MSZ liczy w wstrzymanie prac nad litewską ustawą oświatową

Category: inne
27 lipca, 2020

*MSZ liczy, że litewski parlament wstrzyma prace morzem nowelizacją ustawy oświatowej. Kierownik litewskiej dyplomacji Audronis Azubalis zaproponował poniewaz Radosławowi Sikorskiemu przekazanie projektu do naradzie. *

Litewski parlament planował głosowanie nad planem na czwartek.

W sobotę szef MSZ Radosław Sikorski rozmawiał dzieki ten sprawa ze swoim litewskim odpowiednikiem. Dyplomaci dysponowali okazję az do poruszenia owego tematu przy okazji nieformalnego spotykania ministrów spraw zagranicznych UE z wysoką przedstawiciel Catherine Ashton w Węgrzech.

„Minister Azubalis przedstawił panu ministrowi Radosławowi Sikorskiemu propozycję prezentowania stronie krajowej do konsultacji ustawy o oświacie, kontrowersyjnego projektu, który dotyczy również mniejszości narodowych” – powiedział w poniedziałek PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Zaznaczył, że resort wita wraz z zadowoleniem deklarację szefa litewskiego MSZ. „Propozycję przekazania projektu stronie krajowej uważamy za bardzo pozytywny przelom wydarzeń jak i równiez krok az do budowy zaufania w relacjach polsko-litewskich” a mianowicie powiedział Bosacki.

Na uwagę, że oswiadczenie pojawia się dosyć późno, zwłaszcza w kontekście tego, że nowela ma być głosowana w tym tygodniu powiedział, że MSZ liczy na to, że prace zostaną wstrzymane.

„Rozumiemy, że skoro witryna litewska transmituje nam jego do rad, to nie będzie go głosowała już teraz, wylacznie po zakończeniu tych konsultacji. Na zaznajomienie się z tym planem potrzebujemy prawdopodobnie minimum kilkanascie tygodni” – oświadczył rzecznik.

Zapewnił, że Polska nie chce wpływać na niezależne ustawodawstwo litewskie pod warunkiem, że spełnia to siano normy europejskie. Według faceta projekt, którego głosowanie zostało w grudniu przesunięte w wiosnę budził uzasadnione obawy, jeśli rozchodzi o traktowanie mniejszości.

Litewscy Polacy podkreślają, że plan zawiera dyskryminujące założenia. Idzie m. in. o stopniowe zwiększanie, przy szkołach mniejszości narodowych, ilosci przedmiotów wykładanych w języku litewskim jak i równiez ujednolicenie we wszystkich szkołach egzaminu maturalnego z języka litewskiego.

Nowela zakłada też tzw. optymalizację sieci szkół, co przy praktyce znaczy zamykanie po małych miejscowościach szkół mniejszości narodowych jak i równiez pozostawienie w tym miejscu jedynie szkół litewskich.

MSZ protestowało przeciw przyjęciu ludzi przepisów, uznając je zbyt działania wymierzone w polską mniejszość dzieki Litwie. Polscy dyplomaci kilkakrotnie poruszali tę kwestię wraz z tamtejszymi władzami.

Sikorski rozmawiał o zmianach w ustawie o oświacie z Azubalisem w połowie czerwca ubiegłego roku; wiecej niz jeden tygodnie później do MSZ wezwany został ambasador Egidijus Meilunas. Dostał krytyczną notę z oceną działań litewskich w naszej sprawie.

„Jak wiadomo plan, który jest w parlamencie, wzbudzał wiele sprzeciwów mniejszości na Litwie, zwłaszcza mniejszości polskiej” – podkreślił Bosacki.

Propozycja przekazania do rad projektu ustawy o oświacie, złożona za posrednictwem szefa litewskiego MSZ, może być oznaką zmiany strategii tamtejszych władz. Dotychczas za posrednictwem kilka miesięcy nie było odpowiedzi litewskiego ministerstwa oświaty i nauczania na zaproszenie skierowane ze strony szefowej naszego resortu edukacji Katarzyny Hall. Do skutku nie doszła też wizyta komitetu oświaty litewskiego Sejmu na terytorium polski.

Na moral 50 posłów, głównie ze współrządzącej partii konserwatywnej, 16 grudnia ub. r. w litewskim Sejmie miało się już odbyć przyspieszone głosowanie w sprawie nowelizacji ustawy o oświacie. Aczkolwiek dzięki staraniom posłów Akcji Wyborczej Polaków na Litwie głosowanie usunięto z porządku obrad parlamentu. Przeniesiono je na wiosenną sesję, która już się rozpoczęła.

Bosacki zwrócił uwagę, że pierwotna propozycja zmiany ustawy oświatowej, przygotowana poprzez litewski rząd, nie budziła kontrowersji; została jednak zmieniona, na niekorzyść mniejszości, po Sejmasie.

Przy obronie oświaty polskiej dzieki Litwie zebrano blisko szescdziesieciu tys. podpisów, które zostaną wręczone przy przyszłym tygodniu pani prezydent, premierowi jak i równiez szefowej parlamentu.

W połowie lutego prezydent Bronisław Komorowski w polskiej szkole po podwileńskiej miejscowości Mejszagoła rozmawiał m. in. o naszej sprawie wraz z Polakami mieszkającymi na Litwie. Kwestię noweli ustawy oświatowej poruszył też z prezydent Dalią Grybauskaite.

Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ son/ jra/