Niemcy: Politolog: Merkel wzmocniona także w UE

Category: inne
27 lipca, 2020

Trzecie zwycięstwo i swietny wynik niemieckiej chadecji w niedzielnych wyborach do Bundestagu wzmacnia kanclerz Angelę Merkel także przy Unii Europejskiej a mianowicie powiedział PAP szef brukselskiego think tanku Carnegie Europe Jan Techau.

„Merkel została bardzo wzmocniona jako kanclerz Niemiec. Gdy po dwóch kadencjach na czele rządu osiąga się w trzecich wyborach wciaz lepszy rezultat niż uprzednio, jest to bardzo duzy sukces” a mianowicie ocenił Techau.

„To także nada do niej więcej rangi w Starego kontynentu Europejskiej” a mianowicie podkreślił.

W jego opinii Merkel nie zaakceptowac będzie jednakze dążyła dodatkowo, by Republika federalna niemiec odgrywały przywódczą rolę w UE. „Intencje Merkel nie idą w niniejszym kierunku. Chociaz oficjalnie nie ma ona tego rodzaju ambicji a mianowicie ocenił Techau. – Być może jednak kryzys gospodarczy wymusi w serwisie takie działania. Merkel już pokazała, że pod presją kryzysu jak i równiez gdy w UE politycznie zgrzyta, jest w stanie przewodzić”.

Wedlug eksperta ceną za dobry rezultat w wyborach to, że chadecy nie będą mieli „wygodnego” partnera koalicyjnego. „Merkel będzie musiała rządzić albo samodzielnie, co byłoby ogromnym wysiłkiem, albo w koalicji z socjaldemokratami, którzy nie byliby wygodnym partnerem” – powiedział Techau.

Nie zaakceptowac oczekuje mezczyzna też dużych zmian w polityce tych popularnych Berlina. „Niezależnie od konstelacji politycznej nie spodziewam się fundamentalnych odmian w polityce unijnej Niemiec. Z wyjątkiem partii Lewica w Niemczech jest w tej sprawie polityczny konsensus, zgodny wraz z kursem Merkel. Również SPD nie zgodzi się dzieki wielkie wtryski finansowe gwoli krajów w kryzysie. Socjaldemokraci opowiadają się wprawdzie za programami pobudzania koniunktury (w UE), jednak nie tak bardzo, by oznaczało to rewolucję w polityce europejskiej” – ocenił.

Jakim sposobem dodał, wiele zależy po to, „jakie surowe kroki będą konieczne, jeśli kryzys się zaostrzy”. W krótkim czasie mogą zapaść decyzje na temat nowych wiazkach pomocowych na rzecz Grecji i Portugalii, zas także postanowienie o stworzeniu mechanizmu uporządkowanej likwidacji banków.

„CDU będzie musiała podjąć kilka wyborów, które nie zaakceptowac będą przy smak jej wyborcom. Natomiast jeśli nieodzowne będą bolesne kroki, to w typach do Parlamentu Europejskiego zbyt osiem miesięcy zyska na tym (eurosceptyczna partia) Alternatywa na rzecz Niemiec” – powiedział Techau.

Jego zdaniem Opcja dla Niemiec (AfD), domagająca się likwidacji euro, to interesujący zjawisko. AfD zdobyła w niedzielnych wyborach niewiele mniej niż 5 proc. głosów, zbliżając się az do progu wyborczego. Zdaniem Techaua ugrupowanie to zabrało część wyborców chadekom oraz liberalnej FDP.

„W Niemczech nie ma ugrupowania konserwatywnego i prawicowego, które odrzucałoby UE z pobudek nacjonalistycznych. Jest za to gospodarczo liberalna grupa, która nie uważa ekonomicznego typu UE z euro zbyt rozsądny. To interesujący zjawisko. Ta grupa nie patrzy dla siebie obszaru ani po chadecji Merkel, ani też w liberalnej FDP” a mianowicie powiedział Techau.

W niedzielnych wyborach do Bundestagu chadecki blok CDU/CSU Angeli Merkel odniósł decydujące zwycięstwo, zdobywając 42 proc. głosów.

Sposród Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ kar/