Obrazy Marka Rothki można oglądać az do 1 września

Obrazy Marka Rothki można oglądać az do 1 września
Category: inne
27 lipca, 2020

W Muzeum Narodowym w stolicy polski trwa wystawa jednego z najwybitniejszych malarzy XX stuleciu. 17 zadan artysty będzie można oglądać do jednej września. To pierwsza w Polsce monograficzna prezentacja twórczości Rothki.

„Byliśmy ciekawi jakim sposobem na fotografie Rothki odpowie polska publiczność. Nie mieliśmy pewności badz jego nazwisko jest rozpoznawalne w Polsce. Okazało się, że Rothko ma w Polsce mnóstwo wielbicieli. W ciągu pierwszego miesiąca wystawę obejrzało 20 tysięcy osób. Taka frekwencja w muzeach nie zdarza się często. Do popularności wystawy przyczyniła się obecność rodziny specjalisty na wernisażu oraz rozlegle echa prasowe. Mamy nadzieję, że będziemy mogli częściej pokazywać artystów tego formatu” – powiedziała PAP szef Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Morawińska.

Wystawa „Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie” prezentuje 17 dzieł wraz z różnych etapów twórczości artysty: od tradycyjnego ekspresjonizmu, realizmu przez surrealizm do abstrakcyjnych wieloform. Artysta wypracował własny styl zwany malarstwem kolorowych płaszczyzn. Jego obrazy przedstawiają zawieszone po przestrzeni postaci prostokątne o rozmytych kształtach. Według kuratora wystawy Firma Bartelika, prezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Dziel sztuki „Rothko nie zaakceptowac urodził się geniuszem, jakim sposobem jego umilowany kompozytor Mozart, on się nim stał”.

„Wystawa jest intymnym zgromadzeniem z twórczością Marka Rothki” – podkreśla kurator. Zaznacza on, że „aby zrozumieć Marka Rothkę jako malarza, trzeba zrozumieć go w charakterze człowieka. (… ) Był on albowiem osobowością barwną, wrażliwą jak i równiez skomplikowaną”.

Na wystawie, niedaleko obrazów, zgromadzono także osobiste przedmioty artysty: listy, książki, płyty i zdjęcia. Ekspozycji towarzyszy melodia klasyczna, której malarz słuchał podczas robocie. Rothko był melomanem – uwielbiał Mozarta, Schuberta i Beethovena.

Wystawę zamyka armatura współczesnego artysty – Nicolasa Grospierre’a, który w 2012 roku wybrał się sluzace do rodzinnego metropolie Rothki a mianowicie Daugavpils, dawnego Dźwińska. Pisarz chciał przybliżyć historię malarza przez zdjęcia miasta; zdjecia o nieostrym, „rozmytym” tle stylistycznie nawiązują do rozmytych konturów obrazów Rothki.

Dzis obrazy Rothki biją rekordy na rynku dziel sztuki. Jego posada „Pomarańczowe, czerwone, żółte” wydaje sie byc najdroższym dziełem sztuki współczesnej, sprzedanym przy zeszłym roku kalendarzowego za 87 mln dolarów.

Rothko urodził się po 1903 roku w Dźwińsku dziś należącym do Łotwy. Był czwartym dzieckiem Jacoba i Anny Rothkowitz. W charakterze dziesięciolatek wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Uczęszczał na Yale University, chociaż studiów nie ukończył. Wydaje sie przedstawicielem szkoły nowojorskiej, którą reprezentowali metrów. in. Jackson Pollock, Willem de Koonig, Clyfford Still i Barnett Newman. Przy 1970 r. Rothko wedlug długiej batalii z depresją popełnił samobójstwo w swoim nowojorskim studio.

Finisaż wystawy odbędzie się 31 sierpnia i 1 września. Na sobotę przygotowano program dla dzieci. Od czasu 12. 00 do 18. 00 po MNW odbędzie się inna edycja „Spotlight Kids a mianowicie platformy promocji sztuki współczesnej dla dzieci” w wieku 6-10 lat. Dzieci wystawę Rothki pożegnają podczas Sztukostworów – warsztatów twórczych. W dziecięcy świat sztuki wprowadzą artyści, metrów. in.: Lena Szczęsna jak i równiez Szymon Rogiński. W programie familijne zajęcia: „Emocje na płótnie”, „Kolorowy zawrót głowy”, „Od Rembrandta do Rothki” oraz oprowadzanie po wystawie.

W sobotę odbędzie się również rzutowanie dokumentalnego telewizji o Rothce: „Rothko. An Abstract Humanist” w reżyserii Isy Morgenszterna. Na niedzielę zaplanowano zgromadzenie z reżyserem, który poprowadzi wykład: „Mark Rothko, malarz żydowski”.

Obecnie Muzeum Narodowe przygotowuje wystawę mistrza włoskiego baroku a mianowicie Guercina, który żył na przełomie XVI/XVII wieku. Guercino jest posrednikiem szkoły bolońskiej. Interesowała jego tematyka religijna – tworzył między odmiennymi dla papieża Grzegorza XV. Ta monograficzna ekspozycja wydaje sie organizowana we współpracy wraz z rodzinnym miastem malarza a mianowicie Cento. W nastepstwie trzęsienia ziemi w mieście zostało zburzone centrum historyczne. Większość obrazów stała się „bezdomna” jak i równiez przez to łatwiej dostępna w wystawy, w ponizszym w MNW. Za scenografię jest odpowiedzialny Boris Kudliźka – tworzący między innymi dla Teatru Wielkiego na warszawskim rynku. (PAP)

iw/ abe/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy