Nagradzane polskie „Erratum” od piątku w kinach

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Film Marka Lechkiego „Erratum”, uhonorowany w Gdyni nagrodą zbyt najlepszy debiut reżyserski i nagrodą dziennikarzy, trafi w piątek sluzace do polskich kin. Główną rolę zagrał w nim Tomasz Kot.

„Za dojrzałe artystycznie i pogłębione psychologicznie ujęcie problematyki egzystencjalnej, zwłaszcza zaleznosci rodzinnych” – tak swój werdykt uzasadnili dziennikarze, którzy uznali „Erratum” za najkorzystniejszy polski film fabularny dzieki ubiegłorocznym festiwalu w Gdyni.

Lechki wyreżyserował tę obyczajową historię na bazie własnego scenariusza. W obsadzie, oprócz Tomasza Kota, są m. in.: Ryszard Kotys, Tomasz Radwaniec, Janusz Michałowski, Karina Kunkiewicz i Janusz Chabior.

Główny bohater filmu, trzydziestoparolatek, dzierzy na imię Michał. Ma żonę, syna, dobrą pracę i ładne mieszkanie. Pewnego dnia mężczyzna nawiedza swoje rodzinne miasto, by załatwić sprawę, o którą prosi fita szef. Michał ma odebrać sprowadzone wraz z USA wóz i momentalnie wracać.

Kwestie przybierają jednak inny obrót. Bohater ma obowiazek zostać kilkanascie dni dłużej w obszarze, z którego kiedyś bardzo chciał zwiac. Wracają wspomnienia, znajomi, snienia, o których Michał ongis zapomniał oraz myśli na temat zdarzeniach z przeszłości, które zmieniły życie Michała. Może jednak są rzeczy, które można nadal odwrócić? a mianowicie będzie zastanawiał się zuch.

„Bohater wyrwany z codzienności, z pewnego dostatniego życia. Dopiero wedlug zmianie perspektywy jest w stanie spostrzec kryzys, przy którym tkwił, pustkę, która stała się jego udziałem. Chodząc wedlug mieście swego urodzenia, spotyka bliskie mu niegdyś ludzie, odwiedza familiarne miejsca. Odzywa się w nim żywy głos, którego brzmienia dawno nie słyszał. Postanawia za nim podążyć” – tak opisał Michała reżyser filmu.

„Jedną wraz z myśli u zarania robocie nad programem +Erratum+ była konstatacja zjawiska polegającego dzieki rezygnacji, niekiedy niemal niezauważalnej, z tejze własnej cząstki, która niegdyś nas kształtowała, była odpowiedzialna za naszą drapieżność, bezkompromisowość, ale i ogromną wrażliwość, za bezpośredni magiczny wręcz odbiór rzeczywistości, dzieki poczet luksusu, komfortu, wygody” – powiedział Lechki.

Jak dodał „Erratum” jest również „opowieścią o bardzo czlowieczych, znajomych sprawach”, o miłości, przyjaźni, abdykacji z buntu i pokonywaniu słabości.

Poprzez krytyków kino został okrzyknięty „największym stwierdzeniem 35. festiwalu w Gdyni”.

„Ten kino imponuje a mianowicie nie, w charakterze historia na temat powrocie do domu ani godzeniu się z przeszłością, ale jak próba uchwycenia w zalodze, bez zbędnych słów jak i równiez fabularnych zwrotów, duchowej pustki. Stanu zawieszenia między marzeniem a niespełnieniem, przeszłością i przyszłością – tego najtrudniejszego wyzwania, którym jest być tu i teraz” – oceniono w łamach „Gazety Wyborczej”.

„Lechki zrobił subtelny film na temat odnajdywaniu dawno zapomnianych emocji i uczuć. Tytuł można przetłumaczyć, w charakterze spis pomyłek lub skaz do naprawienia” – napisał z kolei recenzent z „Rzeczpospolitej”. (PAP)

jp/ ls/