Napadli na Andrasa Kerenyego. Zostali zatrzymani

Napadli na Andrasa Kerenyego. Zostali zatrzymani
Category: inne
27 lipca, 2020

Policja węgierska zatrzymała sprawców napadu w Budapeszcie dzieki Andrasa Kerenyego, wiceprzewodniczącego Węgierskiego Związku Żydowskich Gmin Wyznaniowych.

Zatrzymani to dwaj mieszkańcy stolicy: 20-letni Tibor F. i 22-letni Mark F. Obaj przyznali, że ich czyn był motywowany pobudkami rasowymi. 62-letni Kerenyi został zaatakowany w piątek wieczorem, gdy wychodził sposród synagogi na Placu Teglagyar. Napastnicy przewrócili swoją ofiarę i kopali, krzycząc: _ Zdechniecie, śmierdzący, brudni Żydzi! _.

Policja zatrzymała obu mężczyzn dzięki wskazówkom samego Kerenyego, który widział, jak uciekli sluzace do klatki schodowej w sasiednim domu.

Przewodniczący Węgierskiego Związku Żydowskich Gmin Wyznaniowych Peter Feldmayer wezwał władze sluzace do ukarania sprawców napadu jak i równiez podjęcia wszelkich kroków dla zapobieżenia dalszym antysemickim incydentom.

Atak w Kerenyego był kolejnym atakiem na czlonków mniejszości żydowskiej w Budapeszcie. 5 czerwca Jozsef Schweitzer, emerytowany podstawowy rabin Węgier, został znieważony słownie na ulicy przed swoim budapeszteńskim mieszkaniem przez nieznanego człowieka, który rzucił jemu w twarz słowa: _ Nienawidzę kazdego Żydów! _.

Kilka dób wcześniej po Budapeszcie sprofanowano pomnik szwedzkiego dyplomaty Raoula Wallenberga, który współpracując sposród nuncjaturą apostolską w Budapeszcie i Czerwonym Krzyżem uratował przed śmiercią 100 tysięcy Żydów.

Nieznani sprawcy nanieśli również antysemickie hasła na pomnik ofiar Holokaustu w nabrzeżu Dunaju w XIII dzielnicy Budapesztu. Na pomniku napisano: _ To nie zaakceptowac wasz kraj, brudni Żydzi! Tu panstwa zastrzelimy! _. Obok napisu namalowano strzałkę skierowaną ku Dunaju.

Poprzednio II wojną światową w Węgrzech żył ponad milion Żydów. Mierzy się, że 600 tysięcy stało się ofiarami Holokaustu.