Naszego kraju film „Świteź” będzie walczył na Berlinale

Category: rózne
27 lipca, 2020

Polska animacja „Świteź” w reżyserii Kamila Polaka została zakwalifikowana do konkursu filmów krótkich „Berlinale Shorts” w ramach tegorocznej 61. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego po Berlinie.

Animowany film „Świteź” (tytuł angielski: „The Lost Town of Świteź”) jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza. Trwa dwadziescia minut. Zrealizowano go w technice animacji komputerowej 3D oraz animacji klasycznej, po inspiracji tradycyjną techniką malowidla olejnego.

Kino jest historią tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. Akcja rozgrywa się w dwóch planach czasowych: w epoce współczesnej Mickiewiczowi i w średniowieczu, wówczas gdy – według legendy – miasto Świteź zostało zatopione.

„To apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej batalii dobra ze złem, wierze i nadziei” – poinformował w poniedziałek PAP odpowiedzialny za promocję filmu Jan Naszewski, zwracając uwagę, że kuratorka konkursu „Berlinale Shorts”, Maike Mia Hoehne, nazwała „Świteź” „głęboko poruszającym filmem”.

„Film przenosi elementy malarstwa olejnego jak i równiez temperowego przy trójwymiarową przestrzeń, łącząc środki wyrazu wspanialej animacji wraz z efektami i animacją komputerową. Wyjątkową estetykę zdjęć osiągnięto dzięki najnowszym technologiom, tuz przy użyciu +efektu smugi pędzla+. Dramaturgia jak i równiez rytm ujęć w +Świtezi+ podporządkowują się muzyce na orkiestrę symfoniczną i chór, skomponowanej specjalnie na potrzeby telewizji przez Irinę Bogdanovich” – opowiadał Naszewski.

Jak wyjaśnił, prace ponad „Świtezią”, od sformułowania pomysłu do ukończenia projektu, zajęły siedem latek. Film początkowo był realizowany w atelier Se-ma-for, natomiast w miarę postępu robót do wytwórcy dołączyli zarówno polscy, jak i zagraniczni koproducenci. Wiodącym wytwórca filmu stało się Human Ark – warszawskie atelier grafiki cyfrowej wyspecjalizowane po animacji 3D, które na potrzeby realizacji filmu zgromadziło kompetentny zespół grafików i animatorów.

Nad „Świtezią” pracowało przeszlo 130 osób, film składa się z prawie 27 tys. klatek.

61. Międzynarodowy Festiwal Kinematograficzny w Berlinie odbędzie się w dniach 10-20 lutego. „Świteź” będzie miała w Berlinale światową premierę. (PAP)

jp/ ls/