Norweżka: większość Norwegów wydaje sie przeciw rasizmowi

Category: inne
27 lipca, 2020

Poglądy rasistowskie i antyimigracyjne są w Norwegii częściej akceptowane przy oficjalnej polityce niż pare lat wstecz – oceniła Norweżka mieszkająca w Polsce, tłumaczka i lewicowa działaczka związkowa Ellisiv Rognlien. Zaznaczyła jednakze, że większość Norwegów wydaje sie byc przeciw rasizmowi.

Przy Norwegii doszło w piątek do dwóch zamachów, w których zginęło, według niedawnych danych policji, 76 osób. Najpierw po centrum Oslo wybuchła bomba; potem doszło do strzelaniny na wyspie Utoya. Sprawcą okazał się 32-letni Norweg Anders Breivik. Wcześniej opublikował w internecie manifest zatytułowany „2083. Europejska Poswiadczenie Niepodległości”, który traktuje przede wszystkim o „wojnie rasowej” a takze sposobie, przy jaki Stary kontynent może się uwolnić od momentu imigrantów; obejmuje również szczegółowy opis planowanego zamachu terrorystycznego.

„Ten napad był naprawde skrajny, a czyny sprawcy tak ohydne i nie do pojęcia, że nie zaakceptowac można powiedzieć, iż reprezentował on poglądy więcej niż małej stajnie faszystów” a mianowicie podkreśliła po rozmowie wraz z PAP Rognlien.

Przyznała jednakze, że norweska debata polityczna w ostatnich latach przesunęła się w stronę rasistowską i antyimigracyjną. „Te poglądy są w tym momencie bardziej akceptowane niż kiedyś. Można powiedzieć, że przyczyniła się dodatkowo Partia Postępu (konserwatyści, pozostala siła przy norweskim parlamencie – PAP). To nie jest partia faszystowska, ale rozrywka kartą antyimigracyjną i często się chwali, że do niej poglądy na politykę wobec przybyszów z poza polski zostały podjęte przez odmienne ugrupowania” – powiedziała Rognlien.

Jej zdaniem świadczyć w ten sposób może pierwsza reakcja mediów na wydarzenia w Oslo i wyspie Utoya, wówczas gdy jeszcze nie zaakceptowac było wiadomo, że zamachowcem jest Breivik. Zamachy przypisano islamistom. „Wydaje się też, że zagrożenie ze witryny skrajnej prawicy było lekceważone. Zdarzały się przecież w Norwegii morderstwa na tle rasowym dokonane przez faszystów” a mianowicie dodała Rognlien.

Podkreśliła, że członkowie socjaldemokratycznej młodzieżówki, którzy zostali zamordowani na wyspie Utoya, działali aktywnie przeciw rasizmowi. „Widocznie celem Breivika było zaatakowanie osób o takich poglądach” – uważa Rognlien.

Jak dodała, nie zaakceptowac można powiedzieć, że Norwegowie nie lubią imigrantów, bowiem w kraju było wiele dużych wystąpień przeciwko rasizmowi. „Breivik chwalił w swoim manifeście calkowicie prawicową brytyjską organizację English Defence League. Próba zrobienia jej odpowiednika w Norwegii spotkała się w kwietniu tego roku z dużym protestem” – powiedziała Rognlien.

W do niej opinii, faszystowskie organizacje norweskie nie są tak mnogie, jak przy innych panstwach skandynawskich; mają znikome poparcie wyborcze, podczas gdy np. przy Szwecji przy ub. r. do parlamentu dostało się nacjonalistyczne ugrupowanie Szwedzcy Demokraci. (PAP)

ral/ bos/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy