Miller skieruje list do prezydenta ws. trybu uchwalania ustawy emerytalnej

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Przewodniczący SLD Leszek Miller poinformował w piątek, że skieruje list az do prezydenta Bronisława Komorowskiego, przy którym poprosi go na temat prześledzenie „skandalicznej” procedury uchwalania ustawy emerytalnej.

Przy piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy na temat emeryturach jak i równiez rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która podwyższa ilosc lat emerytalny kobiet i mężczyzn do 67. roku życia.

Tryb uchwalania ustawy Miller określił jako „skandaliczny”. „Nigdy jeszcze w Sejmie nie zaakceptowac zdarzyło się, oprócz oczywiście ustawy hazardowej, żeby wzór tak brzemienny w skutku, był procedowany w faktycznie błyskawicznym rytmie, bez uwzględnienia żadnych wniosków opozycji” – ocenił kierownik SLD na piątkowej konferencji prasowej po Sejmie.

„Zwracam się az do prezydenta Rzeczypospolitej z listem, w którym chciałbym skoncentrować uwagę pana prezydenta na procesie legislacyjnym, na strategii, która została zastosowana w Sejmie” a mianowicie poinformował. „(Mam nadzieję), że pan prezydent – jak strażnik konstytucji (… ) zechce prześledzić tryb stanowienia prawa i przed podpisaniem tej ustawy ponowi swoją refleksję odnosnie skandalicznej funkcje, która w tym miejscu miała miejsce” – powiedział Miller. „O to go proszę” a mianowicie podkreślił.

Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński dodał, że w liście do prezydenta zwlaszcza zwrócono uwagę na brak debaty w danym etapie uchwalania ustawy. „I na to, aby pan prezydent zanim podpisaniem (ustawy) spotkał się, porozmawiał, poszukał w tej sprawie kompromisu” – podkreślił. Jak zapowiedział, list zostanie skierowany az do prezydenta nadal w piątek.

Na zapytanie, czy SLD poprze konkluzja PiS, które zapowiada skierowanie ustawy emerytalnej do Trybunału Konstytucyjnego, Miller odpowiedział, że Sojusz będzie badać, lub jest uzasadnienie do zaskarżenia tej ustawy. „Jeśli nasi eksperci, prawnicy poinformują nas, że strategia została naruszona, i że Trybunał Ustrojowy mógłby stwierdzić, w jakich partiach sporu legislacyjnego upowaznienie zostało złamane, to będziemy starać się uczestniczyć w procesie zaskarżenia, lub na podstawie własnego wniosku, lub w porozumieniu z odmiennymi klubami” a mianowicie zapowiedział.

Miller określił reformę emerytalną jak „epizodyczną”. „Będzie ona obowiązywać, dopóki Platforma ze swoimi koalicjantami ma w Sejmie większość. Ufam głęboko, że ta większość skończy się od następnej kadencji. Wówczas ustawa epizodyczna przestanie obowiązywać, bo SLD dokona przy niej głębokich korekt” – powiedział. (PAP)

akuc/ eaw/ jbr/