MS: Polityka fiskalna na właściwej drodze, jednak wybory niebezpieczenstwem

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Strategia fiskalna polskiego rządu weszła na właściwą ścieżkę, ale nie może być dla niego motywem do samozadowolenia. Ryzykiem gwoli polityki fiskalnej, jest zakładane przez rząd wysokie ped wzrostu jak i równiez wybory – ocenił bank Morgan Stanley.

„Większość redukcji deficytu przewidziana wydaje sie byc w 2012 r., lecz październikowe decyzje i możliwa polityczna niepewność w pierwotnego następstwie sugerują, iż zachodzi ryzyko przekroczenia zakładanego stopnia deficytu”- napisał bank w komentarzu.

Rząd zakłada, że tegoroczny niedostatek finansów publicznych wyniesie piec, 6 proc. PKB w stosunku do 7, 9 proc. PKB w 2010 r. i 2, dziewiec proc. PKB w 2012 r. Tegoroczna redukcja posiada być osiągnięta poprzez zwyżkę podstawowej zaplaty VAT-u, obnizenie transferów sluzace do OFE oraz zmianę regul wczesnego odchodzenia na emeryturę.

W 2012 r. rząd przewiduje cięcia wydatków obejmujące m. in. wydatki uznaniowe, regułę wydatkową dla samorządów i reformę emerytalną.

„Nie ulega wątpliwości, że największym ryzykiem gwoli realizacji tychze ambitnych planów fiskalnych przy 2012 r. jest wyłonienie rządu po innym składzie niż biezacy. Dodatkowo podzielamy opinię, iż zakładany poprzez resort finansów scenariusz makro (wzrost PKB na poziomie czterech proc. jak i równiez duże refleks prywatnych inwestycji) jest nazbyt optymistyczny” – stwierdzili analitycy MS.

Prowadzi ich to do moralu, że „polityka fiskalna wkroczyła w końcu na właściwą ścieżkę, jednak tempo fiskalnego dostosowania jest dyskusyjne”. Sądzą też, iż „ryzyko powyborczego impasu wydaje sie byc w Polsce niedoceniane”, choć na obecnym etapie jest zbytnio wcześnie, by spekulować na temat wyniku październikowych wyborów.

Morgan Stanley podtrzymuje prognozę zacieśnienia stóp procentowych o dalszy 1 pkt proc. do końca Jak i równiez. kw. 2012 r. (z czego dalsze 75 pb. w br. ). Obecne zwyżki stóp w ramach obecnego cyklu (łącznie 75 pb od stycznia br. ) nazywają wyprzedzającymi. Ich bieg zwolni, albo nawet całkiem ustanie na tym, jakim sposobem inflacja sięgnie najwyższego poziomu ok. 4, 7 proc. rdr sposród końcem okres.

Osiągnięciu tegoz punktu będzie również towarzyszyło przekroczenie najwyższego punktu wzrostu gospodarki.

„Abstrahując od jastrzębio nastawionych członków RPP (Jerzego Hausnera, Jana Winieckiego, Andrzeja Rzońcy, Andrzeja Bratkowskiego) większość członków Porady skupia uwagę na pozafinansowych sektorach gospodarki takich, jak produkcja i usługi. Powiekszanie stóp procentowych przy stopie bezrobocia bliskiej 13 proc. jest gwoli nich bardzo trudne” – wyjaśniają.

Odrebnym względem, który mają na uwadze umiarkowani członkowie RPP są obawy, że niewłaściwa kombinacja polityki fiskalnej i monetarnej może gospodarce zaszkodzić. Z tychze powodów analitycy Morgan Stanley sądzą, że RPP mając na uwadze to, że rząd zacieśnia politykę fiskalną zacznie myśleć o odmianie kursu strategii pieniężnej, jakim sposobem tylko dynamika inflacji zwolni. (PAP)

asw/ drag/