osób. Zarzucono mu także liczne kradzieże i włamania.

„Italiano” odpowiadał także zbyt czynną napaść na policjanta, którego usiłował przejechać pojazdem, staranowanie po listopadzie 1999 roku bariery na przejściu granicznym jak i równiez nielegalne przekroczenie granicy wraz z Słowacją.

Zdzisław M. był poszukiwany międzynarodowym listem gończym. Policjanci wraz z specjalnej grupy zatrzymali fita w kwietnio 2005 roku kalendarzowego w domu jednorodzinnym koło Piotrkowa Tryb., dokad się ukrywał. Według śledczych bandyta za posrednictwem 20 latek posługiwał się fałszywymi papierami, miał kontakt z grupami przestępczymi przy całym panstwa. Ze wspólnikami porozumiewał się za pomocą specjalnego szyfru, używając skanera podsłuchiwał policyjne rozmowy. Ukrywając się potrafił codziennie zmieniać miejsce pobytu; często też zmieniał wygląd. (PAP)

szu/ bno/ mow/