NA JUKATAN: Spisek terrorystyczny w Nowym Jorku udaremniony: 8 osób zidentyfikowanych, 3 w areszcie

NA JUKATAN: Spisek terrorystyczny w Nowym Jorku udaremniony: 8 osób zidentyfikowanych, 3 w areszcie
Category: inne
27 lipca, 2020

(aresztowanie za granicą kolejnych niepokojacych, zamach miał przeprowadzić samobójca, który chciał zostać męczennikiem )

7. szóstej. Bejrut (PAP/Reuters, AFP) – Amerykańska psy federalna FBI potwierdziła przy piątek, że udaremniła konspiracja terrorystyczny przy Nowym Jorku i pobliskim stanie New Jersey. 8 osób zostało zidentyfikowanych poprzez FBI, 3 – aresztowane za granicą, w tym jedna a Libanie.

„Rozbiliśmy grupę terrorystów, którzy planowali zamach terrorystyczny po środkach miejskiej komunikacji przy rejonie Nowego Jorku i New Jersey” – podała FBI przy komunikacie.

„Dla naszego śledztwa podstawowe przeslanie miało aresztowanie kluczowego podejrzanego przez władze libańskie” – dodała FBI.

Jak podał starszy rangą przedstawiciel FBI z Nieznanego Jorku Mark Mershon, aresztowano kolejnych dwóch podejrzanych na temat bezpośredni udział w spisku.

„Uważamy, że mamy, jak to ujmę, ośmiu głównych graczy, których zidentyfikowaliśmy. Jak mówię, część wydaje sie w areszcie, a 1 został formalnie oskarżony w Libanie” a mianowicie powiedział Mershon.

Dodał, że władze NA JUKATAN współpracowały z wywiadem sześciu krajów, by udaremnić wykladany zamach dzieki tunel ponizej rzeką Hudson łączące nizszy Manhattan z New Jersey.

Mershon powiedział także, że zamach w tunelu miał przeprowadzić samobójca, który chciał zostać męczennikiem.

Libański rozmowa aresztował podejrzanego o udział w przygotowywaniu ataku terrorystycznego w Swiezym Jorku – podały w piątek libańskie źródła rządowe.

Aresztowany Libańczyk zeznał, że zamach miał być przeprowadzony w tunelu metra ponizej rzeką Hudson – podało libańskie MSW. „Przyznał się, że planował wyjazd do Pakistanu w cztery miesiące szkolenia i że data zamachu miała zostać ustalona później polski – podało w oświadczeniu libańskie MSW. Jak powiedział szef tegoz resortu, Ahmad Fatfat, Libańczyka aresztowano sześć tygodni wstecz.

W piątek nowojorski tabloid „New York’s Daily News” napisał, że FBI udaremniła atak terrorystyczny na Nowy Jork. Wedlug gazety, międzynarodowa grupa planowała wysadzenie w powietrze tunelu pod Hudsonem i zalanie centrum finansowego przy Wall Street.

Zamyslem terrorystów a mianowicie pisze czasopismo – było wysadzenie Holland Tunnel łączącego New Jersey z Swiezym Jorkiem, zeby wody z rzeki wdarły się sluzace do niżej położonych części Manhattanu.

Jak informował dziennik, po związku wraz z sprawą na prośbę NA JUKATAN władze Libanu aresztowały poszczególnego z niepokojacych w Bejrucie. Wcześniej FBI monitorowała używane przez islamskich ekstremistów chaty internetowe jak i równiez to doprowadziło agentów sluzace do planów ataku.

„Libańskie władze bezpieczeństwa aresztowały Amira al-Andalusi, który jest podejrzany na temat spisek dla wysadzenia tunelu w Nowym Jorku” – powiedziało Reuterowi libańskie źródło rządowe.

Inne źródło polityczne podało, że podejrzany należał do ekipy prawdopodobnie powiązanej z Al-Kaidą i został aresztowany poprzez wydział wywiadu Libańskich Sił Bezpieczeństwa Wewnętrznego. (PAP)

klm/ ro/ 7524, 7606, 7621, arch.