Nowe rozwiązania w energetyce oparte o telekomunikację i informatykę

Category: inne
27 lipca, 2020

Zdalna transmisja danych wraz z liczników prądu, inteligentne systemy pomiarowe i serwisowe oraz stała łączność między producentami i odbiorcami energii, służąca jej efektywnemu wykorzystaniu – to przykłady wykorzystania telekomunikacji i informatyki w energetyce.

Takie możliwości dają technologie smart grid i smart metering, które mają być wdrażane również po polskim odcinku energetycznym. Smart grid to inteligentne sieci elektroenergetyczne, zaś smart metering to program inteligentnego opomiarowania. Dzięki nam nie tylko można przesyłać informacje z licznika prądu do jego sprzedawcy, ale także działać po odwrotnym kierunku – np. zdalnie skonfigurować licznik, analizować dane, odłączyć lub wznowić zasilanie. Tego rodzaju liczniki mogą pomóc odbiorcom prądu po bardziej racjonalnym korzystaniu z niego.

Z kolei smart grid to taka sieć, która integruje wszystkich uczestników rynku sily, czyli elektrownie, operatorów przesyłowych i odbiorców. Dzięki wstecz w czasie rzeczywistym wiadomo np., gdzie jak i równiez kiedy pragnienie najwięcej prądu, a gdzie są nadwyżki. Daje to możliwość lepszego, w wyzszym stopniu efektywnego wykorzystywania energii. Zeby zbudować taką sieć, niezbedna jest dobra łączność jak i równiez technologie informatyczne.

M. in. nad takie rozwiązaniami oraz innymi towarami zamierzają wspólnie pracować dwaj ważni zawodnicy z obu branż: ekipa energetyczna Tauron Polska Pomyslowosc (największy sprzedawca i hurtownik energii przy kraju) a takze Polska Telefonia Cyfrowa (PTC) – operator sieci komórkowych T-Mobile jak i równiez Heyah. W piątek dwie firmy poinformowały o podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego strategicznej współpracy. Spólki mają wraz wypracować oryginalne rozwiązania dla swoich klientów. Pierwsze takie produkty maja obowiazek być dostępne jeszcze polski.

„W przyszłości współpraca ma w sobie zapewne racjonalizację korzystania z posiadanej infrastruktury a takze zasobów sieciowych i zwiększenie efektowności energetycznej. To kluczowe, szczególnie w sytuacji wdrażania przez energetykę prekursorskich rozwiązań opartych o telekomunikację, jak smart grid jak i równiez smart metering” – wskazał cytowany w komunikacie prasowym prezes Taurona Dariusz Lubera.

Jego zdaniem współpraca firm energetycznych i telekomunikacyjnych może dać liczne korzyści. „Wspólnie zaoferujemy nowe wyroby, wykorzystując dodatkowo m. in. rozbudowane necie ich obsługi” – uważa prezes.

Również PTC uważa współpracę sposród energetyką zbyt jeden wraz z kluczowych obszarów rozwoju. Chodzi m. in. o zaoferowanie firmom sposród branży energetycznej zaawansowanych rozwiązań informatycznych na rynku obsługi klienta, zarządzania inteligentnymi sieciami i wsparcia na rzecz inteligentnych liczników.

Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. przestrzeni kraju i jest jednym wraz z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. Polska Telefonia Cyfrowa wydaje sie operatorem sieci T-Mobile i Heyah. Po końcu ubiegłego roku obsługiwała ponad szesnascie mln klientów, będąc największą siecią komórkową w Polsce. Właścicielem PTC jest globalny koncern telekomunikacyjny – grupa Deutsche Telekom. (PAP)

mab/ pad/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy