Neneman: Zapłacimy podatek od samochodów albo i nie zaakceptowac

Category: system gospodarczy
27 lipca, 2020

: Wszystko wskazuje na to, że Sejm nie zdąży z uchwaleniem przed 31 grudnia nowego tzw. „podatku ekologicznego”. Jeżeli tak się stanie, które to podatki od momentu sprowadzanych samochodów zapłacimy wedlug nowym roku?

Jarosław Neneman wiceminister finansów: W takiej sytuacji będą obowiązywały dotychczasowe przepisy, zapewne że zostaną zmienione rozporządzeniem. Natomiast nie wybiegajmy zbyt w przyszłość, bo wciąż nie ma wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości jak i równiez nie wiadomo który on będzie. Nie ma również wyroku sądu warszawskiego po tej samej sprawie – więc nie trzeba wykonywać żadnych ruchów w tej chwili.

Oczywiście takie ruchy trzeba będzie kiedyś wykonać i podstawową zmianą o jakiej myślimy jest wprowadzenie podatku od czasu samochodów, który zastąpi podatek akcyzowy.

: Znaczy się „podatku ekologicznego”, tak?

J. N.: Pan już się nie nazywa ekologiczny. Kategoria została zmieniona i to już „podatek od samochodów”.

Nad swoim formułą parlament rozpoczął czynnosci i to posłowie zadecydują czy będzie to podatek coroczny czy jednorazowy – rejestracyjny.

: Jak będzie naliczany?

J. N.: Wysokość podatku będzie zależała od momentu norm emisji spalin ó jeden, euro dwa, itp. oraz pojemności skokowej silnika. Oczywiście jeśli posłowie tego nie zmienią. Taka wydaje sie propozycja rządu. Ten pomysł jest bardzo zbieżny wraz z propozycjami Ue.

: A jak prawdopodobna jest sprawa, że w zamian nowego datku pozostanie podatek akcyzowy, tylko stawki gwoli starych i nowych samochodów będą zrównane? O takowym rozwiązaniu także słychać.

*J. N.: *Taka wersja wydaje sie byc także możliwa, natomiast nie zaakceptowac potrafię określić na ile procent ów firma prawdopodobna.

Bez watpienia docelowym rozwiązaniem jest likwidacja akcyzy i wprowadzenie datku od samochodów.

Mogę powiedzieć tylko, że nowy plan ustawy akcyzowej, który wydaje sie byc na prekursorskim etapie uzgodnień wewnątrz ministerstwa nie prognozuje już akcyzy od samochodów. Więc po dającej się przewidzieć krótkiej perspektywie periodu podatek ów zniknie.

: A co będzie 1 stycznia 2007, poniewaz tę datę wymienia się jako datę wejścia zmodyfikowanej akcyzy sposród jedną stawką na stare i nowe samochody sprowadzane zza granicy.

J. N.: Równie wlasciwie może wejść od pietnasty grudnia badz np. pietnasty marca lub 1 04. Naprawdę 1-wsza stycznia nie wydaje sie byc żadną datą kluczową po tej sprawie.

: Skoro nie wiadomo jakie mozliwosci z nowym podatkiem to może już wiadomo jakie mozliwosci z ludzmi, które sprowadziły samochody zza granicy i zapłaciły akcyzę kwestionowaną przez Komisję Europejską?

J. N.: Kwestionowany wydaje sie nie samodzielnie podatek, ale w niektórych wypadkach swoim wysokość jak i równiez jest to przekonanie rzecznika Komisji Europejskiej. Który będzie przy tej sprawie wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zobaczymy. Na wyroku ETS-u będziemy mogli precyzyjnie powiedzieć, czy trzeba oddawać troszke, i jeśli tak: to komu i ile.