Boom na mieszkania. Deweloperzy zbierają żniwa, ale idą obniżki

GUS: styczeń-maj 2016 oddano na temat 16 proc. więcej mieszkań niż rok temu  Nieruchomości

Od stycznia do maja oddano do użytkowania 61 tys. 117 mieszkań w tym roku - o szesnascie, 3 proc. więcej po porównaniu z analogicznym czasem 2015 r. - wypływa ze wstępnych danych GUS.

W okresie pięciu miesięcy 2016 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym w budowę 77 tys. 270 mieszkań, tj. o dziesięć, 3 proc. więcej aniżeli w analogicznym okresie 2015 r. Wzrost jest mniejszy niż rok temu, podczas gdy wyniósł 13, 2 proc.

Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 68 tys. 739, tj. o cztery, 3 proc. Rok nim zanotowano wzrost 12, dwóch proc. - podał GUS.

Inwestorzy indywidualni

"Nie ma komfortu, ale możemy żyć". Plan rządu w zlikwidowanie eksmisji na bruk

Urząd poinformował, że najogromniejszy udział (49, 8 proc. ) w ogólnej ilości mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni.

W okresie styczeń-maj 2016 r. oddali oni do wykorzystywania 30 tys. 464 domu - o 5, pięć proc. mniej niż przed rokiem. Ale jednocześnie znacznie więcej inwestycji zostało zaczętych.

"W tej grupie inwestorów, w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., odnotowano wzrost liczby budynków, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym – do 36 tys. 467 mieszkań, tj. o dziesięć, 8 proc. (wobec wzrostu przed rokiem o jedenaście, 6 proc. ). Wzrosła również liczba mieszkań, wskazane jest budowę rozpoczęto – do odwiedzenia 33 tys. 548 budynków, tj. o 7, 12 proc. (wobec wzrostu poprzednio rokiem o 0, 6 proc. )" - dodano w komunikacie GUS.

Deweloperzy przyspieszyli

Z kolei deweloperzy, w ciągu pięciu miesięcy tego roku, oddali do użytkowania 28 tys. 932 mieszkania, co stanowiło 47, 3 proc. generalnej liczby mieszkań oddanych do odwiedzenia użytkowania. Było to o 51, 5 proc. większą ilość wiadomości niż w analogicznym okresie ub. r., kiedy notowano spadek o 11, 1 proc.

Inwestorzy pouczający na sprzedaż lub najem uzyskali pozwolenia na konstrukcję 38 tys. 716 budynków, tj. o 8, 1 proc. więcej niż zanim rokiem (kiedy notowano rozwój o 16, 7 proc. ). Odnotowano natomiast spadek liczby mieszkań, których skład rozpoczęto, do 33 tys. 440 mieszkań, tj. o 1, 2 proc. (wobec wzrostu przed rokiem o 29, 8 proc. )

W przypadku spółdzielni mieszkaniowych, to przez pięć miesięcy oddały one 926 mieszkania. W przypadku innych inwestorów, czyli budownictwa komunalnego, społecznego, czynszowego i zakładowego, to oddali oni do odwiedzenia użytkowania 795 mieszkania (w 2015 r. było wówczas 723 mieszkania).

Mieszkanie plus: gdzie, metraż, dla kogo. Siedem analizowań i zastrzeżeń

Wzrost, ale nie wszędzie

W ciągu pięciu miesięcy, wzrost liczby oddanych mieszkań, zauważano w 12 województwach. Spadkowa tendencja wystąpiła w podkarpackim o 4, 3 proc., śląskim - 3, trzech proc., zachodniopomorskim - o 1, 8 proc. i opolskim – o 0, 3 proc.

W okresie pięciu miesięcy 2016 r. wzrost liczby budynków, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w dwunastu województwach, przy tym największy: w opolskim – o 133, pięć proc., świętokrzyskim – na temat 50, 5 proc. jak i również podkarpackim – o 30, 7 proc. Spadek ilości wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń z projektem remontowo-budowlanym odnotowano w województwie: warmińsko-mazurskim – o 15, jedenastu proc., małopolskim – o 7, 3 proc., podlaskim – o 1, 2 proc. i mazowieckim – o 0, 9 proc.

Rynek zbiera plony

Adamczyk: spadek cen w związku z Mieszkaniem plus to kłopot inwestorów

Marcin Krasoń z Home Broker wskazał w komentarzu, że dane GUS pokazały pierwsze od dawna wyraźne spadki aktywności deweloperów. - Na razie jest jednakże za szybko na ogłaszanie końca dobrego okresu dzięki rynku. By to docenić potrzeba trochę więcej periodu niezbędnego do przyjrzenia się wynikom w dłuższym okresie - zwrócił uwagę.

- W pierwszych pięciu miesiącach tego roku programiści rozpoczęli budowę 33 tys. 440 nowych lokali mieszkaniowych, to o 1, 6 proc. mniej niż po analogicznym okresie rok uprzednio. W samym maju dawny to 6 tys. 72 mieszkania, każdego roku do roku kalendarzowego oznacza spadek o 26, 7 proc. Gdy jednak przyjrzymy się tej statystyce w dłuższym okresie, analizując okresy 12-miesięczne, to okaże się, że aktualny stopień (86 tys. 100 mieszkań) jest o 11, 1-wszą proc. wyższy niż przed rokiem i o dwa, 5 proc. niższy niż miesiąc temu - dodał ekspert.

Krasoń ocenił, że aktualnie rynek "zbiera plony" sprzed roku-dwóch. - Z miesiąca na miesiąc przybywa mieszkań oddawanych do użytkowania. W ostatnich 12 miesiącach było ich 72, 6 tys., wartość ta niemal nieprzerwanie rośnie od wiosny ubiegłego roku, przy kwietniu 2015 r. wynosiła 55, 4 tys. Spodziewamy się dalszych wzrostów owego wskaźnika jeszcze przez parę kwartałów. Realizacja inwestycji deweloperskiej trwa bowiem około 2 lat, a statystyka GUS pokazywała wzrost liczby rozpoczętych budów przez niemal całkowite ostatnie trzy lata. Nowych mieszkań na rynku nie powinno więc brakować przez jeszcze co najmniej więcej niż jeden lata - dodał.

Analityk zwrócił uwagę, iż spadkowy maj, dla biura deweloperów może okazać się "statystycznym wypadkiem tuż przy pracy" wynikającym z trzech długich weekendów. - Wydaje się to bowiem okres, który nie sprzyja jakiejkolwiek aktywności biznesowej - podkreślił.

Mieszkanie Plus

Przedstawiciel Home Broker dodaje, że rynek mieszkaniowy wyczekuje konkretów związanych z rządowym programem Mieszkanie Plus.

-  Teoretycznie lokale ów mają być dostępne na rzecz wszystkich, ale z propozycje polityków wynika, że oferowane będą rodziny wielodzietne a także osoby, których nie stać na kredyt hipoteczny i rynkowy najem. To ostatnie zastrzeżenie jest o tyle ważne, że ogranicza dyspozycyjność tanich mieszkań. Należy również pamiętać, że nieruchomości te nie będą budowane w wysokim standardzie, mogą nie zaakceptować mieć garaży, an pierwotnego położenie na mapie metropolie pozostawiać wiele do życzenia - dodał Krasoń.

Jego zdaniem, pojawienie się wielu tanich mieszkań na wynajem powinno doprowadzić do obniżek stawek także przy innych segmentach rynku. Zaznaczył jednak, że nie można spodziewać się rewolucji jak i również gwałtownych spadków, ponieważ program jest rozpisany na sporo lat, a na jego efekty trzeba będzie zaczekać.

Dzielić:

Związane z

75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej  Informacje 15.06.2019

75 mld cięć w budżecie UE. Ale płatnicy netto chcą więcej Informacje

853 15.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Finansów podało stan swego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne dywergencje w sile europejskich gospodarek Setki miliardów wydane, następujące już czekają. Mają wesprzeć gospodarce Eksperci: nowa możliwość unijna daje większe…...

Czytać →
alitalia rozpoczyna procedurę prowadząca do upadłości  Ze świata 18.06.2019

Alitalia rozpoczyna procedurę prowadząca do upadłości Ze świata

693 18.06.2019

Ze swiata

Włoskie linie lotnicze Alitalia poinformowały, że rozpoczynają procedurę prowadzącą do ogłoszenia upadłości. Na spotkaniu akcjonariuszy glosowali te banki jednogłośnie za taką decyzją. Tymczasem Alitalia ma działać normalnie, a loty mogą mieć…...

Czytać →
al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku  Ze świata 17.06.2019

Al Gore o zmianach w klimacie: świat oparty dzięki zielonej energii do 2050 roku Ze świata

679 17.06.2019

Ze swiata

ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze gwoli pracowników Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać →
airbnb - UE chce dodać podatek na usługę wypożyczania mieszkań 17.06.2019

Airbnb - UE chce dodać podatek na usługę wypożyczania mieszkań

27 17.06.2019

Finanse

Unijni ministrowie mają pójść za ciosem. Usługi z zakresu tak zwane. gospodarki dzielenia się, po tym popularny serwis wynajmu mieszkań Airbnb, mogą pozostać opodatkowane. Ministrowie finansów we wrześniu mają rozmawiać…...

Czytać →
brexit. Sondaż: większość Brytyjczyków odrzucić chce drugiego referendum  Ze świata 01.07.2019

Brexit. Sondaż: większość Brytyjczyków odrzucić chce drugiego referendum Ze świata

347 01.07.2019

Ze swiata

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" gwoli brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek gwoli Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...

Czytać →
będą pieniądze na Erasmusa. Unia dopina budżet  Informacje 04.07.2019

Będą pieniądze na Erasmusa. Unia dopina budżet Informacje

923 04.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Ministerstwo Zasobów podało stan swojego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek Setki miliardów wydane, kolejne obecnie czekają. Mają pomóc gospodarce Eksperci: nowa perspektywa unijna daje większe…...

Czytać →
brexit. Wicepremier Morawiecki zachęca londyńskich inwestorów 02.07.2019

Brexit. Wicepremier Morawiecki zachęca londyńskich inwestorów

511 02.07.2019

Finanse

Polska dołączyła do grupy państw, które chcą skorzystać na niepewności związanej z Brexitem i nakłonić do siebie zagranicznych udziałowców - pisze dziennik "Financial Times", zapowiadając czwartkową wizytę wicepremiera Mateusza Morawieckiego po Londynie.…...

Czytać →
bułgaria chce międzynarodowego audytu po sektorze bankowym  Informacje 04.07.2019

Bułgaria chce międzynarodowego audytu po sektorze bankowym Informacje

805 04.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Majątek zostanie w rękach państwa. Decyzja uderzy głównie w emerytów Gigantyczna wyrok za zerwanie umowy wraz z rosyjską spółką atomową Południe Europy mniej zależne od czasu gazu z Rosji. Istotna…...

Czytać →
brytyjska gospodarka rośnie mimo Brexitu  Ze świata 02.07.2019

Brytyjska gospodarka rośnie mimo Brexitu Ze świata

728 02.07.2019

Ze swiata

Wzrost brytyjskiej gospodarki, mimo czerwcowej woli o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, jest silniejszy niż prognozowano. Do rekordowo wysokiego poziomu zbliża się jednak deficyt kraju dzięki rachunku bieżącym - podał w piątek…...

Czytać →
budżet na 2017 rok przy Kancelarii Prezydenta 03.07.2019

Budżet na 2017 rok przy Kancelarii Prezydenta

173 03.07.2019

Z kraju

300 plus przy nowej odsłonie. "Większa gwarancję co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Zostanie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

Czytać →